Dlouhodobé nošení roušek může způsobit potíže s očima. Expert radí, jak se jim vyhnout

Ochrany obličeje v podobě různých masek, respirátorů nebo nanoroušek patří k nejúčinnějším způsobům, jak snížit riziko nakažení virovými a koronavirovými nemocemi. Jejich dlouhodobé nošení ale může způsobit některé zdravotní komplikace, které mohou překvapivě postihnout i oči.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Tvrdí to profesor Lyndon Jones z kanadské univerzity ve Waterloo. Ten upozornil na možnou komplikaci, která může při nošení roušek nastat, v žádném případě ale nedoporučuje, aby kvůli ní lidé přestali chránit svůj obličej.

Odborníci na oftamologii přesto teprve nedávno zaevidovali nový problém, kterým je takzvané suché oko z nošení roušky. Se zaváděním bezpečnostních opatření souvisejících s onemocněním covid-19 totiž začaly případy tzv. suchého oka přibývat.

"Lidé už s existujícím onemocněním suchého oka hlásí zhoršení příznaků. Jde o problémový jev desítek milionů lidí na celém světě, kteří s tímto problémem bojují velmi dlouho," popsal pro The Conversation Jones.

Tato zdravotní komplikace byla dosud spojována zejména s dlouhodobým čtením nebo používáním počítače a mobilu. Současně ale přibývají pacienti, kteří se s tímto jevem setkávají poprvé, a podle lékařů jde o reakci oka na nošení roušek.

Překrytí horních cest dýchacích totiž výrazně snižuje šíření vzduchu směrem od úst a nosu. Vydechovaný vzduch se ale musí někde rozptýlit, a pokud rouška přesně nedosedá na obličej, vzduch směřuje vzhůru.

"Teplý vzduch tak urychluje odpařování slzného filmu a když nosí lidé roušky dlouhodobě, může toto opakované odpařování podpořit vznik suchých míst na povrchu oka," vysvětlil.

Podle expert je třeba pocitu sucha v oku odolat a nemnout si jej rukama. Lidé by také měli dbát na to, aby jim rouška správně doléhala, a pomoci mohou i kapky do očí. Podle lékaře ale nejde o důvod, proč roušky či jiné formy ochrany dýchacích cest nepoužívat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pieta s Menzelem bude mít přísná pravidla. Lidé nemají nosit věnce

14.09.2020 14:57 Opatření proti koronaviru bude provázet také poslední rozloučení s režisérem Jiřím Menzelem, které…

Koronavirus změnil líčení žen. Zájem o rtěnky se prudce propadl

11.09.2020 08:42 Pandemie covidu-19 a s ní spojená povinnost nosit roušky ve Francii silně dopadla na výrobce…

Zemřel sběratel, který v USA spustil hon za pokladem. Bylo mu 90 let

09.09.2020 07:30 Americký sběratel a obchodník se starožitnostmi Forrest Fenn, který se proslavil tím, že spustil…

Syn dostával každý rok od otce lahev whisky, nyní se za ně může koupit dům

07.09.2020 09:38 Osmadvacetiletý Brit, kterému otec každý rok k narozeninám dával lahev 18leté skotské whisky, nyní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama