KOMENTÁŘ | Dobře fungujícímu státu je jedno, jestli je malý nebo velký. Češi si to musí uvědomit

Za éry vlád, ve kterých měl hlavní slovo téměř vždy Andrej Babiš, vzrostl počet státních zaměstnanců o 40 tisíc. A ač se to zdá být na tuzemské poměry neuvěřitelné, veřejnost i přes zdánlivě líbivé sliby levicově-populistických politických uskupení, že se o veřejnost postarají právě nárůstem počtu státních zaměstnanců, tedy možná pro někoho zjednodušeně „velkým“ státem, rozhodla o vítězství volební koalice Spolu a PirStan a ukázala, že to tak být nemusí. Otázkou však pořád zůstává, zda bude stát, na který se spoléhá stále více lidí v tuzemsku, méně rozhodovat jako vrchnost o životech lidí, nebo naopak více.

Záměr byl - alespoň na zdánlivé preference obyvatel České republiky - přímo skvělý. Automatické valorizace všemožných základních dávek, nastavených dle odsouhlasených parametrů, digitalizace státu místo najímaní vyššího počtu úředníků a státních zaměstnanců a „jen“ nastavování podmínek pro fungování firem, společností a lidí tak, aby stát nebyl, když ne vidět vůbec, tak aspoň málo. Jenže ne všechno zatím vychází podle plánu. Někdo namítne, že to je přece život. Vždyť nejen v Česku přece platí, že sliby se slibují a blázni se radují. Ale vážně. Když někdo není příznivcem vládních politiků a naslouchá opozičním hlasům, může se dozvědět, že třeba jen v onom slibovaném snižování počtu státních zaměstnanců současná vláda zatím nepředvádí oslnivý výkon. 

A to i přesto, že ony počty růstu státních zaměstnanců nevykazují tak rychle rostoucí trend jako za vlád ANO a ČSSD s podporou KSČM a SPD, navíc od ledna se mají stavy státních zaměstnanců o stovky lidí začít snižovat. Přesto je na stole nevyřčená otázka, zda jsme opravdu rezignovali na malý stát, na to, že naše životy bude řídit „silná ruka“ státu, který je přece vždy nejmoudřejší a vždy nás zachrání? Upřímně říkám, že spoléhám na to, že to tak není. Možná, že jasnější obrázek k tomu, proč je nutno mít menší a menší stát, až se, slovy okřídleného přísloví, stane nejmenší, je vývoj a skladba výdajů státního rozpočtu.

Zatímco u toho českého se dá říct, že stále horší výsledný obraz veřejných financí (možná až příliš zjednodušeně velikost státu) zhoršují mandatorní (tedy povinné) výdaje, které tvoří téměř 80 % všech výdajů státního rozpočtu, třeba u toho evropského je to podpora společné zemědělské politiky. Možná to ale také nesvědčí o plusech či minusech velikosti státu. Možná i proto je dobrou zprávou, že kabinet Petra Fialy v příštích týdnech hodlá přepsat vládní programové prohlášení. Soustředit se chce na prosazení změn v práci parlamentu a celé směřování země. Pokračovat má také pomoc domácnostem i firmám s cenami energií a v plánu je i předložení důchodové reformy, nebo tzv. eDokladovka. Tedy vlastně zrušení povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. Mezí řádky řečeno to znamená, že by stát mohl fungovat svižněji, úsporněji a konečně více digitálně. A to by mohlo, jak jistě dobře tušíte, přinést i nemalé úspory.

Možná ale stojí spíše za úvahu místo toho, co je a co vlastně už není malý či velký stát to, zda máme či nemáme stabilní stát. Podle obecné definice (ne)stability státu jsou ty nestabilní takové, které plně neuspokojují klíčové potřeby svých občanů. Ale pozor, to se netýká toho, zda je schopen platit všem a bez výjimek vysoké zálohy energií, ale je to o tom, zda jsou orgány státu schopné zajistit dostatečnou bezpečnost, jasnou legitimitu fungování státu a dostatečné kapacity všeobecného fungování. Věřme proto, že i voliči, kterým nejsou vždy a za každých okolností jasné všechny mechanismy fungování politických stran a jejich lídrů, budou mít tohle vždy na paměti. Jinak je totiž úplně jedno, jestli je stát malý nebo velký.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Vláda ČR Petr Fiala (ODS) veřejná správa Státní správa

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy