Až z 80 procent Češi nechtějí vrátit vstupné do divadla

Až z 80 procent nechtějí lidé po divadlech vracet vstupné za představení, která se v důsledku opatření proti šíření koronaviru neuskutečnila. Vyplývá to z ankety mezi pražskými scénami, které dnes ČTK oslovila. Lidé souhlasí s tím, že představení, která si vybrali a zaplatili, zhlédnou v náhradním termínu.

Divadla se snaží zůstat se svými příznivci v kontaktu díky živým přenosům, pokud počet umělců v jednu chvíli na scéně odpovídá zavedeným zákazům, nebo streamováním záznamů svých inscenací. Vybírat peníze za ně divadla zřizovaná státem či městem ale nemohou, diváci však mohou divadlům poskytnout dar.

Ode dneška začíná své inscenace uváděné od roku 2012 streamovat Divadlo na Vinohradech. Program najdou diváci na webu, vysílá se vždy ve 20:00 a následující den ve 14:00 a vysílá se v reálném čase. "Záznamy jsme pořizovali z pracovních důvodů zpravidla na generálních zkouškách prostřednictvím čtyř kamer. Je u nich tedy přítomno publikum. Jsme si jisti, že Vám mohou ve stavu nouze celkem dobře připomenout zážitek, který byste v divadle měli," uvedla Zuzana Paulosová z divadla.

ČTK dnes řekla, že asi 60 procent diváků, kterým divadlo nabízí vrácení vstupného, chce počkat na nový termín. Přibližně třetina lidí chce peníze vrátit, jde podle ní především o důchodce, kteří měli třeba naplánovanou cestu do Prahy, nebo studenty, kteří si chtěli zhlédnutím klasiky třeba doplnit učební látku. Několik procent lidí pak peníze divadlu věnuje.

Divadlo svými přenosy uvede inscenace, které již nejsou na repertoáru, i hry, které na repertoáru jsou a budou i po obnovení provozu; jejich uvedení může být pozvánku na plnohodnotný divadelní zážitek.

"Až 80 procent diváků volí výměnu lístků na pozdější termín, což pro divadlo znamená velkou podporu," sdělila ČTK vedoucí obchodního oddělení Švandova divadla Kateřina Vodáková. Také smíchovská scéna dostává od některých diváků peníze za neodehraná představení darem.

Divadlo nepořádá on-line přenosy, jeho vedení uvádí, že přenechává virtuální prostor nezávislým scénám a souborům, které nemají veřejné dotace a ocitly se v mnohem složitější situaci. "I nezpoplatněné přenosy by jim mohly finančně uškodit, neboť by odebíraly část potenciálních diváků, uvádí. Také společně s provozním zázemím a přenosovým týmem přesáhne téměř u každé inscenace počet 30 lidí; víc se podle nařízení vlády nesmí na jednom místě v jednu chvíli zdržovat.

Ředitel Národního divadla Jan Burian již dříve ČTK řekl, že ztráty první české scény budou obrovské, jen do konce března vrací na vstupenkách za zrušená představení za všechny soubory ve všech budovách více než 20 milionů korun. Divadlo posouvá premiéry, je připravené některé i zrušit, zatím na neurčito odložilo zahájení předprodeje na září i předprodej předplatného. Také ND se setkává s tím, že lidé peníze za neodehraná představení nechtějí zpět a divadlu je věnují.

V době zavřených divadel lidé podporují divadla také prostřednictvím sbírek. Na platformě Donio.cz pod hashtagem kulturažije vede Dejvické divadlo, které se dlouhodobě o publikum bát nemusí. Lidé dejvické scéně poslali už přes 200.000 korun, přes 124.000 také lidé věnovali olomouckému divadlu Tramtárie.

Na zákaz hromadných akcí mezi prvními reagoval Cirk La Putyka, kterému se doteď podařilo vybrat 741.000 korun, přispělo mu 1695 dárců. "Ztráta na tržbách do konce března činí 1,5 milionu korun," řekl ČTK za soubor, jehož 82 procent příjmů tvoří tržby ze vstupného, Jiří Sedlák. Darované peníze podle něj umožnily umělcům, aby dostali 70 procent svého standardního honoráře, zbytek šel na provoz divadla či přípravu dalších přenosů. Na ten první se 11. března dívalo 50.000 diváků.

Související

Více souvisejících

Divadla

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy