KOMENTÁŘ | Na vlastní bydlení má stále méně Čechů. Je to ale trend, který známe ze Západu

Zdá se, že pomalu, ale jistě se nám tu, slovy filmového klasika, začíná rozmáhat takový nešvar. Zaděláváme si totiž na (bohužel další) pořádný sociální problém. Po vysokých cenách potravin, krizi s důchody a sociálními platbami od státu tu máme bydlení. Jak totiž vyšlo najevo z analýzy České spořitelny, vlastní bydlení se pro lidi stává stále méně dostupné. S velkou nadsázkou se pak nelze divit těm, kteří s dojetím a slzou v oku, řečeno opravdu hodně ironicky, vzývají staré (dobré) časy. Za těch přece stačilo dát úplatek úředníkovi na OPBH (Okresní podnik bytového hospodářství) a byt mohl být váš.

Ale zpět do reality. Teď je to tak, že na hypotéku s průměrnou cenou nemovitosti 5,7 milionu korun dosáhne jen 20 procent Čechů. A příčiny tohoto stavu? Hlavně vysoké úrokové sazby, ale i pořádně drahé nemovitosti. Znamená to, že lidé nebudou mít kde bydlet a lze kvůli tomu čekat nějaké sociální bouře? S tím prvním problémem, tedy otázkou, zda lidé nebudou mít kde bydlet, to zas tak „horké“ možná není. Tuzemská média si všímají toho, že vlivem výše popsaných ekonomických událostí roste poptávka po nájemním bydlení. A to i přesto, že ani v této položce ceny zatím nijak nezastavily růst.  
 
Server iRozhlas.cz třeba upozornil, že nejvýrazněji se ceny nájemného vloni zvedly v Praze, kde si lidé za nájemní bydlení meziročně připlatili 20 procent. V Brně vzrostly ceny tohoto typu bydlení meziročně o více než 12 procent a na Ostravsku o necelých 10 procent. A jak doplňují data České spořitelny, metr čtvereční v pronájmu v Praze vyšel na konci loňského roku na necelých 400 korun. V Brně na 325 korun a v Ostravě na necelých 200 korun. 
 
Když pomineme to, že současná situace kolem bydlení se tak může stát nejen zajímavou byznysovou příležitostí nejen pro developery, ale právě i pro finanční domy, moc dalších dobrých zpráv ekonomický vývoj nenabízí. Bydlení je drahé a když je člověk zrovna ve věku, kdy hledá bydlení, úrokové sazby u hypoték mu zrovna nedovolí si moc vyskakovat. A čekat, že se nejen sazby, ale i ceny realit kvůli tomu posunou rychle dolů, se spíše nedá. I když i v tom mají realitní specialisté jasno a tvrdí, že „cenová korekce“ v Česku nejen nastala, ale bude i dál pokračovat. Problémem jsou tak podmínky pro hypoteční žádosti, které stále více lidem zamykají vrata k vysněnému bydlení. 
 
Přiznejme si, že moc prostoru pro uvolnění „mravů“ na pořízení hypotéky stav české ekonomiky nenabízí. Když se totiž stavidla povolí, lidem se sice uvolní svázaná a přísná pravidla pro úvěry, jenže větší poptávka bude jistě znamenat růst konečných cen nemovitostí, a tak se můžeme velmi rychle dostat zpět na začátek. Nutno proto říct, že smysluplné řešení problému je (zatím) v nedohlednu. Není proto vyloučeno, že přes stále velkou oblibu vlastního bydlení v Česku se země stále více, nejen statistikami o pronájmech a jejich cenách, blíží vlastně západnímu „standardu“. I tam totiž platí, že „mít vlastní bydlení není lehké“. 
 
Možná, že toto prosté konstatování nevzbudí u řady čtenářů, chtivých konkrétních tvrzení, velkou přízeň. Tak snad možná komentář k druhému problému tohoto textu, totiž možným „bouřím“ obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech vychází řada průzkumů volebních preferencí, které dozajista mohou svědčit i o spokojenosti lidí v Česku s řízením a chodem země politickou reprezentací u moci, není si těžké domyslet, co ta data ukazují. Jistě, nemusí jít hned o nějakou bouři v tom pravém slova smyslu, ale vládnoucí politici by už měli opravdu konečně dělat ty věci lépe, lépe a znovu lépe. Snad proto bude aspoň lepší zprávou to, že nejen sazby hypoték v dubnu roku 2023 stagnovaly. Čas, kdy začnou klesat, se ale (prý) rychle blíží. Tak si přejme, abychom se toho ve zdraví dočkali.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Bydlení Byty hypotéky nájemníci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy