GLOSA | Události Petra Nutila: Zeman countdown, České dráhy, tupost bez hranic a teorie krátké paměti

Hlavní zprávou týdne je, že Miloš Zeman za méně než 100 dní zmizí z hradu a pak už s tímhle člověkem nebudeme muset nikdy zabývat. Jeho mizení můžete sledovat dokonce online na speciální stránce www.zemancountdown.cz.

Rusové se snaží stále porazit Ukrajinu. Dokonce se odhodlali k nevídanému kroku a přestali to, co provádějí svému západnímu sousedovi, označovat za speciální vojenskou operaci a konečně tomu už říkají normálně válka. A vedou jí fakt bez rukaviček tím, že raketami ničí křižovatky, teplárny, elektrárny, obytné budovy a dětská hřiště. Jako nechci jim do toho mluvit, ale nebylo by užitečnější třeba válčit s vojáky a nezabíjet civilisty nebo tak něco?

České Dráhy se rozhodly zdražit. Mají recht, inflace všude kolem a tak. Já bych jim za jízdenku platil jednou nebo dvakrát tolik, kdyby konečně začali jezdit včas a na záchodech se dal najít toaletní papír a ručníky místo samolepek s fotkami ručníků. Ale vím, nejsme v Japonsku a chtít po nějakém nebohém strojvedoucím seppuku kvůli zpoždění je totální scifi, protože všichni víme, v jaké zemi žijeme. A můžeme být rádi, že v zemi s nejhustší sítí vlakových kolejí vlaky ještě pořád ještě aspoň jezdí, že jo.

Je super, že žijeme v době krátké paměti, v době, kdy i někdo jako Babiš může kandidovat na prezidenta. Což mě vede k úvaze - pamatujete si na animák Hledá se Dory? To je o film rybce, které vynechává po pár minutách krátkodobá paměť, prostě se co pár minut restartuje do nevědomí, stavu naprosté nuly a pak začíná svět zkoumat znova, s pohledem zcela nezkaleným jakýmkoli předchozím poznáním… Tak mě napadlo, že právě tahle tupá rybička bez paměti je docela dobrý archetyp českého elektorátu. Jen díky téhle paralele lze snad vysvětli, proč skoro každý třetí Čech je připraven volit Babiše (nebo dříve Zemana) v prezidentské volbě, přestože si s ním vyzkoušel jak ministerské, i premiérské křeslo. Jen rybka Dory je možné vysvětlení toho, že někdo je ochoten znovu svěřit jakoukoli funkci, přestože prokázal, že kam šlápne, tam se daří jen systémové korupci, lhaní a Agrofertu. Ale chápu. Žijeme v postmoderním elektronickém přehlceném světě, okamžiku stále přítomného a věčného „teď“, kde není na nějaké přemýšlení a vzpomínání čas. Je celkem jasné, že začneme-li se jako národ chovat jako prvoci reagující na jen aktuální záblesky světla, pak nám náleží osud prvoků, na nichž si smlsne každý jen o pár buněk složitější organismus. Říká se tomu tuším karma.

Polici si došlápla na Richarda Watzkeho, zakladatele startupu Xixoio. Ten podle všeho nezhodnocoval vklady investorů tak, jak sliboval a celé to tak nějak vypadá na staré dobré Ponziho schéma, ve kterém peníze nejsou nikam investovány a firma vyplácí jistiny a úroky starších investorů z peněz těch nových. Což přesně funguje jen do té chvíle, než noví investoři přicházejí a vyklápí své peněženky. Tím se dá uzavřít většina trapných výstupů jak pana Watzkeho, jeho propagandisty pana Vávry, stejně tak i všech světlonošů, kteří se vás snaží natáhnout na prodeji nesmyslů typu kryptoměny, NTF, orgonit, SPD merch a tak.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, schodek bude 295 miliard korun. I tak je ale skoro o 100 miliard nižší, než ten předchozí, připravený ještě Babišovou vládou. Jen si připomeňme, že aktuální každoroční výdaje jen na obsluhu státního dluhu dělají něco přes 40 miliard korun a že většina z těch brutálních výdajů je výsledek práce lidí, kteří se tvářili, že lze stát řídit jako firmu. No, tak se ukázalo, že to nejde. A házet špínu na ty, kteří se aspoň trochu snaží tenhle svinčík po nich uklidit, fakt není fér.

Konzervativní deníky přinesly zprávu o tom, že se Indonéský parlament chystá schválit nový trestní zákoník, který mimo jiné umožní trestat mimomanželský sex až ročním vězením. Je fajn se dozvědět o tom, že tupost nezná hranic a jsou i horší státy, než je ten náš, přesto si říkám – kdy konečně lidem dojde, že na věci typu konsensuální sex, nebo manželství s kýmkoli fakt posvěcení od autority nepotřebujeme?

Ukázalo se, že Češi si furt na něco stěžují, třeba na cenu nemovitostí a drahé hypotéky. A přitom se v Sudetech dají pořídit krásné nemovitosti za čtvrtinovou, někdy i desetinovou cenu oproti Praze a středním Čechám. Chcete bydlet? Go to Sudety!

Do Česka míří další fastfoodový řetězec, tentokrát americký Popeyes. Těšíme se na příchod dalšího zámořského podniku, který nás oblaží jídlem tentokrát inspirovaným chutěmi a tradicemi amerického státu Louisana. Skoro to vypadá, že jsme se fakt ode revoluce posunuli někam mezi normální západní země, kam se investoři nebojí nalít svoje prachy. To by se mělo oslavit, nemyslíte?

Související

Více souvisejících

Petr Nutil Andrej Babiš Miloš Zeman válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy