Praha – Bývalý likvidátor Pavel Žák nevýhodně prodal majetek Fondu dětí a mládeže. Způsobil tak škodu 215 milionů korun a od odvolacího pražského městského soudu odešel s trestem 3 roky ve vězení. Informují o tom lidovky.cz.
Žák již předtím dostal podmíněný trest u Obvodního soudu pro Prahu 1. Ten mu byl dnes zpřísněn. „Prvoinstanční soud nepřihlédl v případě obžalovaného i k přitěžujícím okolnostem, zejména k výši způsobené škody,“ řekla mluvčí městského soudu Martina Lhotáková.
Žák dříve působil jako likvidátor a měl za úkol převést 36 nemovitostí vlastněných Fondem dětí a mládeže na jiná sdružení pro děti a mládež. Před soudem tvrdil, že dostal za úkol prodat do konce roku 2004 veškerý majetek Fondu a zbylý poté zdarma převést na jiné organizace. Trestní senát se však shodl, že Žák měl počkat na názor parlamentu, pak nechat veškeré budovy a pozemky ocenit a prodat za běžnou tržní cenu. To vše se souhlasem Ministerstva financí.
Pavel Žák však majetek, jehož cena je odhadována na 253 milionů, prodal z velké části třem soukromým firmám a za pouhých 37 milionů korun. Mezi pod cenou prodanými nemovitostmi je například činžovní dům v pražských Vršovicích, pozemky ve Špindlerově Mlýně a Peci pod Sněžkou či hotel Emauzy v Dobré Vodě.
Obvodní soud se případem bude zabývat i nadále. Mimo jiné i proto, že došlo k pochybení ve vypracovávání znaleckých posudků. Soudní znalkyně, která kontrolovala účetnictví Fondu dětí a mládeže, které měl Žák záměrně zkreslovat, si totiž nevyžádala všechny potřebné podklady. A na základě tohoto posudku byl Žák v červenci zproštěn obžaloby.
Související
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
Aktuálně se děje
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
28. srpna 2026 17:37
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
28. srpna 2026 16:20
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
28. srpna 2026 15:03
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
28. srpna 2026 14:26
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
Do České republiky postupuje od západu zvlněná studená fronta, která s sebou přináší dešťové srážky, přeháňky a místy i silné až velmi silné bouřky. Nejpravděpodobnější výskyt intenzivních bouřkových jevů meteorologové očekávají v jižních a jihozápadních Čechách. Naopak nejnižší riziko bouřek i výraznějších srážek platí pro jihovýchodní polovinu Moravy a Slezska.
Zdroj: Libor Novák