KOMENTÁŘ | Za chudobu může vláda, nadává Babiš se třemi novými auty za 18 milionů

Holding Agrofert vykazuje ohromující zisky, opozice ve Sněmovně opakovaně dlouze obstruuje a objevují se argumenty, že migrační pakt Evropské unie obsahuje kvóty na přijímání uprchlíků. Společný jmenovatel: Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a neúspěšný kandidát na prezidenta z letošního ledna. 

Babiš se v opozici chová tak, jak se od něj čekalo. Obviňuje vládu z neschopnosti a sám sebe vykresluje coby toho, kdo vše vyřeší. Jako rukojmí si bere důchodce, matky samoživitelky a „pana premiéra“.

Ačkoliv se to řadě spoluobčanů tak nezdá, splňuje všechny definice populistického politika. Hnutí ANO létá zleva doprava, pak zpět doprostřed, a nakonec zase doprava a doleva. Představme si, že takto prudce jedeme v autě na dálnici – zřejmě se nám nejen udělá nevolno a ohrozíme všechny okolo, ale také se krutě vybouráme.

Tato metafora auta symbolizuje stát pod případným vedením Babiše. Akorát nejezdí v Octavii, má totiž rád Mercedes, jak proklamuje na sociálních sítích. Auta ale mohou sloužit jako více než pouhý symbol Babišova freestylu se státními penězi.

Podle svého majetkového přiznání si za rok 2022 koupil tři auta v hodnotě 12,1 milionu, 4,79 milionu a 1,62 milionu. Slavný obytňák pro kampaň ho vyšel na 2,19 milionu. Od holdingu Agrofert inkasoval 153,2 milionu, informovaly začátkem července Seznam zprávy.

Tento holding měl za rok 2022 o třetinu vyšší tržby než v roce předešlém. Navíc společnosti Lovochemie, patřící pod Agrofert, narostly tržby o 1225 % (slovy jeden tisíc dvě stě dvacet pět procent). Psali jsme o tom zde.

Co z jeho úst znělo ve Sněmovně? Vláda okrádá lidi, jedná ve svém zájmu, je neschopná…

Ve skutečnosti je to Babiš, kdo jedná ve svém zájmu. Na sociálních sítích neváhá zveřejňovat záznamy ze svého „úžasného“ života, chlubí se dovolenkovými destinacemi a vyznává lásku Mercedesu (podle něj je lepší než BMW). Čili lidem, a bohužel i jeho voličům, ukazuje to, co nikdy nebudou mít, protože nejsou součástí onoho pověstného jednoho horního procenta.

Bývalý premiér a neúspěšný kandidát na prezidenta dává českým občanům zkrátka otevřeně na odiv, že se má lépe – ale za úzkostlivou situaci Čechů může nekompetentní vláda (a ideálně i média).

Neskrývá ani obdiv k Maďarům, což je národ, ke kterému Češi nemají velmi blízko. Líbí se mu ale systém kontroly zavedený Viktorem Orbánem. Také by chtěl takovou moc. Jenže ji nemá, chybí mu hlasy lidí s otevřenýma očima. Kdyby to bylo v kurzu a občané by to ocenili hlasem, tak do nebes vychvaluje Vladimira Putina.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš komentář

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy