KOMENTÁŘ | Dvojí kvalita potravin: Proč šidí výrobci právě nás Čechy?

Někdy se říká, že i když máme novou realitu, pořád se potýkáme se starými problémy. A dvojí kvalita potravin nebo výrobků je toho zářným důkazem. Určitě si budete pamatovat vlnu řešení tohoto problému, který se objevil poté, co už ani domácí politici nemohli snášet rozdíly, hlavně mezi kvalitou potravin prodávaných na západě a na východě Evropy. Chvilku to trvalo, než se našlo nějaké řešení a pak se problém - alespoň zdánlivě - uklidnil. Hlavně asi po slibech výrobců a producentů, že tohle už se dít nebude. Ale chyba lávky. 

Jak nedávno uvedla agentura ČTK, nový případ dvojí kvality potravin v České republice odhalila letos Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a to u výrobku 7Days Bake Rolls s příchutí pizzy. Zatímco pro rakouský a německý trh se vyráběly se slunečnicovým olejem, v Česku se prodával výrobek s palmovým olejem, přičemž podle obalu šlo o stejnou potravinu. Proč? 

Snad každý, komu už bylo více než pětačtyřicet let si určitě dobře pamatuje doby, ve kterých si většina tuzemské populace chodila stoupnout před tzv. prémiové prodejny, nebo se snažila koupit si „Bony“, komunistické peníze otevírající dveře k nákupu vyhledávaného zboží ze Západu, které v bolševických „šopech“ nebylo vůbec k dostání. O to víc se pak všichni těšili, že už nebudou muset stát fronty nebo hledat cesty, jak si koupit třeba „zelené“ jablečné mýdlo nebo čokoládu ve fialovém obalu s rakouskou kravičkou na stráních Alp, když bolševici v roce 1989 snad už navěky odešli do propadliště dějin. Ale ouha. Ani ne po stejné době, jako trvala ta doba socialistického obchodu se ukazuje, že i samotné firmy ze Západu tak nějak „šidí“ kvalitu zboží dodávaného do Východní Evropy. Opakuji: Proč?

Jistě namítnete, že to ty firmy přece nedělají schválně, aby poničily své dobré jméno. Jen prostě chtějí vydělat co nejvíc. A když vidí, že lidé v Česku kupují raději levnější kousky než ty dražší s vyšší kvalitou na Západě, tak je napadne: Ok. Dáme to levně, ale… Nemůžou na tom přece prodělat. Takže to nebude mít stejné suroviny, jako u identického výrobku, prodávaného za víc na Západě. Tak nějak - s trochou zjednodušení - totiž definují tzv. dvojí kvalitu zboží české předpisy a regule. A možná jste nevěděli, že Česko jako vůbec první země Evropské Unie definovalo třeba dvojí kvalitu potravin jako nelegální. Páni, řeknete si. Tak jak je možné, že se právě nyní objevila ona ze začátku citovaná událost, která po letech od otevření problému znovu poukázala na problémová místa i v našich, tedy českých řadách.

Tak předně, jsme pořád dost nedůslední. A to nejen ve vymáhání platných zákonů a předpisů odpovědnými orgány, ale i v udílení a vyžadování nejrůznějších podob sankcí za porušování pravidel. A když jsou třeba pokuty malé, nemáme moc chuť je nějak výrazně měnit, protože přece nechceme zničit nejrůznější řady voličů, ne? A nemyslete si, i my sami jsme dost nedůslední. Třeba proto, že i když oficiální úřady v Česku zjistí nepravosti, tak přesto, že všichni zákazníci vědí, že nestačí jen záležitost zjistit, že nějaký ten „sevn dejs bejkrol“ nemá olivový nebo jaký olej, ale „jen“ palmový, tak i dál si to pořád kupujeme. Milí Češi totiž pořád vidí to, že dotčený výrobce prodává rozdílný kousek v tuzemsku za nějakých šestadvacet korun za balení, i když s horší kvalitou, tak je to přece o dost levnější než v tom Německu, kde je to s vyšší kvalitou výrazně dražší. Čert vem olej…

A pak ten náš přístup. Ke všemu. Nejen úřadů a institucí, ale lidí a společnosti vůbec. Ale sami dobře víte, že by to bylo na dlouhé povídání. Člověk se jen musí ptát, proč je nám jedno, že nám chce výrobce nebo možná i sám obchodník prodat něco, co má sice „stejný obal, ale jiné složení” než na Západě. A tak i vás jistě napadne otázka, proč se opravdu tzv. exemplárně nedaří takové praktiky odstranit, když tu máme onu českou prvotinu v EU? Jistě, problém je právě v tom, co je vlastně exemplární trest a proč to teda ty úřady nedělají... A budete mít pravdu, milí čtenáři. Jenže nejde jen o dvojí kvalitu zboží, ale téměř o všechno.

A tak jen pro dokreslení: Tuzemská zemědělská inspekce se pustila do kontroly dvojí kvality podle ČTK až od konce letošního května, kdy končil termín, do kterého mohly země Evropské unie zavést do svého právního řádu evropskou směrnici zakazující tuto klamavou praktiku. Ta říká, že výrobci nesmí prodávat stejný výrobek na trzích různých členských zemí s různým složením. Nenechme se proto zdánlivě marným bojem za spravedlnost zmást. Ve zmiňovaném případu dvojí kvality potravin totiž platí jednoduché pravidlo. Když nám nebude jedno, že jsou slané kroužky vyrobené z méně kvalitních surovin než na Západě a přestaneme je kupovat, příště si výrobci rozmyslí, zda východ či střed Evropy stojí za to šálit na kvalitě. Fakt ale je, že to asi budeme muset i my sami vybojovat. A to rozhodně nebude jen tak.

Související

Česká národní banka Komentář

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

Více souvisejících

komentář potraviny jídlo Obchody nákupy státní potravinářská inspekce

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 25 minutami

před 33 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

před 39 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

Bývalý americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy