Dada Revue v brněnském divadle Bolky Polívky je bláznivou komediální Pala Seriše

V brněnském divadle Bolky Polívky se na programu 21. ledna objevil titul, který je zde uveden v názvu. Dada revue? Co to je? Kdo to je? Bude asi dobré vše ve zkratce vysvětlit.

Pavol Seriš (* 23. dubna 1986) je slovenský herec, divadelník a mim. Vystudoval Ateliér fyzického divadla na brněnské JAMU. S divadlem Bolka Polívky už spolupracoval (Re:kabaret, Re:start a Pozemšťan). Ve své nové inscenaci formou One Man Show vesele a hravě seznamule diváky s principy dada.

Připomínka z encyklopedie: Dadaismus byl avantgardní umělecký směr vzniklý ve Švýcarsku mezi roky 1916–1923. Ovšem našinec je dnes více zvyklý na absurdní divalo, které se z Dada jaksi vyklubalo. To čisté dada, hravost a oslava nesmyslů se z jeviště vytrácí. Divák je zvyklý na logiku. Na kauzalitu a obyčejná radost z hravosti v našem moudrém světě mizí.

Původní dada byla odpověď avangardních umělců na hrůzy své doby. Hrozba války a pak světová válka, to byl impuls k založení DADA nejdřív Curychu v Kabaretu Voltaire, aby se pak vlna krásných nesmyslů rozšířila po Evropě. (U nás například divadlo Dada Jiřího Frejky v pražské Umělecké besedě). Později idea Dada nezmizela, přešla však v Evropě do nové formy, do absurdního divadla. (Yonesco, Becket, později Havel). 

Palo Seriš se však vrátil k původním kořnům Dada  a to brilantně předvedl na scéne, byl to nefalšovaný a hlavně hravý návrat k dadismu. Nejde tedy o nějkou pralelu s absurdností dnešní doby. Nejsou zde odkazy na současnost, jak to bývá v absurdním divadle. (Třeba Uhdeho Král Vávra). Čistý a radostný nesmysl je v podání Pavla Seriše osvobozijící, nádherně uvolněný a divák se směje a smích je lék!

Režije se ujal hererc divadla Husa na provázku Dalibor Buš, jinak držitel Ceny Thalie pro činoherce do 33 let. Opravdu je cítit, jak se režie podepsala na celkovém vyznění představení. Temporytmus gagů, spolupráce s publikem byť jenom pohledem, práce s prostorem jeviště a ještě k tomu supervize Bolka Polívky. Nevím, do jaké míry zasahoval do připravy inscenace. Ale styl představení je zřejmý. Seriš nenapodobuje Bolka, ale rozvíjí jeho poetiku po svém. A to považuji za nejdůležitější vklad do jeho předsatavení. 

Dada žije. Chce se radostně vykřiknout po skončení představení. A to je v dnešní unáhlené nervózní době plné rozporů balzámem na duši. 

Dada žije! Díky za to.

Související

Divadlo Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky a kino Scala v Brně se musí vystěhovat

Brněnské Divadlo Bolka Polívky a Univerzitní kino Scala budou nuceny ukončit svou činnost v současných prostorech. Důvodem je zjištění dalších strukturálních nedostatků, které zamezují bezpečnému využívání sálů. Uvedlo to vedení města prostřednictvím tiskové zprávy, kterou obdržel server EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

Divadlo Bolka Polívky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 12 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy