Zahraniční obchod Česka skončil v září se schodkem 13,9 miliardy korun

Zahraniční obchod Česka skončil v září schodkem 13,9 miliardy korun, meziročně byl o 2,6 miliardy menší. V deficitu je obchodní bilance osmý měsíc v řadě. Negativní vliv na zářijový výsledek měl opět větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem kvůli jejich zdražení na světových trzích. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Celková obchodní bilance skončila v červených číslech osmý měsíc v řadě. Naposledy jsme podobnou situaci zažili v únoru 2009," komentoval výsledky zahraničního obchodu vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz v září meziročně vzrostl o 25,8 procenta na 409,9 miliardy korun a dovoz o 23,8 procenta na 423,7 miliardy. Letošní září mělo stejný počet pracovních dní jako to loňské. Meziměsíčně po sezonním očištění se export zvýšil o 0,9 procenta a import o 1,3 procenta.

Saldo zahraničního obchodu nepříznivě ovlivnil zejména deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který byl meziročně větší o 10,9 miliardy Kč. O více než dvě miliardy Kč se prohloubil i schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji a s farmaceutickými výrobky.

Naopak kladně působily na zářijovou obchodní bilanci přebytky obchodu s motorovými vozidly a s elektřinou, které byly proti loňskému září vyšší o 16,7 miliardy a o 7,7 miliardy Kč. Za pozitivnějšími údaji z obchodování s auty podle Konvičky ale stojí hlavně nedostatek klíčových komponent pro výrobu v loňském roce.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v září meziročně zlepšila o 31 miliard, zatímco deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 28,4 miliardy Kč.

Analytici: Letošní deficit zahraničního obchodu by mohl překročit 200 miliard Kč

Deficit zahraničního obchodu lze podle analytiků očekávat i v následujících měsících a za letošní rok by mohl dosáhnout 200 miliard korun, nebo tuto hodnotu i překročit. Ekonomové také neočekávají, že by se příští rok situace výrazně zlepšila. Sdělili to dnes ČTK. Zápornou bilanci dlouhodobě ovlivňují vysoké ceny ropy a plynu, v září se prohloubil deficit i u obchodu s elektronikou, farmaceutickými výrobky nebo chemickými látkami. Zahraniční obchod Česka skončil v září schodkem 13,9 miliardy korun, meziročně byl o 2,6 miliardy menší. V deficitu je obchodní bilance osmý měsíc v řadě, uvedl dnes Český statistický úřad.

"Jednotková cena dovezeného plynu byla oproti stejnému období loňského roku vyšší o 173 procent, z hlediska objemu se ho ovšem dovezlo meziročně o 41 procent méně, což souviselo s dřívějším plněním zásobníků v letošním roce," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Zářijovou bilanci zahraničního obchodu snížil meziroční růst vývozu motorových vozidel. Přebytek obchodu byl oproti loňskému září vyšší o 16,7 miliardy. Pour upozornil na to, že na růstu se výrazně projevil nízký základ z loňského roku, kdy byl automobilový průmysl výrazně ovlivněn nedostatkem součástek. Podle Poura bude zahraniční obchod nadále brzdou české ekonomiky a i příští rok zůstane obchodní bilance v deficitu.

Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová poznamenala, že přestože se situace v automobilovém průmyslu začala zlepšovat, je otázkou, jak se do dalšího vývoje promítne snižující se poptávka. "Za celý letošní rok očekáváme deficit 212 miliard Kč. Zhoršující se bilance zahraničního obchodu s vyhlídkami na další snižování úrokového diferenciálu tak nebude svědčit české koruně," doplnila. V posledním čtvrtletí očekává kurz v průměru 24,70 Kč za euro.

Místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk upozornil na to, že bilance zahraničního obchodu byla v září v meziročním srovnání o 166 miliard Kč horší. Kromě vysokých cen komodit podle něj brzdí vývoz také situace na trhu práce. "Především ve výrobních profesích je stále nedostatek volných pracovníků," doplnil.

V blízké době může také klesnout poptávka, což naznačuje například výrobní index PMI, který signalizuje pokles nových zakázek a produkce, uvedl. Výhled na poslední čtvrtletí letošní roku je podle něj spíše negativní. "Firmám se sice daří odběratelsko-dodavatelské řetězce narovnávat, ale dusí je extrémně vysoké ceny energií, k čemuž se mnohdy přidává tlak zaměstnanců na vyšší mzdy, vysoké nákladové úroky a ochlazování poptávky dané obavami z ekonomické recese," dodal.

Výrazné změny v zahraničním obchodě neočekává ekonom společnosti Deloitte Václav Franče, protože vysoký dovoz bude nadále do deficitu tlačit import drahých technologií. Změnu nelze očekávat, dokud se nevyřeší energetická krize, což je otázka několika let.

Podle Frančeho letošní záporná bilance dosáhne 200 miliard Kč a příští rok se situace příliš nezlepší vzhledem k tomu, že aktuální problémy ekonomiky se nedaří vládě řešit. "Ještě nedávno česká ekonomika vykazovala vnější rovnováhu, stabilní veřejné finance a nízkou inflaci. Ted je vše z toho pryč. Bohužel tvůrci hospodářské politiky nemají vizi, jak tyto problémy řešit," uvedl.

Vývoz v září podle ČSÚ meziročně vzrostl o 25,8 procenta na 409,9 miliardy korun a dovoz o 23,8 procenta na 423,7 miliardy. Letošní září mělo stejný počet pracovních dní jako to loňské. Meziměsíčně po sezonním očištění se export zvýšil o 0,9 procenta a import o 1,3 procenta. Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v září meziročně zlepšila o 31 miliard, zatímco deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 28,4 miliardy Kč.

Související

Více souvisejících

dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy