GLOSA | Události Petra Nutila: Pokání Jiřího Ovčáčka a Babišovo peklo

„Stydím se za to, co jsem dělal. Nenávist je můj největší hřích,“ posypal si hlavu popelem v rozhovoru se Světlanou Witowskou končící hradní mluvčí Ovčáček. A v rozhovoru působil tenhle hradní komik, bývalý autor komunistických Haló novin, wannabe křesťan a věčná attention whore sociálních sítí Jiří Ovčáček slušně, smířlivě a skoro by se zdálo, že celé to svoje angažmá hodlá spláchnout jako roli, která mu byla přisouzena, vnucena a kterou musel hrát. Na což by mu, upřímně řečeno, mohl skočit jen člověk buď s poruchou paměti, nebo zcela dementní. 

Jestli totiž na jeho působení hradního mluvčího něco sedí, není to role a služba, ale je to něco, čemu se v řečtině říká hybris. Což je souhrn charakterových vlastností osobnosti, která se projevuje extrémně natvrdlou pýchou spolu s nebezpečným sebevědomím, často v kombinací s arogancí. O tom, že by profesionálně vykonával svou práci, nemůže být řeč, už jen proto, že se prostě odmítal bavit s kriticky naladěnými médii a že se z jeho vyjádření často nedalo poznat, kdy ještě mluví za prezidenta a kdy sám za sebe.  

Tak si pojďme připomenout jeho hvězdné momenty a jeho letité působení v roli tiskového mluvčí hlavy státu, v níž neváhal oponenty označit tu za dobytek a svině, tu za fašistickou spodinu. No a nebo taky třeba za ostudu české diplomacie a žvanivé slimejše. 

Psal se rok 2017, kdy za prospěšného označil v televizním vystoupení třeba ruského prezidenta Vladimira Putina, což bylo jedno z těch stanovisek, které časem uzrálo skoro tak dobře, jako mléko. Když ho necháte čtrnáct dnů v lahvi na slunci. 

„Před mítinkem se přehnala sněhová přeháňka. Jakmile se ale hlava státu objevila, vyšlo nad Krušnými horami slunce,“ okomentoval prezidentskou návštěvu Karlovarského kraje mluvčí v roce 2017. Čímž se, zjevně inspirován Kim Čong-ilem, který prý také dokázal pomocí myšlenek měnit počasí, rozhodl povýšit svého pána na boha slunce. Ale přiznejme sebekriticky - korejský vůdce toho českého překonal na všech frontách. Nejen že Kimovo zrození bylo předpovězeno vlaštovkou, doprovázeno dvojitou duhou a objevením nové hvězdy, on se také naučil mluvit už v osmi týdnech a na základní škole káral učitele za chyby ve výkladu. Kromě toho dokázal taky během tří let, která strávil na univerzitě, napsat více než 1500 knih a posléze složil šest oper. A mimochodem, nad jeho úmrtím plakala i příroda a medvědi v zármutku bezradně postávali kolem lesních cest. A to se, přiznejme si zcela otevřeně, Miloši Zemanovi zcela jistě nestane.  

Ale zpátky k panu Ovčáčkovi. „Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!“ napsal prezidentův mluvčí v roce 2017 na Facebooku, když v reakci na zjištění Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, že v rumové příchuti, která se používá mimo jiné při výrobě lihoviny tuzemák, se nacházejí nebezpečné látky.   

Když v roce 2017 řekl Miloš Zeman, že ruská okupace Krymu je hotová věc a Ukrajinci se s tím mají smířit, vcelku pochopitelně jeho slova vyvolala vlnu kritiky, což ovčí mluvčáček okomentoval lakonicky: „Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří do moderní Evropy." 

„Hlas pro opozici je hlas pro válku. Pamatujte si to, až půjdete k volbám,“ napsal Ovčáček před parlamentními volbami v roce 2021, v marné naději, že duo ZemBiš bude i nadále ovládat jak Hrad, tak i vládu. Což nevyšlo a je to dobrá zpráva pro celý národ. Nebo aspoň ta lepší varianta.  

V Ovčáčkově působení najdeme ale i okamžik krátkého prozření, kdy mluvčí nevědomě sebekriticky konstatoval, že kdo šíří zlo, nakonec mu sám podlehne a skončí v nekonečné temnotě. No, tady panu Jiřímu nutně připisuji bod za prozřetelnost svého vlastního budoucího osudu a spolu s ním i celé té hradní klice, která se sice pomalu, ale nevyhnutelně odebírá do říše zapomenutí.  

A pojďme jeho téma uzavřít. Když člověk propadne své Personě, své veřejné funkci, masce nebo roli, je to špatně. Ovčáček za dobu svého působení uvěřil víc než kdokoli jiný své domnělé důležitosti, přestože se reálně stal prostě jen směšným, nefunkčním či porouchaným článkem porouchané mocenské prezidentské soustavy. I přesto se dá říct, že naplnil dokonale očekávání svého prezidenta, který byl s jeho působením spokojen. A to, co si budeme nalhávat, vypovídá o desetiletém prezidentství Miloše Zemana svoje.  

A navíc, každá Hybris nevyhnutelně v řecké mytologii najde svou Nemesis. To se stalo (či se děje) jak Zemanovi, tak i Ovčáčkovi. A tak nákaza politické zpupnosti nevyhnutelně bude potrestána spravedlivým trestem. A tak to má být. Třebaže pro některé může být spravedlnost i zapomenutí a zapadání prachem nevýznamnosti. Tak kluci, budiž vám země lehká! 

A pojďme telegraficky k dalším zprávám týdne.  

Babiš se otřepal z prezidentské porážky a slíbil vládě peklo, které bude následovat hned poté, co se pokusí prosadit některé z reforem dlouhodobě neřešených a palčivých otázek české politiky, třeba důchodového systému, který je už léta v brutálním mínusu a dosud žádná vláda, včetně těch Babišových, neměla odvahu jej řešit. Tak přejeme vládě a jejím poslancům dostatek odvahy k tomu, aby třeba přes nekonečné obstrukce konečně jednou dotáhli něco, co tuhle zemi fakt pálí. Třeba Babišovi a podobným žvanilům navzdory.  

Do dětského sirupu Nurofen je prý přidáván Grafen, objevili konspirační teoretici. (Ano, ten grafen z grafitu, co máte v tužkách, bůhvíproč. Asi jim uniklo, že jde prostě o uhlík,  který je základní stavební kámen všech organických sloučenin a tím i všech živých organismů, tedy i jich samotných).  No ale stejně se to týká prý i Brufenu nebo Algifenu. Konspirační koumáci na to přišli tak, že prostě ta slova končí stejnou skupinou písmen. Co k tomu dodat. Asi nic. Snad jen to, že podle téhle logiky Ibalgin obsahuje Gin, Colostrum Rum. A Parelen se nejen vyrábí ze lnu, ale navíc obsahuje i půlku slova Lenin, což je fakt na pováženou! 

Související

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) Glosa

Smrt nezávislé novinařiny v přímém přenosu: NFNŽ a Seznam vytvářejí monopol na pravdu

Pakt Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky a Seznamu vytvořil monopol na hodnocení zpravodajského obsahu. Náš šéfredaktor to již komentoval z pozice řídícího pracovníka. Na zástupce Seznamu se mediální skupina INCORP a.s. obrátila prostřednictvím e-mailové komunikace. Na základě odpovědi na tento mail a obvinění, že mé texty nejsou čistě autorské, je na čase, abych se ohradil i jako autor, jehož obsah je stavěn na pranýř. Tento text je adresován přímo lidem z NFNŽ a Seznamu.

Více souvisejících

glosa Jiří Ovčáček Petr Nutil Hnutí ANO Miloš Zeman Andrej Babiš důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 2 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy