KOMENTÁŘ | Dvojí kvalita potravin: Proč šidí výrobci právě nás Čechy?

Někdy se říká, že i když máme novou realitu, pořád se potýkáme se starými problémy. A dvojí kvalita potravin nebo výrobků je toho zářným důkazem. Určitě si budete pamatovat vlnu řešení tohoto problému, který se objevil poté, co už ani domácí politici nemohli snášet rozdíly, hlavně mezi kvalitou potravin prodávaných na západě a na východě Evropy. Chvilku to trvalo, než se našlo nějaké řešení a pak se problém - alespoň zdánlivě - uklidnil. Hlavně asi po slibech výrobců a producentů, že tohle už se dít nebude. Ale chyba lávky. 

Jak nedávno uvedla agentura ČTK, nový případ dvojí kvality potravin v České republice odhalila letos Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a to u výrobku 7Days Bake Rolls s příchutí pizzy. Zatímco pro rakouský a německý trh se vyráběly se slunečnicovým olejem, v Česku se prodával výrobek s palmovým olejem, přičemž podle obalu šlo o stejnou potravinu. Proč? 

Snad každý, komu už bylo více než pětačtyřicet let si určitě dobře pamatuje doby, ve kterých si většina tuzemské populace chodila stoupnout před tzv. prémiové prodejny, nebo se snažila koupit si „Bony“, komunistické peníze otevírající dveře k nákupu vyhledávaného zboží ze Západu, které v bolševických „šopech“ nebylo vůbec k dostání. O to víc se pak všichni těšili, že už nebudou muset stát fronty nebo hledat cesty, jak si koupit třeba „zelené“ jablečné mýdlo nebo čokoládu ve fialovém obalu s rakouskou kravičkou na stráních Alp, když bolševici v roce 1989 snad už navěky odešli do propadliště dějin. Ale ouha. Ani ne po stejné době, jako trvala ta doba socialistického obchodu se ukazuje, že i samotné firmy ze Západu tak nějak „šidí“ kvalitu zboží dodávaného do Východní Evropy. Opakuji: Proč?

Jistě namítnete, že to ty firmy přece nedělají schválně, aby poničily své dobré jméno. Jen prostě chtějí vydělat co nejvíc. A když vidí, že lidé v Česku kupují raději levnější kousky než ty dražší s vyšší kvalitou na Západě, tak je napadne: Ok. Dáme to levně, ale… Nemůžou na tom přece prodělat. Takže to nebude mít stejné suroviny, jako u identického výrobku, prodávaného za víc na Západě. Tak nějak - s trochou zjednodušení - totiž definují tzv. dvojí kvalitu zboží české předpisy a regule. A možná jste nevěděli, že Česko jako vůbec první země Evropské Unie definovalo třeba dvojí kvalitu potravin jako nelegální. Páni, řeknete si. Tak jak je možné, že se právě nyní objevila ona ze začátku citovaná událost, která po letech od otevření problému znovu poukázala na problémová místa i v našich, tedy českých řadách.

Tak předně, jsme pořád dost nedůslední. A to nejen ve vymáhání platných zákonů a předpisů odpovědnými orgány, ale i v udílení a vyžadování nejrůznějších podob sankcí za porušování pravidel. A když jsou třeba pokuty malé, nemáme moc chuť je nějak výrazně měnit, protože přece nechceme zničit nejrůznější řady voličů, ne? A nemyslete si, i my sami jsme dost nedůslední. Třeba proto, že i když oficiální úřady v Česku zjistí nepravosti, tak přesto, že všichni zákazníci vědí, že nestačí jen záležitost zjistit, že nějaký ten „sevn dejs bejkrol“ nemá olivový nebo jaký olej, ale „jen“ palmový, tak i dál si to pořád kupujeme. Milí Češi totiž pořád vidí to, že dotčený výrobce prodává rozdílný kousek v tuzemsku za nějakých šestadvacet korun za balení, i když s horší kvalitou, tak je to přece o dost levnější než v tom Německu, kde je to s vyšší kvalitou výrazně dražší. Čert vem olej…

A pak ten náš přístup. Ke všemu. Nejen úřadů a institucí, ale lidí a společnosti vůbec. Ale sami dobře víte, že by to bylo na dlouhé povídání. Člověk se jen musí ptát, proč je nám jedno, že nám chce výrobce nebo možná i sám obchodník prodat něco, co má sice „stejný obal, ale jiné složení” než na Západě. A tak i vás jistě napadne otázka, proč se opravdu tzv. exemplárně nedaří takové praktiky odstranit, když tu máme onu českou prvotinu v EU? Jistě, problém je právě v tom, co je vlastně exemplární trest a proč to teda ty úřady nedělají... A budete mít pravdu, milí čtenáři. Jenže nejde jen o dvojí kvalitu zboží, ale téměř o všechno.

A tak jen pro dokreslení: Tuzemská zemědělská inspekce se pustila do kontroly dvojí kvality podle ČTK až od konce letošního května, kdy končil termín, do kterého mohly země Evropské unie zavést do svého právního řádu evropskou směrnici zakazující tuto klamavou praktiku. Ta říká, že výrobci nesmí prodávat stejný výrobek na trzích různých členských zemí s různým složením. Nenechme se proto zdánlivě marným bojem za spravedlnost zmást. Ve zmiňovaném případu dvojí kvality potravin totiž platí jednoduché pravidlo. Když nám nebude jedno, že jsou slané kroužky vyrobené z méně kvalitních surovin než na Západě a přestaneme je kupovat, příště si výrobci rozmyslí, zda východ či střed Evropy stojí za to šálit na kvalitě. Fakt ale je, že to asi budeme muset i my sami vybojovat. A to rozhodně nebude jen tak.

Související

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.
Kontroverzní kampaň hnutí ANO Komentář

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

Více souvisejících

komentář potraviny jídlo Obchody nákupy státní potravinářská inspekce

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

Zdroj: David Holub

Další zprávy