KOMENTÁŘ | Levný svět, jak jsme ho znali, prý opravdu končí. Přinese to jen drahotu?

Přiznám se, že podobné zprávy jako ta, kterou chci komentovat dále v textu, nebudou asi většině z vás, milí čtenáři, znít příliš „ladně“. Jde totiž o to, že prý levný svět, jak jsme ho znali, zřejmě definitivně končí. Proč? Jde o to, že posledních třicet let jsme zažívali, dá se říct, setrvalý pokles úrokových sazeb, který trval až donedávna. Není snad potřeba dodávat, co to znamenalo. Nízké sazby podporovaly levné úvěry nejen pro firmy a podnikatele, zvyšovaly produkci a výrobu a tak dále. Jistě, že za vším byla snaha „nějak“ řešit všemožné krize, dluhy a další ekonomické potíže, ale hlavně podporovat ekonomický růst, jenže podle amerického ekonoma Lawrence Summerse, chcete-li Larryho H. Summerse, je těmto dnům konec. Dalo by se říct, že nadešel čas začít všechny ty nahromaděné potíže a trable, dluhy a půjčky ekonomik světa splácet?

Základní poselství amerického ekonoma, tak abychom nesklouzli do komplikovaných tezí a vysvětlivek, pro svět zní: Rok 2023 přinutí všechny pochopit, že starý (ekonomický a finanční) režim se nevrátí a ekonomické prostředí se dlouhodoběji změní. Řečeno filmovým klasikem, zkrátka Konec starých časů. Někdo možná namítne, že něco podobného se už dalo číst nebo slyšet v médiích během prvních měsíců světové pandemie covid-19. A ti, kteří to namítají, budou mít pravdu. Vždyť už tehdy bylo jasné, že desetiletí, po která byli spotřebitelé zvyklí, že mohli těžit z posilování globalizačních trendů, z přeshraničních spojení, která udržovala stabilní dodávky všeho možného od elektroniky, oblečení, hraček až třeba po léky, kterých se právě dnes nedostává či dalšího zboží, a které bylo tak hojné, že pomohlo udržet ceny všeobecně na nízké úrovni, (asi) i kvůli nejrůznějším restrikcím definitivně skončila.

Právě dnes kvůli výše popsanému můžeme především slyšet stále naléhavější volání po navrácení zpět všech možných citlivých i necitlivých výrob, produkcí a značek zpět nejen do Evropy, ale i zemí, kterým se nedostává tu benzín, jindy zase penicilin nebo roušky. Ale jak pandemie a válka na Ukrajině stále více zatěžují obchodní vazby, zdá se, i podle chování klíčových centrálních bank, řešících nejen vysoké inflační znehodnocení, ale také stabilitu cen, že toto období hojnosti se začíná měnit. Společnosti přehodnocují, kde získávat potřebné produkty a místo jejich exportu či dodávek na trhy, se začínají právě citlivé položky od čipů až třeba právě po léky více skladovat v zásobách. Úrokové sazby míří nezadržitelně vzhůru, mimochodem čeká se, že na únorovém zasedaní amerického Fedu bude rozhodnuto o dalším zvýšení sazeb. Co to přinese, není moc těžké odhadnout. Zjednodušeně řečeno, vyšší úroky zdraží úvěrování firem, omezí jejich čerpání a tím i investice. Vyšší zásoby pak s jistotou ovlivní efektivitu produkce a tím všeobecně zvýší náklady. Pokud to vydrží, jak říkají ekonomové, takový odklon od vyladěné globalizace by mohl mít vážné důsledky pro inflaci a světovou ekonomiku.

Deník The New York Times k tématu konce levného světa uvedl: „Ekonomové diskutují o tom, zda otřesy v dodavatelských řetězcích a geopolitické konflikty povedou k obratu nebo změně konfigurace globální výroby, kdy se továrny, které byly poslány - ať už evropskými nebo americkými či jinými vlastníky - do zahraničí, přesunou zpět do vlasti či jen do zemí, které představují menší politické riziko. Pokud k tomu dojde, desetiletí trvající pokles cen mnoha druhů zboží by mohl skončit nebo se dokonce začít ubírat opačným směrem, což by mohlo zvýšit celkovou inflaci. Přibližně od roku 1995 zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou auta a vybavení, tlumilo inflaci a ceny zboží krátkodobé spotřeby, jako je oblečení a hračky, často rostly jen velmi málo. Tyto trendy se začaly měnit na konci roku 2020 po vypuknutí covidové pandemie, protože náklady na dopravu prudce vzrostly a nedostatek zboží kolidoval se silnou poptávkou, která tlačila ceny automobilů, nábytku a dalšího položek a vybavení výše a výše. I když jen málo ekonomů očekává pokračování převratného růstu cen z minulého roku, kdy se k všeobecným potížím přidala válka v Evropě, je otázkou, zda trend směrem k alespoň mírně zdraženému zboží vydrží.

A nyní důležité poselství i pro českou veřejnost, která, snad ani neví proč, dělá kvůli vysokým cenám všeho často doslova psí kusy: Odpověď by mohla záviset na tom, zda se odklon od globalizace prosadí, anebo ne. Aby bylo jasno: Globalizace tak může být právě pro nás, Čechy, nejen v tom, být jako malá země součástí silných a politický efektivních celků, jako je třeba Evropská unie či obranné sdružení NATO, ale také to, že budeme s rozmyslem umisťovat citlivé a důležité výroby do zemí, u kterých nehrozí, že v jejich čele bude nějaký Putin nebo jiný gangster či válečný zločinec. 

Odhlédneme-li od toho, jak bylo uvedeno i na stránkách EuroZprávy.cz, že výhledy domácích ekonomů a finančních institucí, počítají letos spíše se snižováním inflace, ani v globálním měřítku nejsou výhledy až tak špatné. A i když se, jak se říká v „ekonomických kruzích, počítá s tím, že celosvětová inflace by letos mohla klesnout z loňských 8,8 procenta na 6,5 ​​procenta, navíc v roce 2024 až na 4,1 procenta, budou mít pravdu ti, kteří upozorňují na to, že příznivé výhledy může narušit celá řada nečekaných vlivů. Je proto dobré počítat s tím, že zřejmě ani v letošním roce se starý dobrý levný svět nevrátí. Ale zda to už bude navždy, se opravdu teprve ukáže. Taky to záleží na té řadě nečekaných vlivů.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad

Průměrná cena benzínu Natural 95 na čerpacích stanicích v tuzemsku se nyní pohybuje okolo 37,40 korun za litr a u nafty kolem 37,98 korun za litr. Vezmeme-li v úvahu lednová čísla cen pohonných hmot v Evropě, dá se říct, že Česká republika patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se totiž nejen u benzinu, ale i nafty pohybují pod evropským průměrem. Nelze v této souvislosti ale nepřipomenout, že na rozdíl od řady zemí, které tu s výraznými, tu jemnějšími státními zásahy intervenovaly na trhu s palivy, jsme se k podobnému stavu dostali bez zásahů a narušování samoregulace trhu v podobě třeba fixace cen nebo nějakých přídělů či omezování dávek. 

Více souvisejících

komentář Ekonomika Ceny zboží CZK

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Petr Pavel

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů

Pro budoucího českého prezidenta Petra Pavla bude velkou výhodou, že dobře zná fungování Severoatlantické aliance ze svého dřívějšího působení. Soudí tak lidé pracující v bruselském sídle aliance i další znalci místních poměrů, podle nichž se tu jako generál zapsal velmi pozitivně ve funkci šéfa Vojenského výboru. Již tehdy se podle nich nebál mluvit o záležitostech, které byly na vojáka nečekaně politické.

Aktualizováno před 34 minutami

Petr Fiala

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit

Počet vězňů v Česku i doba, kterou tráví za mřížemi, jsou příliš vysoké a je potřeba udělat změny. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl po dnešní bilanční návštěvě na ministerstvu spravedlnosti. Pomoci by podle něj mohla novela trestního řádu, změny v sazbách trestů i rozsáhlejší využívání alternativních trestů.

před 49 minutami

Škoda Auto, a.s.

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu

Automobilka Škoda Auto omezuje kvůli nedostatku čipů tento týden výrobu. Odstávky se dotknou závodů v Mladé Boleslavi a Vrchlabí, v Kvasinách se naopak dál vyrábí bez omezení. Na informaci týdeníku Škodovácký odborář dnes upozornil server Novinky.cz. Kvůli nedostatku komponentů nebude od začátku února vyrábět také kolínská Toyota.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel Blažek (vlevo) a Petr Fiala.

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek

Končící prezident Miloš Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Na dnešní tiskové konferenci po bilanční návštěvě ministerstva spravedlnosti to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Tento krok by podle něj vyvolal zmatek a nejasnosti. Ministr Pavel Blažek (ODS) dodal, že nemá cenu, aby se Zeman v závěru kariéry pouštěl do tohoto souboje s právníky, novináři a možná i s částí veřejnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Armáda Velké Británie

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády

Britská armáda už nenese status prvotřídní armády jako ta americká, ruská nebo francouzská, varoval podle zdroje stanice Sky News britského ministra obrany Bena Wallace nejmenovaný americký generál. Británie by podle zdroje nebyla schopna bránit své nebe před raketovými útoky takového rozsahu, s jakými se vyrovnává Ukrajina.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu

 Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Pavel to uvedl na twitteru. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad

Průměrná cena benzínu Natural 95 na čerpacích stanicích v tuzemsku se nyní pohybuje okolo 37,40 korun za litr a u nafty kolem 37,98 korun za litr. Vezmeme-li v úvahu lednová čísla cen pohonných hmot v Evropě, dá se říct, že Česká republika patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se totiž nejen u benzinu, ale i nafty pohybují pod evropským průměrem. Nelze v této souvislosti ale nepřipomenout, že na rozdíl od řady zemí, které tu s výraznými, tu jemnějšími státními zásahy intervenovaly na trhu s palivy, jsme se k podobnému stavu dostali bez zásahů a narušování samoregulace trhu v podobě třeba fixace cen nebo nějakých přídělů či omezování dávek. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Finský parlament

Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci

Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Boris Johnson

Johnson: Putin před invazí na Ukrajinu vyhrožoval Británii raketovým úderem

Bývalý britský premiér Boris Johnson prohlásil, že mu ruský prezident Vladimir Putin během telefonátu před invazí na Ukrajinu vyhrožoval raketovým úderem. Johnson uvedl, že tato poznámka zazněla poté, co Putina během "velmi dlouhého" hovoru loni v únoru varoval, že válka bude "naprostou katastrofou". Informovala o tom dnes BBC s odkazem na svůj dokument, ve kterém zkoumá kontakty šéfa Kremlu s ostatními světovými lídry.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Maloobchodní tržby před Vánocemi meziročně vzrostly o 11,4 procenta

Maloobchodní tržby v uplynulé vánoční sezoně meziročně vzrostly o 11,4 procenta. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti Mastercard, která sledovala nákupy v kamenných obchodech i na internetu od listopadu do 24. prosince 2022. Český statistický úřad zveřejní data o maloobchodních tržbách za prosinec 7. února. Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace 15,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota od roku 1993.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Případů chřipky a dalších infekcí dál ubývá, počet nemocných dětí ale roste

Infekcí dýchacích cest v ČR celkově podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál ubývá. Hlášená nemocnost se snížila na 1351 případů na 100.000 obyvatel, na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá počet případů hlavně mezi malými dětmi a seniory, přibylo nemocných dětí ve věku šest až 14 let. Z krajů je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském. SZÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

Petr Pavel

Číně vadí telefonát Pavla s tchajwanskou prezidentkou

Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že kvůli chystanému telefonátu zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen je v kontaktu s Prahou. Informuje o tom agentura Reuters. Pavel v neděli v televizi CNN Prima News řekl, že se mu tchajwanská prezidentka ozvala písemně, a jeho mluvčí uvedla, že spolu mají mluvit během dneška.

Aktualizováno před 4 hodinami

Jaroslav Šedivý

Zemřel exministr zahraničí Šedivý, zasloužil se o odchod Sovětů či vstup země do NATO

Ve věku 93 let zemřel v sobotu někdejší český ministr zahraničí, diplomat, spisovatel a historik Jaroslav Šedivý. Celý život se věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO. Byl držitelem vysokých českých i francouzských vyznamenání. O jeho úmrtí dnes ČTK informoval jeho syn Jiří Šedivý.

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babišova kampaň porušovala veškeré etické zásady, šířila poplašné zprávy, tvrdí PR agentury

Prezidentská kampaň neúspěšného kandidáta a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše porušovala veškeré etické zásady komunikace. V tiskové zprávě zaslané ČTK to dnes uvedla Asociace public relations (APRA). Poukazuje zejména na billboardovou kampaň, která podle ní porušovala několik etických pravidel současně, zneužila například motiv strachu či vědomě šířila poplašné zprávy. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Ruská raketa zasáhla bytový dům v Charkově, jeden člověk zahynul

Ruská raketa dnes zasáhla bytový dům v druhém největším ukrajinském městě Charkově. Při zásahu jeden člověk zahynul a několik jich bylo zraněno, informoval gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Podle agentury Reuters v obytné budově hoří.

Zdroj: ČTK

Další zprávy