Roušek se nezbavíme, lidem z nich hrozí zdravotní problémy, varuje lékař. Jak se jim bránit?

Před pandemií nemoci covid-19 nosil Adam Friedman, profesor a prozatímní vedoucí katedry dermatologie na Univerzitě George Washingtona, ochrannou roušku nebo chirurgickou masku jen zřídka. Nyní, kdy slouží plné směny v univerzitní nemocnici, ji má na obličeji až osm hodin denně. Výsledek? Tvář má zanícenou jasně červenou vyrážkou. A není jediný.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Teď jsem dermatolog a dermatologický pacient zároveň," řekl pro server Washington Post. S vlastními pacienty se sice osobně setkává jen v případě, že jde o naléhavý případ, celý den však tráví se svými kolegy, a proto musí mít neustále roušku. "Jsou hrozně nepříjemné," dodal.

Kůže podrážděná v důsledku nošení osobního ochranného vybavení je rizikem důvěrně známým všem zdravotníkům pracujícím v prostředí, kde je nutné mít pod kontrolou šíření infekcí. A nyní se s ním seznámili i mnozí lidé, kteří nosí ochrannou roušku na veřejnosti a často si myjí ruce. Friedman si několikrát denně natírá obličej zvlhčujícím krémem, aby snížil tření mezi kůží a maskou - a toto opatření doporučuje všem.

"Jde o vytvoření bariéry," řekl. "Musíme chránit své biologické brnění. To znamená nepřehánět mytí, především mýdlem, a používat zvláčňující prostředky - ideálně hustší tělové mléko nebo krém, které zvlhčí pokožku, uzavřou vlhkost tam, kde je potřeba, a doplní ochrannou vrstvu navíc před všemi těmi ohavnými věcmi," dodal.

"Myslím, že vzhledem k povaze této pandemie budeme nosit roušky ještě celé měsíce," uvedl Friedman. "Kožní problémy bez správných preventivních a léčebných opatření, která máme k dispozici, s největší pravděpodobností přetrvají a budou čím dál tím častější," varoval.

Kůže, která je největším orgánem těla, nás chrání před okolním prostředím, ale může se poškodit, připomněla Dawn Davisová, dermatoložka z Kliniky Mayo. "Kůže je velmi aktivním orgánem, stejně jako ostatní orgány v těle," uvedla. "Na rozdíl od mnoha jiných orgánů se neustále regeneruje a vytváří vlastní zvlhčující prostředky. Naše kůže je každý den velmi zaneprázdněná, aniž bychom si to uvědomovali."

Nadměrnou zátěž příliš často myté anebo pod maskou namáhané kůže přirovnala k nohám, které obujeme do špatně padnoucích nebo příliš těsných bot. "V takovém případě kůže vyrovnává zátěž tvorbou puchýřů," řekla Davisová. "Rozdíl mezi nohou a rukou nebo tváří je v tom, že kůže na nohou je mnohem silnější než kůže na hřbetě rukou nebo na obličeji, kde nemá přirozený mechanismus k tvorbě puchýřů. Reaguje proto podrážděním, suchostí a dermatitidou," dodala.

Doporučuje proto používat hypoalergenní mýdla a mýt si ruce a obličej v teplé - ne horké - vodě. Osušit nikoli třením, ale jen přiložením lněného nebo bavlněného ručníku, který pokožku nedráždí tolik jako papírový ručník. Pokud samotné natření krémem nebo tělovým mlékem nestačí, pak odbornice doporučuje na vrstvu krému nanést ještě vazelínu a na noc si na ruce natáhnout ponožky.

Pokud ani to nestačí k dostatečnému zvláčnění a zvlhčení pokožky, má v záloze ošetření, kterému říká "burrito na kůži". Omyjte si ruce, osušte je a naneste na ně dvě vrstvy hypoalergenního mléka nebo krému. Do sklenice nebo malé misky teplé vody přidejte čajovou lžičku octa, namočte dvě čisté utěrky nebo látkové kapesníky, vyždímejte, obtočte je kolem rukou a navrch přetáhněte ponožku.

Podobná rada funguje i na obličej, jen s tím rozdílem, že látka namočená v octové vodě se přikládá třikrát nebo čtyřikrát denně na obličej natřený dvěma vrstvami krému na zhruba 15 minut. Davisová také ráda používá zinkovou mast, kterou dobře znají rodiče malých dětí, protože jim s ní mažou zadečky, aby předešli opruzeninám od plenek. Doporučuje ji natřít v tenké vrstvě na obličej všude, kde se o něj otírá rouška.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O tetování kvůli recesi klesl zájem až o 50 procent

24.10.2020 16:53 Zájem o tetování v českých i slovenských studiích klesl až o 50 procent. Hlavním důvodem přitom…

Krkavce z Toweru ohrožuje pandemie. Naplní se obávané proroctví?

22.10.2020 09:06 Na bedrech Chrise Skaifeho leží těžká odpovědnost. Jako "pán krkavců" v londýnském Toweru bdí nad…

Kanadské město Asbestos již neexistuje, obyvatelé vybrali přívětivější…

20.10.2020 07:41 Kanadské město Asbestos si v touze zbavit se negativních sepětí se svým jménem, znamenajícím v…

Vše páchne hnilobou, jídlo nelze pozřít. Následky covidu si lidé nesou…

19.10.2020 14:59 Osmatřicetiletá Chandra Drewová z USA byla v dubnu pozitivně testována na nový typ koronaviru. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama