Zdá se, že pomalu, ale jistě se nám tu, slovy filmového klasika, začíná rozmáhat takový nešvar. Zaděláváme si totiž na (bohužel další) pořádný sociální problém. Po vysokých cenách potravin, krizi s důchody a sociálními platbami od státu tu máme bydlení. Jak totiž vyšlo najevo z analýzy České spořitelny, vlastní bydlení se pro lidi stává stále méně dostupné. S velkou nadsázkou se pak nelze divit těm, kteří s dojetím a slzou v oku, řečeno opravdu hodně ironicky, vzývají staré (dobré) časy. Za těch přece stačilo dát úplatek úředníkovi na OPBH (Okresní podnik bytového hospodářství) a byt mohl být váš.
Ale zpět do reality. Teď je to tak, že na hypotéku s průměrnou cenou nemovitosti 5,7 milionu korun dosáhne jen 20 procent Čechů. A příčiny tohoto stavu? Hlavně vysoké úrokové sazby, ale i pořádně drahé nemovitosti. Znamená to, že lidé nebudou mít kde bydlet a lze kvůli tomu čekat nějaké sociální bouře? S tím prvním problémem, tedy otázkou, zda lidé nebudou mít kde bydlet, to zas tak „horké“ možná není. Tuzemská média si všímají toho, že vlivem výše popsaných ekonomických událostí roste poptávka po nájemním bydlení. A to i přesto, že ani v této položce ceny zatím nijak nezastavily růst.
Server iRozhlas.cz třeba upozornil, že nejvýrazněji se ceny nájemného vloni zvedly v Praze, kde si lidé za nájemní bydlení meziročně připlatili 20 procent. V Brně vzrostly ceny tohoto typu bydlení meziročně o více než 12 procent a na Ostravsku o necelých 10 procent. A jak doplňují data České spořitelny, metr čtvereční v pronájmu v Praze vyšel na konci loňského roku na necelých 400 korun. V Brně na 325 korun a v Ostravě na necelých 200 korun.
Když pomineme to, že současná situace kolem bydlení se tak může stát nejen zajímavou byznysovou příležitostí nejen pro developery, ale právě i pro finanční domy, moc dalších dobrých zpráv ekonomický vývoj nenabízí. Bydlení je drahé a když je člověk zrovna ve věku, kdy hledá bydlení, úrokové sazby u hypoték mu zrovna nedovolí si moc vyskakovat. A čekat, že se nejen sazby, ale i ceny realit kvůli tomu posunou rychle dolů, se spíše nedá. I když i v tom mají realitní specialisté jasno a tvrdí, že „cenová korekce“ v Česku nejen nastala, ale bude i dál pokračovat. Problémem jsou tak podmínky pro hypoteční žádosti, které stále více lidem zamykají vrata k vysněnému bydlení.
Přiznejme si, že moc prostoru pro uvolnění „mravů“ na pořízení hypotéky stav české ekonomiky nenabízí. Když se totiž stavidla povolí, lidem se sice uvolní svázaná a přísná pravidla pro úvěry, jenže větší poptávka bude jistě znamenat růst konečných cen nemovitostí, a tak se můžeme velmi rychle dostat zpět na začátek. Nutno proto říct, že smysluplné řešení problému je (zatím) v nedohlednu. Není proto vyloučeno, že přes stále velkou oblibu vlastního bydlení v Česku se země stále více, nejen statistikami o pronájmech a jejich cenách, blíží vlastně západnímu „standardu“. I tam totiž platí, že „mít vlastní bydlení není lehké“.
Možná, že toto prosté konstatování nevzbudí u řady čtenářů, chtivých konkrétních tvrzení, velkou přízeň. Tak snad možná komentář k druhému problému tohoto textu, totiž možným „bouřím“ obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že v posledních dnech vychází řada průzkumů volebních preferencí, které dozajista mohou svědčit i o spokojenosti lidí v Česku s řízením a chodem země politickou reprezentací u moci, není si těžké domyslet, co ta data ukazují. Jistě, nemusí jít hned o nějakou bouři v tom pravém slova smyslu, ale vládnoucí politici by už měli opravdu konečně dělat ty věci lépe, lépe a znovu lépe. Snad proto bude aspoň lepší zprávou to, že nejen sazby hypoték v dubnu roku 2023 stagnovaly. Čas, kdy začnou klesat, se ale (prý) rychle blíží. Tak si přejme, abychom se toho ve zdraví dočkali.
Související

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
komentář , Bydlení , Byty , hypotéky , nájemníci
Aktuálně se děje
před 37 minutami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 1 hodinou

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 2 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 3 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera
Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
Americký viceprezident J. D. Vance řekl vojákům v Grónsku, že USA musejí získat kontrolu nad tímto ostrovem v Arktidě, aby zastavili hrozbu, kterou představují Rusko a Čína. Vance také kritizoval Dánsko, které podle jeho slov neodvedlo dobrou práci. Na jeho prohlášení upozornil deník The Guardian.
Zdroj: Lucie Podzimková