Tadeáš Hájek z Hájku. Všestranně nadaný renesanční učenec bývá srovnáván s da Vincim

Dne 1. září tomu bude přesně 420 let, co zemřel významný renesanční učenec Tadeáš Hájek z Hájku. Ovládal výborně matematiku, astronomii, alchymii a působil jako osobní lékař císařů Maxmiliána II. a Rudolfa II.

Tadeáš Hájek z Hájku
doporučujeme

Tadeáš Hájek z Hájku se narodil zřejmě prvního prosincového dne roku 1525 v Praze do rodiny vzdělaného polyhistora Šimona Hájka, který se zajímal především o astronomii a přátelil se s několika významnými učenci své doby. O dětství Tadeáše Hájka se dodnes nedochovaly prakticky žádné zprávy. Víme však jistě, že studoval na univerzitách v Praze, Vídni, Miláně a Bologni. Po studiích působil jako profesor na pražské univerzitě, kde přednášel matematiku a astronomii. Později, po uzavření manželství, se vrátil ke své původní specializaci, k medicíně. Jako osobní lékař dohlížel na zdravotní stav císařů Maxmiliána II. a Rudolfa II., působil ve funkci tzv. protomedika Království českého. Do dnešních dnů se dochoval pouhý jeden lékařský spis připsaný Tadeáši Hájkovi, který byl vydán v roce 1596. Jedná se o jakousi obhajobu svého lékařského postupu, za který sklidil dříve kritiku.

Tadeáš Hájek z Hájku bezpochyby patřil mezi nejvýznamnější učence působící na dvoře Rudolfa II. Stál dokonce v čele císařských alchymistických laboratoří a Rudolf II. mu mimo jiné dal za úkol odhalovat na císařském dvoře podvodníky. Ve sborníku vydaném k 400. výročí úmrtí Hájka tuto osobnost českých dějin výstižně Jaroslav Soumar charakterizoval těmito slovy: „Jeho dílo v pravdě polyhistorické zasahovalo do rozmanitých oblastí lidského snažení a Tadeáš Hájek z Hájku je pro svou dobu v Čechách stejně příznačný jako o sto let mladší Leonardo da Vinci symbolem italské renesance.“ Právě on císaři Rudolfovi II. navrhl, aby do Prahy povolal Tychona Brahe z Dánska. Sám Hájek také udržoval kontakty s astronomy ze zahraničí, což značně přispělo k prohloubení jeho odborných znalostí. Sám napsal několik odborných pojednání z oboru astronomie. Přiklonil se k názoru o otáčení Země kolem své osy, věnoval se studiu komet a hvězd. Na některých jeho poznatcích později stavěl své teorie Tycho Brahe. Tyto dva muže pojil vřelý přátelský vztah, podle názoru některých badatelů Brahe v Hájkovi spařoval jakéhosi svého profesního otce.

Další zásluhy jsou Tadeáši Hájkovi z Hájku připisovány v oboru botaniky. V souvislosti s Hájkem bývá zmiňován především překlad proslulého Mattioliho Herbáře, který český učenec navíc rozpracoval a rozšířil o své poznatky a výsledky pozorování. Při překladu zavedl zcela novou českou terminologii, která v omezeném rozsahu přežila dodnes. S Mattiolim, autorem Herbáře, se Hájek osobně setkal v Praze, když ho vystřídal ve funkci osobního císařského lékaře. Ve zmíněném překladu Herbáře je také možné nalézt jediné vyobrazení podoby Tadeáše Hájka z Hájku.

V překladu Mattioliho Herbáře Hájek značně doplnil kapitolu o chmelu, a to na základě svých pozorování i rozhovorů se sládky, kteří rostlinu znali pochopitelně velmi dobře. Studiu chmelu se Hájek věnoval ještě podrobněji v latinském spise vydaném roku 1585, jehož název se do češtiny překládá jako O pivě a způsobách jeho přípravy, jeho podstatě, silách a účincích, a které je vůbec prvním dílem pojednávajícím o pivu. V tomto díle se vůbec poprvé objevuje přesná definice piva: „jest tudíž pivo nápoj z vody, zrní obilného a květu chmele vrbovitého, svařením uměle sdělaný a řádně vykvašený“. V této souvislosti je třeba zmínit, že ke studiu chmele a výrobě piva se Hájek dostal poměrně snadno, protože jeho dva strýci se živili jako sládci.

Tadeáš Hájek z Hájku se dožil úctyhodného věku 74 let, zemřel dne 1. září roku 1600 – před 420 lety. Místem jeho posledního odpočinku se stala Betlémská kaple.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér…

24.01.2021 09:10 ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil…

Role očkování v boji s infekcemi. Zachraňovalo životy, některé choroby…

23.01.2021 09:30 Infekční choroby vždy představovaly pro lidstvo hrozbu, zvlášť v případech, kdy se jednalo o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Japonec Morimoto má na internetu davy příznivců, přišel s kuriózní…

14.01.2021 13:26 Japonec Šodži Morimoto má na internetu zástupy příznivců díky své nezvyklé činnosti - nabízí se k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama