KOMENTÁŘ | Dvojí kvalita potravin: Proč šidí výrobci právě nás Čechy?

Někdy se říká, že i když máme novou realitu, pořád se potýkáme se starými problémy. A dvojí kvalita potravin nebo výrobků je toho zářným důkazem. Určitě si budete pamatovat vlnu řešení tohoto problému, který se objevil poté, co už ani domácí politici nemohli snášet rozdíly, hlavně mezi kvalitou potravin prodávaných na západě a na východě Evropy. Chvilku to trvalo, než se našlo nějaké řešení a pak se problém - alespoň zdánlivě - uklidnil. Hlavně asi po slibech výrobců a producentů, že tohle už se dít nebude. Ale chyba lávky. 

Jak nedávno uvedla agentura ČTK, nový případ dvojí kvality potravin v České republice odhalila letos Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a to u výrobku 7Days Bake Rolls s příchutí pizzy. Zatímco pro rakouský a německý trh se vyráběly se slunečnicovým olejem, v Česku se prodával výrobek s palmovým olejem, přičemž podle obalu šlo o stejnou potravinu. Proč? 

Snad každý, komu už bylo více než pětačtyřicet let si určitě dobře pamatuje doby, ve kterých si většina tuzemské populace chodila stoupnout před tzv. prémiové prodejny, nebo se snažila koupit si „Bony“, komunistické peníze otevírající dveře k nákupu vyhledávaného zboží ze Západu, které v bolševických „šopech“ nebylo vůbec k dostání. O to víc se pak všichni těšili, že už nebudou muset stát fronty nebo hledat cesty, jak si koupit třeba „zelené“ jablečné mýdlo nebo čokoládu ve fialovém obalu s rakouskou kravičkou na stráních Alp, když bolševici v roce 1989 snad už navěky odešli do propadliště dějin. Ale ouha. Ani ne po stejné době, jako trvala ta doba socialistického obchodu se ukazuje, že i samotné firmy ze Západu tak nějak „šidí“ kvalitu zboží dodávaného do Východní Evropy. Opakuji: Proč?

Jistě namítnete, že to ty firmy přece nedělají schválně, aby poničily své dobré jméno. Jen prostě chtějí vydělat co nejvíc. A když vidí, že lidé v Česku kupují raději levnější kousky než ty dražší s vyšší kvalitou na Západě, tak je napadne: Ok. Dáme to levně, ale… Nemůžou na tom přece prodělat. Takže to nebude mít stejné suroviny, jako u identického výrobku, prodávaného za víc na Západě. Tak nějak - s trochou zjednodušení - totiž definují tzv. dvojí kvalitu zboží české předpisy a regule. A možná jste nevěděli, že Česko jako vůbec první země Evropské Unie definovalo třeba dvojí kvalitu potravin jako nelegální. Páni, řeknete si. Tak jak je možné, že se právě nyní objevila ona ze začátku citovaná událost, která po letech od otevření problému znovu poukázala na problémová místa i v našich, tedy českých řadách.

Tak předně, jsme pořád dost nedůslední. A to nejen ve vymáhání platných zákonů a předpisů odpovědnými orgány, ale i v udílení a vyžadování nejrůznějších podob sankcí za porušování pravidel. A když jsou třeba pokuty malé, nemáme moc chuť je nějak výrazně měnit, protože přece nechceme zničit nejrůznější řady voličů, ne? A nemyslete si, i my sami jsme dost nedůslední. Třeba proto, že i když oficiální úřady v Česku zjistí nepravosti, tak přesto, že všichni zákazníci vědí, že nestačí jen záležitost zjistit, že nějaký ten „sevn dejs bejkrol“ nemá olivový nebo jaký olej, ale „jen“ palmový, tak i dál si to pořád kupujeme. Milí Češi totiž pořád vidí to, že dotčený výrobce prodává rozdílný kousek v tuzemsku za nějakých šestadvacet korun za balení, i když s horší kvalitou, tak je to přece o dost levnější než v tom Německu, kde je to s vyšší kvalitou výrazně dražší. Čert vem olej…

A pak ten náš přístup. Ke všemu. Nejen úřadů a institucí, ale lidí a společnosti vůbec. Ale sami dobře víte, že by to bylo na dlouhé povídání. Člověk se jen musí ptát, proč je nám jedno, že nám chce výrobce nebo možná i sám obchodník prodat něco, co má sice „stejný obal, ale jiné složení” než na Západě. A tak i vás jistě napadne otázka, proč se opravdu tzv. exemplárně nedaří takové praktiky odstranit, když tu máme onu českou prvotinu v EU? Jistě, problém je právě v tom, co je vlastně exemplární trest a proč to teda ty úřady nedělají... A budete mít pravdu, milí čtenáři. Jenže nejde jen o dvojí kvalitu zboží, ale téměř o všechno.

A tak jen pro dokreslení: Tuzemská zemědělská inspekce se pustila do kontroly dvojí kvality podle ČTK až od konce letošního května, kdy končil termín, do kterého mohly země Evropské unie zavést do svého právního řádu evropskou směrnici zakazující tuto klamavou praktiku. Ta říká, že výrobci nesmí prodávat stejný výrobek na trzích různých členských zemí s různým složením. Nenechme se proto zdánlivě marným bojem za spravedlnost zmást. Ve zmiňovaném případu dvojí kvality potravin totiž platí jednoduché pravidlo. Když nám nebude jedno, že jsou slané kroužky vyrobené z méně kvalitních surovin než na Západě a přestaneme je kupovat, příště si výrobci rozmyslí, zda východ či střed Evropy stojí za to šálit na kvalitě. Fakt ale je, že to asi budeme muset i my sami vybojovat. A to rozhodně nebude jen tak.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář potraviny jídlo Obchody nákupy státní potravinářská inspekce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy