Dlouhodobé nošení roušek může způsobit potíže s očima. Expert radí, jak se jim vyhnout

Ochrany obličeje v podobě různých masek, respirátorů nebo nanoroušek patří k nejúčinnějším způsobům, jak snížit riziko nakažení virovými a koronavirovými nemocemi. Jejich dlouhodobé nošení ale může způsobit některé zdravotní komplikace, které mohou překvapivě postihnout i oči.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Tvrdí to profesor Lyndon Jones z kanadské univerzity ve Waterloo. Ten upozornil na možnou komplikaci, která může při nošení roušek nastat, v žádném případě ale nedoporučuje, aby kvůli ní lidé přestali chránit svůj obličej.

Odborníci na oftamologii přesto teprve nedávno zaevidovali nový problém, kterým je takzvané suché oko z nošení roušky. Se zaváděním bezpečnostních opatření souvisejících s onemocněním covid-19 totiž začaly případy tzv. suchého oka přibývat.

"Lidé už s existujícím onemocněním suchého oka hlásí zhoršení příznaků. Jde o problémový jev desítek milionů lidí na celém světě, kteří s tímto problémem bojují velmi dlouho," popsal pro The Conversation Jones.

Tato zdravotní komplikace byla dosud spojována zejména s dlouhodobým čtením nebo používáním počítače a mobilu. Současně ale přibývají pacienti, kteří se s tímto jevem setkávají poprvé, a podle lékařů jde o reakci oka na nošení roušek.

Překrytí horních cest dýchacích totiž výrazně snižuje šíření vzduchu směrem od úst a nosu. Vydechovaný vzduch se ale musí někde rozptýlit, a pokud rouška přesně nedosedá na obličej, vzduch směřuje vzhůru.

"Teplý vzduch tak urychluje odpařování slzného filmu a když nosí lidé roušky dlouhodobě, může toto opakované odpařování podpořit vznik suchých míst na povrchu oka," vysvětlil.

Podle expert je třeba pocitu sucha v oku odolat a nemnout si jej rukama. Lidé by také měli dbát na to, aby jim rouška správně doléhala, a pomoci mohou i kapky do očí. Podle lékaře ale nejde o důvod, proč roušky či jiné formy ochrany dýchacích cest nepoužívat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér…

24.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil…

Bruslení má u nás tradici. Jaká je historie tohoto zimního sportu?

24.01.2021 19:25 Aktualizováno Počátky bruslení spadají už do období pravěku, o čemž svědčí nálezy archeologů. Brusle však až do…

Role očkování v boji s infekcemi. Zachraňovalo životy, některé choroby…

23.01.2021 09:30 Infekční choroby vždy představovaly pro lidstvo hrozbu, zvlášť v případech, kdy se jednalo o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama