Za éry vlád, ve kterých měl hlavní slovo téměř vždy Andrej Babiš, vzrostl počet státních zaměstnanců o 40 tisíc. A ač se to zdá být na tuzemské poměry neuvěřitelné, veřejnost i přes zdánlivě líbivé sliby levicově-populistických politických uskupení, že se o veřejnost postarají právě nárůstem počtu státních zaměstnanců, tedy možná pro někoho zjednodušeně „velkým“ státem, rozhodla o vítězství volební koalice Spolu a PirStan a ukázala, že to tak být nemusí. Otázkou však pořád zůstává, zda bude stát, na který se spoléhá stále více lidí v tuzemsku, méně rozhodovat jako vrchnost o životech lidí, nebo naopak více.
Záměr byl - alespoň na zdánlivé preference obyvatel České republiky - přímo skvělý. Automatické valorizace všemožných základních dávek, nastavených dle odsouhlasených parametrů, digitalizace státu místo najímaní vyššího počtu úředníků a státních zaměstnanců a „jen“ nastavování podmínek pro fungování firem, společností a lidí tak, aby stát nebyl, když ne vidět vůbec, tak aspoň málo. Jenže ne všechno zatím vychází podle plánu. Někdo namítne, že to je přece život. Vždyť nejen v Česku přece platí, že sliby se slibují a blázni se radují. Ale vážně. Když někdo není příznivcem vládních politiků a naslouchá opozičním hlasům, může se dozvědět, že třeba jen v onom slibovaném snižování počtu státních zaměstnanců současná vláda zatím nepředvádí oslnivý výkon.
A to i přesto, že ony počty růstu státních zaměstnanců nevykazují tak rychle rostoucí trend jako za vlád ANO a ČSSD s podporou KSČM a SPD, navíc od ledna se mají stavy státních zaměstnanců o stovky lidí začít snižovat. Přesto je na stole nevyřčená otázka, zda jsme opravdu rezignovali na malý stát, na to, že naše životy bude řídit „silná ruka“ státu, který je přece vždy nejmoudřejší a vždy nás zachrání? Upřímně říkám, že spoléhám na to, že to tak není. Možná, že jasnější obrázek k tomu, proč je nutno mít menší a menší stát, až se, slovy okřídleného přísloví, stane nejmenší, je vývoj a skladba výdajů státního rozpočtu.
Zatímco u toho českého se dá říct, že stále horší výsledný obraz veřejných financí (možná až příliš zjednodušeně velikost státu) zhoršují mandatorní (tedy povinné) výdaje, které tvoří téměř 80 % všech výdajů státního rozpočtu, třeba u toho evropského je to podpora společné zemědělské politiky. Možná to ale také nesvědčí o plusech či minusech velikosti státu. Možná i proto je dobrou zprávou, že kabinet Petra Fialy v příštích týdnech hodlá přepsat vládní programové prohlášení. Soustředit se chce na prosazení změn v práci parlamentu a celé směřování země. Pokračovat má také pomoc domácnostem i firmám s cenami energií a v plánu je i předložení důchodové reformy, nebo tzv. eDokladovka. Tedy vlastně zrušení povinnosti nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak. Mezí řádky řečeno to znamená, že by stát mohl fungovat svižněji, úsporněji a konečně více digitálně. A to by mohlo, jak jistě dobře tušíte, přinést i nemalé úspory.
Možná ale stojí spíše za úvahu místo toho, co je a co vlastně už není malý či velký stát to, zda máme či nemáme stabilní stát. Podle obecné definice (ne)stability státu jsou ty nestabilní takové, které plně neuspokojují klíčové potřeby svých občanů. Ale pozor, to se netýká toho, zda je schopen platit všem a bez výjimek vysoké zálohy energií, ale je to o tom, zda jsou orgány státu schopné zajistit dostatečnou bezpečnost, jasnou legitimitu fungování státu a dostatečné kapacity všeobecného fungování. Věřme proto, že i voliči, kterým nejsou vždy a za každých okolností jasné všechny mechanismy fungování politických stran a jejich lídrů, budou mít tohle vždy na paměti. Jinak je totiž úplně jedno, jestli je stát malý nebo velký.
Související

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
komentář , Vláda ČR , Petr Fiala (ODS) , veřejná správa , Státní správa
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
před 2 hodinami

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
před 3 hodinami

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
před 4 hodinami

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
před 4 hodinami

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
před 5 hodinami

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
před 6 hodinami

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
před 6 hodinami

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
před 7 hodinami

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
před 7 hodinami

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
před 8 hodinami

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
před 10 hodinami

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
před 11 hodinami

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
před 11 hodinami

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
před 12 hodinami

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
před 13 hodinami

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
před 13 hodinami

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
před 14 hodinami

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
před 15 hodinami

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
před 16 hodinami
Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.
Zdroj: Jan Hrabě