KOMENTÁŘ | Levný svět, jak jsme ho znali, prý opravdu končí. Přinese to jen drahotu?

Přiznám se, že podobné zprávy jako ta, kterou chci komentovat dále v textu, nebudou asi většině z vás, milí čtenáři, znít příliš „ladně“. Jde totiž o to, že prý levný svět, jak jsme ho znali, zřejmě definitivně končí. Proč? Jde o to, že posledních třicet let jsme zažívali, dá se říct, setrvalý pokles úrokových sazeb, který trval až donedávna. Není snad potřeba dodávat, co to znamenalo. Nízké sazby podporovaly levné úvěry nejen pro firmy a podnikatele, zvyšovaly produkci a výrobu a tak dále. Jistě, že za vším byla snaha „nějak“ řešit všemožné krize, dluhy a další ekonomické potíže, ale hlavně podporovat ekonomický růst, jenže podle amerického ekonoma Lawrence Summerse, chcete-li Larryho H. Summerse, je těmto dnům konec. Dalo by se říct, že nadešel čas začít všechny ty nahromaděné potíže a trable, dluhy a půjčky ekonomik světa splácet?

Základní poselství amerického ekonoma, tak abychom nesklouzli do komplikovaných tezí a vysvětlivek, pro svět zní: Rok 2023 přinutí všechny pochopit, že starý (ekonomický a finanční) režim se nevrátí a ekonomické prostředí se dlouhodoběji změní. Řečeno filmovým klasikem, zkrátka Konec starých časů. Někdo možná namítne, že něco podobného se už dalo číst nebo slyšet v médiích během prvních měsíců světové pandemie covid-19. A ti, kteří to namítají, budou mít pravdu. Vždyť už tehdy bylo jasné, že desetiletí, po která byli spotřebitelé zvyklí, že mohli těžit z posilování globalizačních trendů, z přeshraničních spojení, která udržovala stabilní dodávky všeho možného od elektroniky, oblečení, hraček až třeba po léky, kterých se právě dnes nedostává či dalšího zboží, a které bylo tak hojné, že pomohlo udržet ceny všeobecně na nízké úrovni, (asi) i kvůli nejrůznějším restrikcím definitivně skončila.

Právě dnes kvůli výše popsanému můžeme především slyšet stále naléhavější volání po navrácení zpět všech možných citlivých i necitlivých výrob, produkcí a značek zpět nejen do Evropy, ale i zemí, kterým se nedostává tu benzín, jindy zase penicilin nebo roušky. Ale jak pandemie a válka na Ukrajině stále více zatěžují obchodní vazby, zdá se, i podle chování klíčových centrálních bank, řešících nejen vysoké inflační znehodnocení, ale také stabilitu cen, že toto období hojnosti se začíná měnit. Společnosti přehodnocují, kde získávat potřebné produkty a místo jejich exportu či dodávek na trhy, se začínají právě citlivé položky od čipů až třeba právě po léky více skladovat v zásobách. Úrokové sazby míří nezadržitelně vzhůru, mimochodem čeká se, že na únorovém zasedaní amerického Fedu bude rozhodnuto o dalším zvýšení sazeb. Co to přinese, není moc těžké odhadnout. Zjednodušeně řečeno, vyšší úroky zdraží úvěrování firem, omezí jejich čerpání a tím i investice. Vyšší zásoby pak s jistotou ovlivní efektivitu produkce a tím všeobecně zvýší náklady. Pokud to vydrží, jak říkají ekonomové, takový odklon od vyladěné globalizace by mohl mít vážné důsledky pro inflaci a světovou ekonomiku.

Deník The New York Times k tématu konce levného světa uvedl: „Ekonomové diskutují o tom, zda otřesy v dodavatelských řetězcích a geopolitické konflikty povedou k obratu nebo změně konfigurace globální výroby, kdy se továrny, které byly poslány - ať už evropskými nebo americkými či jinými vlastníky - do zahraničí, přesunou zpět do vlasti či jen do zemí, které představují menší politické riziko. Pokud k tomu dojde, desetiletí trvající pokles cen mnoha druhů zboží by mohl skončit nebo se dokonce začít ubírat opačným směrem, což by mohlo zvýšit celkovou inflaci. Přibližně od roku 1995 zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou auta a vybavení, tlumilo inflaci a ceny zboží krátkodobé spotřeby, jako je oblečení a hračky, často rostly jen velmi málo. Tyto trendy se začaly měnit na konci roku 2020 po vypuknutí covidové pandemie, protože náklady na dopravu prudce vzrostly a nedostatek zboží kolidoval se silnou poptávkou, která tlačila ceny automobilů, nábytku a dalšího položek a vybavení výše a výše. I když jen málo ekonomů očekává pokračování převratného růstu cen z minulého roku, kdy se k všeobecným potížím přidala válka v Evropě, je otázkou, zda trend směrem k alespoň mírně zdraženému zboží vydrží.

A nyní důležité poselství i pro českou veřejnost, která, snad ani neví proč, dělá kvůli vysokým cenám všeho často doslova psí kusy: Odpověď by mohla záviset na tom, zda se odklon od globalizace prosadí, anebo ne. Aby bylo jasno: Globalizace tak může být právě pro nás, Čechy, nejen v tom, být jako malá země součástí silných a politický efektivních celků, jako je třeba Evropská unie či obranné sdružení NATO, ale také to, že budeme s rozmyslem umisťovat citlivé a důležité výroby do zemí, u kterých nehrozí, že v jejich čele bude nějaký Putin nebo jiný gangster či válečný zločinec. 

Odhlédneme-li od toho, jak bylo uvedeno i na stránkách EuroZprávy.cz, že výhledy domácích ekonomů a finančních institucí, počítají letos spíše se snižováním inflace, ani v globálním měřítku nejsou výhledy až tak špatné. A i když se, jak se říká v „ekonomických kruzích, počítá s tím, že celosvětová inflace by letos mohla klesnout z loňských 8,8 procenta na 6,5 ​​procenta, navíc v roce 2024 až na 4,1 procenta, budou mít pravdu ti, kteří upozorňují na to, že příznivé výhledy může narušit celá řada nečekaných vlivů. Je proto dobré počítat s tím, že zřejmě ani v letošním roce se starý dobrý levný svět nevrátí. Ale zda to už bude navždy, se opravdu teprve ukáže. Taky to záleží na té řadě nečekaných vlivů.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Ekonomika Ceny zboží CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy