Gott nadchl na Trampském širáku, vestoje mu tleskaly tisíce diváků

Štoky (Havlíčkobrodsko) - S vřelým ohlasem se setkalo dnešní přibližně hodinové vystoupení Karla Gotta na folkovém festivalu Trampský širák u Štoků na Havlíčkobrodsku. Nejpopulárnější český zpěvák byl speciálním festivalovým hostem. Mezi dvěma desítkami kapel a písničkářů nechyběly stálice tuzemské folkové a country scény, jako Vlasta Redl, Žalman a spol a skupina Nezmaři. Podle prvního odhadu pořadatelů Gott přilákal na Hanesův mlýn rekordních 6500 lidí. V závěru diváci křičeli "Umí" a tleskali Gottovi vestoje.

Po úspěchu na rockovém Rock for People před dvěma lety v Hradci Králové se tak Gottovi vydařilo i jeho výjimečné vystoupení na folkovém festivalu. Že si získá diváky, bylo zřejmé hned při úvodní písni Ptačí nářečí. S přibývajícími hity sílil zpěv v publiku, které si vynutilo dva přídavky - Ráno jedu dál a Kávu si osladím.

"Dobrý večer, dámy a pánové, ať jste oblečeni jakkoliv," pozdravil Gott publikum, v němž vedle trampů seděli důchodci i rodiče s dětmi. Louku před pódiem zjevně pomohli zaplnit návštěvníci, kteří na folkové festivaly běžně nechodí. Gott ale podotkl, že na trampském festivalu není omylem, protože byl v mládí také tramp. S lidmi se rozloučil s tím, že se znovu uvidí při 20. ročníku tohoto festivalu. Ten bude za osm let.

Organizátor festivalu Pavel Solar ČTK řekl, že o Gottově vystoupení na Trampském širáku začal uvažovat před několika lety na radu kamaráda a letos se to konečně povedlo. "Sice jsem folkový, trampský a country fanda, proto dělám tenhle festival, ale Karla Gotta znám odmalička. Na něm jsem vyrostl, jeho muziku jsem měl rád," řekl.

"Bylo to úplně super, nejlepší koncert," řekla ČTK Romana z Havlíčkova Brodu. Na Hanesův mlýn přijela kvůli Gottovi s několika kamarádkami. "Já myslím, že to nezklamalo, že zařadil některé písně, které se trampské tématiky týkají," zhodnotil Libor Kovář, který u Štoků absolvuje letošní pátý folkový a country festival. Na Vysočinu ale přijel až z Českého Brodu, když se dověděl, že tady bude Gott, protože ho má rád.

Nejpopulárnější tuzemský zpěvák v červenci oslavil 76. narozeniny, na špici české pop music se drží více než půl století. Pravidelně vítězí v anketách nejpopulárnějších zpěváků. Zlatým slavíkem se stal poprvé v roce 1963. Loni se při 49. ročníku tradiční ankety z prvenství radoval podevětatřicáté. V roce 1992 mu vydavatelství Supraphon udělilo Diamantovou desku za rekordních 13 milionů prodaných nosičů.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy