KOMENTÁŘ | Na vlastní bydlení má stále méně Čechů. Je to ale trend, který známe ze Západu

Zdá se, že pomalu, ale jistě se nám tu, slovy filmového klasika, začíná rozmáhat takový nešvar. Zaděláváme si totiž na (bohužel další) pořádný sociální problém. Po vysokých cenách potravin, krizi s důchody a sociálními platbami od státu tu máme bydlení. Jak totiž vyšlo najevo z analýzy České spořitelny, vlastní bydlení se pro lidi stává stále méně dostupné. S velkou nadsázkou se pak nelze divit těm, kteří s dojetím a slzou v oku, řečeno opravdu hodně ironicky, vzývají staré (dobré) časy. Za těch přece stačilo dát úplatek úředníkovi na OPBH (Okresní podnik bytového hospodářství) a byt mohl být váš.

Ale zpět do reality. Teď je to tak, že na hypotéku s průměrnou cenou nemovitosti 5,7 milionu korun dosáhne jen 20 procent Čechů. A příčiny tohoto stavu? Hlavně vysoké úrokové sazby, ale i pořádně drahé nemovitosti. Znamená to, že lidé nebudou mít kde bydlet a lze kvůli tomu čekat nějaké sociální bouře? S tím prvním problémem, tedy otázkou, zda lidé nebudou mít kde bydlet, to zas tak „horké“ možná není. Tuzemská média si všímají toho, že vlivem výše popsaných ekonomických událostí roste poptávka po nájemním bydlení. A to i přesto, že ani v této položce ceny zatím nijak nezastavily růst.  
 
Server iRozhlas.cz třeba upozornil, že nejvýrazněji se ceny nájemného vloni zvedly v Praze, kde si lidé za nájemní bydlení meziročně připlatili 20 procent. V Brně vzrostly ceny tohoto typu bydlení meziročně o více než 12 procent a na Ostravsku o necelých 10 procent. A jak doplňují data České spořitelny, metr čtvereční v pronájmu v Praze vyšel na konci loňského roku na necelých 400 korun. V Brně na 325 korun a v Ostravě na necelých 200 korun. 
 
Když pomineme to, že současná situace kolem bydlení se tak může stát nejen zajímavou byznysovou příležitostí nejen pro developery, ale právě i pro finanční domy, moc dalších dobrých zpráv ekonomický vývoj nenabízí. Bydlení je drahé a když je člověk zrovna ve věku, kdy hledá bydlení, úrokové sazby u hypoték mu zrovna nedovolí si moc vyskakovat. A čekat, že se nejen sazby, ale i ceny realit kvůli tomu posunou rychle dolů, se spíše nedá. I když i v tom mají realitní specialisté jasno a tvrdí, že „cenová korekce“ v Česku nejen nastala, ale bude i dál pokračovat. Problémem jsou tak podmínky pro hypoteční žádosti, které stále více lidem zamykají vrata k vysněnému bydlení. 
 
Přiznejme si, že moc prostoru pro uvolnění „mravů“ na pořízení hypotéky stav české ekonomiky nenabízí. Když se totiž stavidla povolí, lidem se sice uvolní svázaná a přísná pravidla pro úvěry, jenže větší poptávka bude jistě znamenat růst konečných cen nemovitostí, a tak se můžeme velmi rychle dostat zpět na začátek. Nutno proto říct, že smysluplné řešení problému je (zatím) v nedohlednu. Není proto vyloučeno, že přes stále velkou oblibu vlastního bydlení v Česku se země stále více, nejen statistikami o pronájmech a jejich cenách, blíží vlastně západnímu „standardu“. I tam totiž platí, že „mít vlastní bydlení není lehké“. 
 
Možná, že toto prosté konstatování nevzbudí u řady čtenářů, chtivých konkrétních tvrzení, velkou přízeň. Tak snad možná komentář k druhému problému tohoto textu, totiž možným „bouřím“ obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech vychází řada průzkumů volebních preferencí, které dozajista mohou svědčit i o spokojenosti lidí v Česku s řízením a chodem země politickou reprezentací u moci, není si těžké domyslet, co ta data ukazují. Jistě, nemusí jít hned o nějakou bouři v tom pravém slova smyslu, ale vládnoucí politici by už měli opravdu konečně dělat ty věci lépe, lépe a znovu lépe. Snad proto bude aspoň lepší zprávou to, že nejen sazby hypoték v dubnu roku 2023 stagnovaly. Čas, kdy začnou klesat, se ale (prý) rychle blíží. Tak si přejme, abychom se toho ve zdraví dočkali.

Související

Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 
Plyn, ilustrační fotografie. Komentář

Kolik budeme platit za plyn? Ptejme se spíš sami sebe, zda jsme schopni s energiemi šetřit

Když ne válka, tak stávky za vyšší mzdy. Tak by mohl vypadat titulek textu o tom, jaká bude v nejbližší době cena plynu, který slouží nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění. A že nejde o nic veselého, naznačují poslední zprávy společnosti Chevron Australia, která tvrdí, že neočekává, že by se v nynějším sporu o mzdy a pracovní podmínky dohodla s odbory. Zastavit stávky v pobočkách firmy na zkapalněný zemní plyn (LNG) Gorgon a Wheatstone se tak nepodařilo. Může tohle výrazně zvýšit cenu energetické komodity? 

Více souvisejících

komentář Bydlení Byty hypotéky nájemníci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy