Johann Sebastian Bach: Autor více než tisíce skladeb a otec dvaceti dětí zemřel před 270 lety

Dne 28. července uplynulo 270 let od úmrtí Johanna Sebastiana Bacha, slavného německého hudebního skladatele. Za svůj život zkomponoval více než tisíc skladeb a byl také otcem dvaceti dětí, z nichž některé se rovněž začali živit hudbou.

Johann Sebastian Bach
doporučujeme

Johann Sebastian Bach přišel na svět dne 31. března roku 1685 do německé hudební rodiny, která se živila hudbou už takřka dvě stě let. Není proto divu, že již u malého chlapce se objevil hudební talent. Jeho rodiče zemřeli, když mu bylo deset let, a tak ho začal hudbě učit jeho starší bratr Johann Christoph. Ten ho měl naučit hudební teorii i hře na klavír a varhany. Když bylo Johannu Sebastianovi 15 let, odešel do Lüneburgu, kde dokončil své vzdělání a působil jako sborový sopranista.

Později se přesunul do Arnstadtu, tam se zpočátku živil jako houslista a poté jako varhaník v místním kostele. Někdy v té době se seznámil s předním varhaníkem a hudebním skladatelem Dietrichem Buxtehudim, který měl na jeho pozdější tvorbu velký vliv.

V Arnstadtu se však často hovořilo o Bachových skandálech, když například na kůr pustil svou budoucí manželku nebo na tři týdny zmizel na „studijní cestu“. Skandální byla pro místní obyvatele také jeho „moderní“ a emotivní hudba, která prý byla při bohoslužbách rozptylující. Johann Sebastian Bach se proto rozhodl z Arnstadtu odejít.

V roce 1707 si vzal za manželku svou vzdálenou příbuznou, Marii Barbaru Bachovou. S tou bydlel ve Výmaru, kde byl dvorním varhaníkem a komorním hudebníkem a právě zde komponoval značnou část svých skladeb. V tomto městě Bachova manželka přivedla na svět šest dětí. Dvě z nich však zemřely v útlém věku.

Od roku 1714 působil Bach jako koncertní mistr, s čímž sice souvisel vysoký plat, ale také jisté povinnosti – například pravidelné skládání církevních kantát na nedělní bohoslužby. Možná z tohoto důvodu se rozhodl i s rodinou odejít do Köthenu. Neřekl ovšem nic svému zaměstnavateli, vévodovi Wilhelmu Ernstovi, který ho za tento prohřešek nechal dokonce na několik týdnů uvěznit.

V Köthenu se Bach sice těšil významnému postavení kapelníka a ředitele komorní hudby, ovšem zasáhla ho zde také tragédie. V červenci roku 1720 zde jeho žena náhle onemocněla a zemřela. O rok později se hudební skladatel oženil podruhé za dceru dvorního hudebníka. Anna Magdalena mu porodila dalších třináct dětí a pomáhala mu i v jeho práci.

Od roku 1723 působil Bach v Lipsku jako městský hudební ředitel. Měl za úkol komponování skladeb pro bohoslužby či církevní a jiné slavnosti. V Lipsku dne 28. července 1750 zemřel po dlouhé nemoci a slepý.

Ve své době nebyl Johann Sebastian Bach uznávaným hudebním skladatelem. Jeho hudební skladby dokonce byly na dlouhá léta zapomenuty a teprve od počátku 19. století byly znovuobjeveny.

Johann Sebastian Bach měl celkem dvacet dětí, z nichž se některé také uplatnily na hudebním poli. Hudebnímu vzdělání svých dětí věnoval Bach značnou pozornost. Syn Wilhelm Friedemann Bach působil jako varhaník a jeho velkým koníčkem byla matematika. Carl Philipp Emanuel Bach plodně komponoval a jeho specializací byla hra na cembalo. Johann Sebastian Bach byl varhaníkem v Itálii – Miláně, Bologni nebo Neapoli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mor se vracel ve vlnách a nevybíral si. Zabíjel i mezi umělci a učenci

21.02.2021 19:39 Aktualizováno Mor zasáhl Evropu v několika vlnách a vyžádal si miliony obětí. Tato zákeřná choroba předčasně…

Pouštění žilou. Nebezpečná, ale častá lékařská praktika minulosti

20.02.2021 16:50 Mezi velmi časté lékařské praktiky patřilo v minulosti pouštění žilou. To mělo pacienty zbavit …

Zámek Hluboš – zapomenuté sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

20.02.2021 12:10 Skutečnost, že českoslovenští a následně čeští prezidenti používali k rezidenčním účelům i jiné…

Britská vévodkyně Meghan je podruhé těhotná

14.02.2021 21:33 Britský princ Harry a jeho manželka vévodkyně Meghan čekají druhého potomka. Novinu podle deníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama