GLOSA | Události Petra Nutila: Zeman countdown, České dráhy, tupost bez hranic a teorie krátké paměti

Hlavní zprávou týdne je, že Miloš Zeman za méně než 100 dní zmizí z hradu a pak už s tímhle člověkem nebudeme muset nikdy zabývat. Jeho mizení můžete sledovat dokonce online na speciální stránce www.zemancountdown.cz.

Rusové se snaží stále porazit Ukrajinu. Dokonce se odhodlali k nevídanému kroku a přestali to, co provádějí svému západnímu sousedovi, označovat za speciální vojenskou operaci a konečně tomu už říkají normálně válka. A vedou jí fakt bez rukaviček tím, že raketami ničí křižovatky, teplárny, elektrárny, obytné budovy a dětská hřiště. Jako nechci jim do toho mluvit, ale nebylo by užitečnější třeba válčit s vojáky a nezabíjet civilisty nebo tak něco?

České Dráhy se rozhodly zdražit. Mají recht, inflace všude kolem a tak. Já bych jim za jízdenku platil jednou nebo dvakrát tolik, kdyby konečně začali jezdit včas a na záchodech se dal najít toaletní papír a ručníky místo samolepek s fotkami ručníků. Ale vím, nejsme v Japonsku a chtít po nějakém nebohém strojvedoucím seppuku kvůli zpoždění je totální scifi, protože všichni víme, v jaké zemi žijeme. A můžeme být rádi, že v zemi s nejhustší sítí vlakových kolejí vlaky ještě pořád ještě aspoň jezdí, že jo.

Je super, že žijeme v době krátké paměti, v době, kdy i někdo jako Babiš může kandidovat na prezidenta. Což mě vede k úvaze - pamatujete si na animák Hledá se Dory? To je o film rybce, které vynechává po pár minutách krátkodobá paměť, prostě se co pár minut restartuje do nevědomí, stavu naprosté nuly a pak začíná svět zkoumat znova, s pohledem zcela nezkaleným jakýmkoli předchozím poznáním… Tak mě napadlo, že právě tahle tupá rybička bez paměti je docela dobrý archetyp českého elektorátu. Jen díky téhle paralele lze snad vysvětli, proč skoro každý třetí Čech je připraven volit Babiše (nebo dříve Zemana) v prezidentské volbě, přestože si s ním vyzkoušel jak ministerské, i premiérské křeslo. Jen rybka Dory je možné vysvětlení toho, že někdo je ochoten znovu svěřit jakoukoli funkci, přestože prokázal, že kam šlápne, tam se daří jen systémové korupci, lhaní a Agrofertu. Ale chápu. Žijeme v postmoderním elektronickém přehlceném světě, okamžiku stále přítomného a věčného „teď“, kde není na nějaké přemýšlení a vzpomínání čas. Je celkem jasné, že začneme-li se jako národ chovat jako prvoci reagující na jen aktuální záblesky světla, pak nám náleží osud prvoků, na nichž si smlsne každý jen o pár buněk složitější organismus. Říká se tomu tuším karma.

Polici si došlápla na Richarda Watzkeho, zakladatele startupu Xixoio. Ten podle všeho nezhodnocoval vklady investorů tak, jak sliboval a celé to tak nějak vypadá na staré dobré Ponziho schéma, ve kterém peníze nejsou nikam investovány a firma vyplácí jistiny a úroky starších investorů z peněz těch nových. Což přesně funguje jen do té chvíle, než noví investoři přicházejí a vyklápí své peněženky. Tím se dá uzavřít většina trapných výstupů jak pana Watzkeho, jeho propagandisty pana Vávry, stejně tak i všech světlonošů, kteří se vás snaží natáhnout na prodeji nesmyslů typu kryptoměny, NTF, orgonit, SPD merch a tak.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek bude 295 miliard korun. I tak je ale skoro o 100 miliard nižší, než ten předchozí, připravený ještě Babišovou vládou. Jen si připomeňme, že aktuální každoroční výdaje jen na obsluhu státního dluhu dělají něco přes 40 miliard korun a že většina z těch brutálních výdajů je výsledek práce lidí, kteří se tvářili, že lze stát řídit jako firmu. No, tak se ukázalo, že to nejde. A házet špínu na ty, kteří se aspoň trochu snaží tenhle svinčík po nich uklidit, fakt není fér.

Konzervativní deníky přinesly zprávu o tom, že se Indonéský parlament chystá schválit nový trestní zákoník, který mimo jiné umožní trestat mimomanželský sex až ročním vězením. Je fajn se dozvědět o tom, že tupost nezná hranic a jsou i horší státy, než je ten náš, přesto si říkám – kdy konečně lidem dojde, že na věci typu konsensuální sex, nebo manželství s kýmkoli fakt posvěcení od autority nepotřebujeme?

Ukázalo se, že Češi si furt na něco stěžují, třeba na cenu nemovitostí a drahé hypotéky. A přitom se v Sudetech dají pořídit krásné nemovitosti za čtvrtinovou, někdy i desetinovou cenu oproti Praze a středním Čechám. Chcete bydlet? Go to Sudety!

Do Česka míří další fastfoodový řetězec, tentokrát americký Popeyes. Těšíme se na příchod dalšího zámořského podniku, který nás oblaží jídlem tentokrát inspirovaným chutěmi a tradicemi amerického státu Louisana. Skoro to vypadá, že jsme se fakt ode revoluce posunuli někam mezi normální západní země, kam se investoři nebojí nalít svoje prachy. To by se mělo oslavit, nemyslíte?

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Prezidentský masakr volební pilou a flanelová revoluce

Milí čtenáři, máme pro vás další úžasně absurdní shrnutí událostí, které utvářejí náš svět. Tu naši českou realitu v minulém týdnu, stejně jako týdnech předcházejících, určovala horečnatá předvolební atmosféra blížícího se finálního kola prezidentského zápasu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Pojďme ale začít tím stále ještě současným prezidentem. 

Více souvisejících

Petr Nutil Andrej Babiš Miloš Zeman válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Petr Pavel odpovídá na dotazy novinářů po odevzdání hlasu ve volbách. (27.1.2023)

ONLINE: Češi začali rozhodovat o prezidentovi. Pavel i Babiš už odvolili

Začalo druhé kolo prezidentské volby, v níž občané vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Lidé žijící v zahraničí už mohli na některých místech odevzdat svůj hlas s ohledem na časový posun dříve. V Česku budou volební místnosti otevřené dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 hodin. Opět se očekává vysoká volební účast.

před 22 minutami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Výsledky voleb: Kde a jak sledovat zítřejší sčítání hlasů?

Dnes a zítra si lidé vyberou v druhém dějství letošní prezidentské volby čtvrtou hlavu státu v historii samostatné České republiky. Zpravodajství můžete sledovat na našem webu EuroZprávy.cz, včetně sobotního sčítání výsledků. První budou k dispozici po 14. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti.

Aktualizováno před 44 minutami

Vít Rakušan

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Ve dvojici kandidátů pro druhé kolo je občanským kandidátem bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Jeho protikandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podal kandidaturu s podpisy 56 poslanců ANO. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. 

před 1 hodinou

Miloš Vystrčil

Důležitý bude nejen vítěz voleb, ale i náskok, s jakým vyhraje, míní Vystrčil

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00, lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem (ANO).

před 1 hodinou

Ivan Bartoš volí v prezidentských volbách.

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem

Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než polovina z nich připadla na Čínu. Na zasedání krizového výboru WHO, který posuzuje, jestli pandemie stále představuje globální stav nouze, to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

před 2 hodinami

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu uvedl, že s nacistickými plány na vyvraždění Židů a dalších národů skoncoval především Sovětský svaz. Rovněž zopakoval své tvrzení, že ruští vojáci, kteří na jeho rozkaz vpadli loni v únoru na Ukrajinu, bojují proti "neonacistům". Kyjev naopak obviňuje ruského vůdce, že vede genocidní válku a že se ruští vojáci dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti na okupovaných územích.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pavel Fischer

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) dnes podle očekávání hlasoval pro bývalého vysokého armádního představitele Petra Pavla. ČTK po volbě v pražských Pitkovicích řekl, že kampaň před druhým kolem volby prezidenta byla plná emocí a někdy za hranou, na čemž podle něj nese vinu zejména předseda ANO Andrej Babiš. Fischer také vyzval občany, aby šli k volbám. V prvním kole skončil Fischer na čtvrtém místě se ziskem 6,75 procenta hlasů.

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou

Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel odevzdal hlas v prezidentských volbách. (27.1.2023)

Pavel odevzdal hlas v Černoučku na Litoměřicku. Jde o hodně, apeloval na voliče

Prezidentský kandidát Petr Pavel za velkého zájmu médií odevzdal dnes po 15:00 svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb na obecním úřadě v Černoučku na Litoměřicku, kde má trvalé bydliště. Doprovázela ho manželka Eva. Do malé obce na Podřipsku za kandidátem o post hlavy státu přijely desítky novinářů. Místní mu vyjádřili podporu prostřednictvím různých nápisů umístěných v obci. Pod cedulí Černouček je nápis Pavlov.

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová odvolila a řekla, co si představuje od prezidenta

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová míní, že budoucí prezident by měl svůj neformální vliv využívat k uklidňování společnosti. Měl by společnost motivovat a v pozitivním slova smyslu jí dodávat odvahu a všechno, co potřebuje. Myslí si, že to ze dvou kandidátů splňuje jenom jeden. ČTK to řekla poté, co dnes odevzdala svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb. Uvedla, že doufá v uklidnění situace po volbách.

před 3 hodinami

Petr Fiala (ODS)

Podle Fialy byla kampaň "skutečně odporná". S vítězem voleb se chce brzy sejít

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává ve druhém kole prezidentské volby vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila tvrdá, místy podle něj "skutečně odporná" kampaň. S vítězem se chce brzy sejít. Sám vyjádřil podporu generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi, jehož protikandidátem je bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

před 4 hodinami

Válka ve Vietnamu, ilustrační fotografie.

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček

Před padesáti lety, 27. ledna 1973, byla ve francouzské metropoli uzavřena série smluv, v nichž se signatáři – Severní a Jižní Vietnam, na Jihu operující prokomunističtí povstalci a Spojené státy – domluvili na ukončení dlouholeté války ve Vietnamu. Dohody měly přinést zastavení palby, stažení zbytků amerických vojáků, výměnu zajatců i rozdělení moci v Jižním Vietnamu. V praxi však otevřely cestu pro ovládnutí a sjednocení země pod taktovkou severovietnamských komunistů. Rozhodnutí americké administrativy prezidenta Richarda Nixona přenést odpovědnost za další vývoj výhradně na Vietnamce bylo ovšem správné, uvádí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Pavel Hlaváček z Metropolitní univerzity v Praze. Autor knihy Vymaňování USA z vietnamské války v tomto směru vysvětluje, že konflikt se stal pro Ameriku zbytečnou zátěží, navíc přímo neohrožoval její národní zájmy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman a jeho žena volí ve druhém kole prezidentské volby. (27.1.2023)

I Zeman vybíral svého nástupce. Naznačil, že opět volil Babiše

Prezident Miloš Zeman dnes při odevzdání svého voličského hlasu ocenil, že se v Česku konají svobodné volby. Naznačil, že stejně jako v prvním kole prezidentské volby i dnes volil Andreje Babiše (ANO). Vyzval své voliče, aby učinili stejně. Zeman opět hlasoval v lánské základní škole. Z dnešní a sobotní volby vzejde Zemanův nástupce, který ho po deseti letech na Pražském hradě vystřídá.

Aktualizováno před 4 hodinami

Miloš Zeman

Zemanova omluva se minimálně odkládá. Je občan jiné kategorie, reaguje Šarapatka

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentově návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Na dotaz ČTK to uvedl Zemanův advokát Marek Nespala. Šarapatka na twitteru napsal, že soudní rozhodnutí ukazuje, že Zeman je občanem jiné kategorie.

před 4 hodinami

Danuše Nerudová volí ve druhém kole prezidentské volby. (27.1.2023)

Nerudová odvolila v druhém kole. Vsází na výhru Pavla, jehož podpořila

Výhru Petra Pavla nad Andrejem Babišem očekává ve druhém kole prezidentských voleb neúspěšná kandidátka na prezidentský post Danuše Nerudová, která dnes odevzdala hlas v sále Hospůdky u Anděla v Kuřimi-Podlesí. Na dotaz ČTK odpověděla, že tipuje výsledek 55 ku 45 procentům ve prospěch Pavla. Nerudová doufá v minimálně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole před dvěma týdny, na druhou stranu podle ní mohla agresivní kampaň část lidí odradit.

Aktualizováno před 4 hodinami

Úplně poslední duel Pavla s Babišem. Expremiér označil soupeře za velkého favorita

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) označil v poslední z řady předvolebních debat svého soupeře, bývalého vrcholného představitele české armády Petra Pavla, za velkého favorita druhého kola prezidentských voleb. Vyzval v té souvislosti k tomu, aby po volbách v případě vítězství jakéhokoliv kandidáta nepokračovala nenávist z poslední fáze kampaně. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy