Knihovna v USA žádá, aby lidé nedávali knihy do mikrovlnky

Některé věci se zkrátka musí sdělit jasně. Tady je jedna z nich: Nezkoušejte knihy dávat do mikrovlnky, abyste je zbavili koronaviru. Podle zpravodajského webu CNN jde o upozornění, které vydala knihovna v Grand Rapids v americkém státě Michiganu poté, co tam před několika dny někdo vrátil knihu, která byla ohořelá, protože ji patrně umístil do mikrovlnky.

Knihovna, ilustrační foto
doporučujeme

Regionální manažerka knihovny Elizabeth Guarinová Kozlowiczová si myslí, že ohořelé stránky mají spojitost s koronavirem. "Opravdu mi není jasné, proč to někdo dělal," řekla CNN. Také zveřejnila příspěvek a snímky knihy na facebooku. V něm napsala, že každá kniha z půjčovny má kovový štítek sloužící k identifikaci na bázi rádiové frekvence, a dodala, že v mikrovlnce začne hořet.

Jak si ale můžeme být jisti, že na knihách nemáme koronavirus? Institut pro muzejní a knihovnické služby (IMLS) už dříve uspořádal online seminář na toto téma. Hostem byl epidemiolog amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí CDC David Berendes.

Podle něj se lidé nemusí stresovat vymýšlením způsobů, jak tyto materiály dezinfikovat. "Pokud na nich je virus, byl by tam ve velmi malém množství a poměrně rychle by zanikl," poznamenal.

Americké knihovny také podle Kozlowiczové zavedly vlastní protikoronavirová opatření. "Dodržujeme pokyny CDC, abychom zajistili dodržování řádné hygieny u sdílených materiálů z knihovny. Po navrácení každou knihu na 72 hodin umístíme do karantény," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pocta pro českého heraldika. Předmluvu k jeho stěžejnímu dílu napsal princ…

07.08.2020 11:18 Předmluva z pera britského prince Charlese uvádí knihu olomouckého heraldika Jiřího Loudy nazvanou…

Roztroušená skleróza? Značná část Čechů má o nemoci zcestné představy

04.08.2020 12:13 Roztroušenou sklerózu si kvůli názvu spojuje část lidí podle neuroložky Evy Kubaly Havrdové se…

Perfekcionisti v práci jsou problém. Psychologové vysvětlili proč

02.08.2020 19:51 Když se řekne perfekcionista, nepochybně se vám hned někdo vybaví - šéf, kolega nebo dokonce…

Supermarkety slaví 90 let existence. Kde se zrodil revoluční nápad?

02.08.2020 12:48 Pro většinu zákazníků jsou supermarkety vítanou možností, jak na jednom místě a v relativním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama