GLOSA | Události Petra Nutila: Navzdory lhářům žijeme ve svobodné zemi. Pokud se vláda nedokáže prodat, už si nezabrnká

Milí čtenáři, rok se s rokem sešel a tak tu máme další novoroční den, při kterém si můžeme namlouvat, jak ten právě začínající, příští rok bezpochyby bude o parník lepší, než ten rok právě skončený. No hele, vzhledem k tomu, že většině lidí vydrží předsevzetí jen pár dnů, tak bych to s tím optimismem brzdil. Nakonec vzpomeňte si na všechny ty báječné události, které nás potkaly v roce 2022. Že jste na ně už raději zapomněli? Nebojte se nic, právě pro vás máme souhrn těch nejpodstatnějších a nejabsurdnějších událostí uplynulého roku. Pro stručnost se budu držet spíše témat domácích. Tak pojďme na to.

Hned zkraje roku získala vláda Petra Fialy důvěru a chvilku se zdálo, že všechno bude fajn. Babiš byl odstavený na vedlejší kolej, covid už nikoho nezajímal, komouši se nedostali do sněmovny a tak se dalo předpokládat, že rok, který právě začal, bude krásný. Růžový a béžový a plný pravdy a lásky a tak. Ach, ty bláhová mysli! Jako bychom už nevěděli, že optimista je obvykle jen špatně informovaný pesimista a že prý nejpřesněji odhadují vývoj budoucích událostí lidé s mírnou depresivní symptomatologií. Přesto všechno je právě víra ve světlejší zítřky tím neúnavným motorem, který přes veškerá protivenství nakonec – sice klopotně, ale přece jen – posouvá lidstvo kupředu. No nic. Pojďme zpátky k událostem.

Válka nebude, Rusové nejsou blázni, jde o blamáž tajných služeb USA, okomentoval pár dnů před Ruskou invazí hromadění desetitisíců ruských vojáků u ukrajinských hranice prezident Miloš Zeman, do té doby věrný posluha a obhájce všeho ruského, čínského, agrofertího a tak. Ale hlavně teda ruského. No nic, přes sebejistá Milošova slova neúprosná kola dějin odhalila, jak moc chatrným byl prognostikem, neb 24. února vrhli všichni ti ruští vojáci na Ukrajinu, kde začali vraždit, znásilňovat, krást pračky a kde následně po právu umírali (a umírají) doteď.

Ukrajinci vypráskali Rusy od Kyjeva a ve svém boji za osvobození vlasti pokračují doteď (čtete: umírají za svoji zemi). A je moc dobře, že se západ konečně probral a na rozdíl od anexe Krymu, nebo Luhansku a Doněcku, začal brát tyhle ruské výboje konečně. Asi to bude tím, že se Ukrajina pod vedením svého prezidenta rozhodla nejen nezhroutit v řádu dnů (jak prorokoval Putin), ale vzdorovat, bojovat a vyhrát, k čemuž se zprvu váhavě, ale nakonec zásadně – rozhodl připojit i západ svou vojenskou a finanční pomocí. A to je dobře. Na koho neplatí slova, na toho platí kolty.

Češi v tomhle roce skrze válku na Ukrajině dokázali dvě věci – zaprvé, že nejsou apriori žádní xenofobní pitomci, co by odmítali pomoc potřebným, protože v pohodě přijali statisíce válečných uprchlíků a zadruhé – že dokážou přežít i žvásty, popichování a rozesí*ání z řad zklamaných populistů, kteří se pro jednou nedostali k vládním křeslům. Budu doufat, že jim to vydrží i v prezidentských volbách, které nás čekají zanedlouho.

Válka a následky Babišovy vlády nicméně přinesla do českého Hobitína dvě věci. Drahé energie a inflaci obecně. Loňský rok ukázal, že si s tím – poněkud trhaně, ale přece – dokážeme poradit, pokud se jako země nebudeme chovat jako maďarský car. Proběhlo množství antisystémových a protestních demonstrací, organizovaných vesměs lidmi, kteří si od aktuální nespokojenosti vesměs slibovali výtah k moci. Naštěstí zůstalo u slov, žádný puč pod taktovkou ruských loutkovodičů se nepovedl, stejně tak se nepovedlo žádnému z wannabee vůdců českého anti-systému sjednotit tu rozhádanou a svářící se opozici. Což je dobře pro demokracii. Ale taky je to varování. Ukázalo se, že část našich spoluobčanů žije v očekávání vůdce, který by to tu všechno a provždy vyřešil. A taky je to varování, abychom se jako společnost konečně začali vážně zabývat problémy těch, ke kterým třeba nebyl osud tak milostivý, jako k nám. Když to neuděláme, zaděláváme si na naprosto fatální systémový problém.

Na začátku léta se naše vláda ujala předsednictví EU a po půlroce ho hladce předala dál. Tady v Čechách si toho skoro nikdo nevšiml. Tak nějak by to mělo být. Když pracujete profesionálně, jasně, čistě a bez afér, proč to rozmazávat. Nicméně jsme v situaci post-babišistánu a pořád jen půlkrok od cvoků typu Tomia, co by hned vyhlašoval referendum o čemkoli, co by ho udrželo v křesle. Tak mi připadá, že vláda tohle svoje naprosto skvěle zvládnuté předsednictví tak trochu zazdila, nedokázala ho prodat, stejně jako cokoli, co v Bruselu dokázala vyjednat, zařídit a tak. Škoda. Nezbývá než doufat, že si na to lidi vzpomenou u dalších voleb.

Čechy i nadále sužují vysoké ceny čehokoli. A není to sranda. Už před Covidem měla plná jedna třetina českých domácností problém zaplatit jakýkoli nenadálý výdaj, jedna desetina z nás se potýkala s exekucemi. S vysokými cenami energií, vzrůstajícími cenami potravin atd se množství lidí, kteří mají hluboko do kapsy, jen prohloubil. Opakuji to znova – pokud se nám nepovede zabránit propadu větší třetiny našich spoluobčanů do dluhových pastí, stáváme se sami spojenci svých hrobníků. Na nějaké ideály sametové revoluce nebo demokracie můžete zapomenout. O to už se tu nehraje. Pokud to vláda nedokáže dobře odkomunikovat, příště už si nezabrnká. Pokud nechá své občany spadnout do propasti příliš hluboko, stáhnou jí do propasti s sebou. A nás všechny ostatní taky. A nebude to hezké. Z pasti populismu, propagandy, autoritářství se jen tak nevyhrabeme. A to bych fakt naší zemi nepřál.

No a naplno se rozběhla kampaň před prezidentskými volbami, s několika zádrhely. Ministerstvo vnitra se totiž rozhodlo některé kandidáty vyškrtnout kvůli neplatným podpisům, a některé z nich po stížnostech zas do hry vrátit. Bez ohledu na to se na sítích roztrhl pytel s roztomilými kandidáty, kteří najednou z ničeho nic začali ostošest péct, vařit, chodit mezi lidi, fotit se s kýmkoli, jít kamkoli a mluvit o čemkoli a samozřejmě chovat koťátka, v čemž pokračují tak urputně, že skoro jediné, po čem národ pomalu, ale jistě začíná toužit je, aby už bylo po volbách a kdokoli vyhrál. A hlavně už je neotravoval. Bylo by fajn, abychom si tím vším bzučením nenechali otrávit náladu, k těm volbám šli a třeba zvolili někoho, kdo nestojí jednou nohou v kriminále, nebo druhou v koblihe. Ale to je na vás.

Tak pojďme skončit nějak pozitivně, jo?

Máme za sebou dramatický a nesnadný rok. Ale přesto to byl rok, který nám dal možnost ukázat to lepší z nás a v tomhle ohledu jsme – coby národ a stát – podle mého soudu uspěli. Dost možná nejsme tak rozdělení, tak rozhádaní a tak nesnášenliví, jak se nám snaží kdekdo namluvit. Žijeme pořád ve svobodné, západní, otevřené, tolerantní a lidské zemi, navzdory populistům, rozesí*ačům a lhářům. A to není špatný výsledek, co myslíte?

Související

Více souvisejících

Petr Nutil glosa Vláda ČR válka na Ukrajině EU (Evropská unie) Česká republika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy