RECENZE: Dwayne Johnson se jako Black Adam zmůže jen na prázdné fráze a pěsti

Black Adam byl prezentován jako inovativní superhrdinský snímek, který ukáže budoucí cestu DCEU. Místo toho však odhalil bezradnost produkčního týmu, jenž nedokáže vymyslet smysluplný příběh, natož vesmír. To jen ukazuje, jak v této disciplíně zaostávají za Marvelem. Snímek nabídne jen prázdné dialogy a spoustu bitek, jimiž maskuje duševní prázdnotu.

Dwayne Johnson je bezesporu filmová hvězda světového kalibru. Tento statut se však příliš nezakládá na hereckých kvalitách, ale spíše na jeho oblíbenosti u mnoha oddaných fanoušků. I když, je pravdou, že pod vedením zkušeného režiséra ze sebe dokáže vysoukat ucházející herecké řemeslo. S režisérem snímku Jaume Colletem-Serrou již spolupracoval na průměrném dobrodružném snímku Expedice: Džungle a zřejmě si padli do noty, neboť jejich spolupráce pokračovala i na snímku Black Adam.

Jaume má na svém kontě celkem služné akční thrillery s Liamem Neesonem Neznámý, NON-STOP či Cizinec ve vlaku. V aktuálním snímku se Jaume také spolehnul na to, co mu jde nejlépe – na proud téměř neutuchající akce, která je jemně navlečena na vetchou kostru příběhu. A nejinak je tomu i tentokrát.

Black Adam má svým širokým záběrem, který začíná u mytologie a čarodějů a končí v postmoderním světě. Díky tomu má velký prostor k manévrov

ání a rozpracování skutečně zajímavých myšlenek, čehož se však nedočkáme. Bohužel se tvůrci omezili pouze na rozvržením světa, s nímž se v podstatě nepracuje a slouží jen jako divadelní kulisa, jež má minimální vliv na příběh samotný.

Děj klopýtavě postupuje kupředu, ale chybí mu nějaké skutečně nosné téma. Dějový oblouk postav je téměř neznatelný a jeho přítomnost je všem zúčastněným v podstatě jen na obtíž, protože se musejí věnovat i jemu, místo toho, na co se všichni těší nejvíc. V Black Adamovi jde totiž především o bitky.

Vlastně jich je tolik, že se zdá, že některé postavy se na plátně objeví jen proto, aby si to mohly s Black Adamem rozdat pěstmi a dostat pořádně natlučeno. Tuto strategii jsme již mohli u Jauma vidět ve snímcích zmíněných výše, ale u žánrového akčního snímku se nad podobným přístupem dá zamhouřit oko, ale u velkofilmu za dvě stě miliónů dolarů se tato liknavost pomíjí těžko. O to horší je, že snímek často vykrádá jiné filmy, v nichž hrají bitky také důležitou roli. Bohužel to dělá tak okatě a nenápaditě, že tím jen ukazuje svou bezradnost. Ne Dwayne fakt není druhý Bud Spencer.

Za zmínku stojí také zcela nahodilé zacházení s humorem à la Marvell. Vtípky jsou do snímku nasázeny s železnou pravidelností, ale jejich úroveň dosahuje humoru dvanáctiletého kluka, který se snaží zalíbit hloučku kamarádů. Už u Marvellu to s tím humorem občas přehánějí, ale u Black Adama jde vyloženě o trapné momenty, u nichž člověk neví, jestli se má smát, nebo odejít ze sálu.

A když už jsme u těch podivných rozhodnutí, Black Adam je snímek, který náleží do stejného světa jako Shazam a tak by bylo logické, kdyby se ve filmu tento superhrdina objevil alespoň na skok. Bohužel se objeví jen v podivné scénce po titulcích, která jen podtrhuje celkovou bezradnost ohledně směřování celého DCEU.

Black Adam je tak především barvami hýřící atrakcí, která chce na dvě hodiny zabavit diváka, aby nestihl přemýšlet o tom, co se skrývá pod naleštěnou skořápkou. Po celkem dobrém Batmanovi, který dal divákům alespoň naději, že se v DCEU vzpamatovali, tak přichází Black Adam, který vzniknuvší naděje velmi rychle vyrval z kořenů a ubezpečil všechny o tom, že producenti stále neví kudy kam. Pokud si vystačíte s plytkým příběhem, který je zabalený do barveného pozlátka a je od začátku do konce protkán průměrnými bitkami s notnou dávkou zpomalovaček, tak na Black Adama klidně vyrazte, protože v žádném jiném případě nelze snímek doporučit.

Celkové hodnocení: 40 %

Black Adam (2022)

Hrají: Dwayne Johnson, Sarah Shahi, Viola Davis, Pierce Brosnan, Noah Centineo, Aldis Hodge, Quintessa Swindell, Odelya Halevi, Joseph Gatt, Marwan Kenzari, Mohammed Amer, Bodhi Sabongui, James Cusati-Moyer, Angel Rosario Jr., Natalie Burn, Uli Latukefu, Derek Russo, Patrick Sabongui, Christopher Matthew Cook, Jalon Christian

Režie: Jaume Collet-Serra

Předloha: Charles Clarence Beck (komiks), Otto Binder (komiks)

Scénář: Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani

Kamera: Lawrence Sher

Hudba: Lorne Balfe

USA / 125 min / akční, sci-fi

Související

Kurt Cobain

RECENZE: Před 30 lety zemřel frontman Nirvany. Podcast Cobain jej portrétuje v širokých souvislostech

Idol, legenda, rebel a svéráz. Obdobných přízvisek pro Kurta Cobaina bychom nalezli tucet. Kapela Nirvana, s níž je jeho jméno neodmyslitelně spjato, je dodnes fenoménem, na nějž minimálně v podobě merche narazíte snad každý den. Podcast Cobain se na hudebníkův život, jenž byl postupem let zahuštěn mytizujícím oparem, kouká odlišnou perspektivou se značně trpkým podtónem a ptá se, co nám ve světě bez Kurta z Kurta zbylo. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina Dwayne Johnson Pierce Brosnan EuroZprávy.cz film Black Adam film Shazam! žánr: akční komiksy DC comics DCEU Vertical Entertainment

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy