KOMENTÁŘ: Češi utrácejí za kryptoměny miliardy. Někteří padají do pasti a přichází o celoživotní úspory

Snad jste milí čtenáři v minulých dnech četli, viděli nebo slyšeli z nejrůznějších médií zprávy o tom, že globální kryptoměnový trh přišel jenom během čtyřiadvaceti hodin o téměř 150 miliard dolarů. To naštve, řeknete si, jenže no a co? Při vědomí toho, že jen za loňský rok nakoupili Češi dle veřejných zdrojů kryptoměny v nominální hodnotě 4,5 miliardy korun, se ale musí člověku z takových zpráv zatočit hlava. Navíc ‒ internetové vyhledavače na vás vypustí i zprávy o tom, že o vysoce rizikové a stále spekulativní kryptoměnové investice začali stát i tzv. drobní investoři. A to je ten problém. Protože stejné zdroje mají srdceryvné příběhy o tom, jak kvůli lákavým číslům o ziscích na kryptoměnových trzích přišli lidé při aktuálním pádu hodnoty e-měn třeba i o rodinné úspory.

Bitcoin

Tak schválně: Na začátku tohoto týdne řada tuzemských médií psala o tom, že ikona kryptoměnového trhu ‒ měna Bitcoin ‒ se dostala na cenu 34 tisíc dolarů, což je nejméně od 25. července 2021 a zhruba 51 procent pod dosavadním maximem této značky. S trochou zjednodušení se ale dá říct, že padá celý kryptoměnový trh, doslova, jak přezrálé ovoce ze stromu. Když se člověk podívá na grafy všech těch nejrůznějších „e-měn“, které se, světe a investoři divte se, tvoří někde v nějakých hardwarových zařízeních, je opravdu s podivem, že ti zmínění drobní investoři nelitují a často bez mrknutí oka neváhají vložit na jejich poměry vysoké částky do něčeho, co okolní svět považuje za ziskovou investici bez historie.

Pamatuji si, když na konci 90. let minulého století Česko zalila vlna investic do termínovaných účtů kampeliček, které v této finanční službě nabízely o poznání vyšší čísla než jejich bankovní konkurence, psali jsme s kolegy z redakce jednoho celostátního deníku snad každý den o tom, že dávat rodinné úspory někomu, o kom ani nevíte, co je zač, není úplně na místě. Jenže ‒ i tak chodily do redakce stále desítky dopisů o tom, jak konkrétní lidé vložili všechny své peníze s vidinou zisků právě do instituce, která je pak během několika týdnů a měsíců připravila o všechno. A pak nás prosili, abychom jim pomohli. Jenže, co s tím? Když i nyní vidí člověk v tuzemských televizích amerického herce Matta Damona, jak suverénně láká do investic na kryptoměnách, co si pak myslet? Vždyť přece Matt Damon by nepropagoval něco obskurního… Ach jo. Nepřipomíná vám to něco?

Vyvstává také otázka, kam vlastně i ty české miliardy, které kryptoměnový trh získává, jdou? Jedno z mnoha internetových fór, které se těmito otázkami mimo jiné zabývají, Quora.com, má jasno. Profily investorů do kryptoměn tu vrhají do světa zprávy o tom, že vaše peníze jdou přece „těžařům“, tedy těm, kteří virtuální peníze vyrábějí a vytěží. No dobře. Anebo taky majitelům burz, na kterých se tyhle „e-měďáky“ obchodují. Tak si určitě řeknete, má nebo nemá cenu se zabývat tímto typem investice? A jaká je vůbec její budoucnost? Odpověď na první otázku je jasná: Pokud jste natolik finančně silní, že si můžete dovolit absolutní ztrátu investice a neohrozíte tím vlastní životní potřeby, nevadí vám mimo jiné právě vysoké riziko ztráty investice, pak si dělejte, co chcete a nemá cenu říkat, ať to nezkusíte. Pokud to tak ale není, pak vůbec o kryptoměnách neuvažujte. Zkrátka vůbec. A ta druhá odpověď?

Magazín NextAdvisor, který spolupracuje s časopisem Time, v lednu tohoto roku oslovil pět finančních expertů, aby se jich zeptal na budoucnost kryptoměn. Vyplynulo z toho, zjednodušeně řečeno, že kvůli masivním tokům peněz do virtuálního trhu, nekontrolovatelným ziskům a tím často zcela nemožné kontrole daňových odvodů a podivným praktikám těchto trhů, se v blízké budoucnosti můžeme dočkat smysluplné regulace kryptoměnového trhu. A ta může zvýšit bezpečnost investice. Bez ohledu na to, ale i sám magazín NextAdvisor na konci svého článku říká: „Udržujte své investice (do kryptoměn) malé a nikdy nedávejte krypto investice nad jiné finanční cíle, jako je spoření na důchod a splácení dluhu s vysokým úrokem.“ Překonat ale vidinu prý snadného vysokého zisku, zvláště v době plné krizí ale pro mnohé z nás nebude jednoduché.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

KOMENTÁŘ: Zaměstnanci se do kanceláří v plné míře nevrátí. Nejde jen o…

23.05.2022 18:05 Kdoví, zda se mnou budete souhlasit, ale český pracovní trh je stále „tajuplným ostrovem“.…

KOMENTÁŘ: Česko v září čeká stávka proti chudobě. Půjde v ní o…

20.05.2022 17:55 Letošní září má být horké. A to nikoliv podle posledních modelů superpočítače Aladin, který…

KOMENTÁŘ: Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na…

19.05.2022 21:15 Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí…

ROZHOVOR: Potírání lidských práv není názor, ale středověk. Chci opravit…

19.05.2022 08:45 Tématem číslo jedna je momentálně válka na Ukrajině, řada problémů se musí řešit ale i v Česku.…

ROZHOVOR: Proti Klausovi nestáli „hledači třetích cest“, tvrdí 30 let po…

18.05.2022 00:01 Uplynulo 30 let od zahájení první vlny kupónové privatizace v tehdejším Československu. Její…

ROZHOVOR: Islámský stát je pořád hrozbou. Česko by v oblasti energetiky…

15.05.2022 13:30 V Marrakéši se tento týden sešli ministři zahraničí, aby se zúčastnili jednání Globální koalice…

KOMENTÁŘ: Česku hrozí zhoršení ratingu. Co to znamená pro běžné občany?

13.05.2022 21:59 Aktualizováno Dalo by se říct, že si v Česku budeme muset po letech zdánlivého klidu rychle zvyknout na život s…

KOMENTÁŘ: Zdražování v Česku téměř nemá v EU konkurenci. Konec inflační…

10.05.2022 21:55 Aktualizováno Říká se, že zjednodušovat stav věcí není nikdy dobré. Ale přesto to řeknu a napíšu. Když si totiž…

KOMENTÁŘ: Maďaři a Slováci proti všem? EU je na prahu utnutí finančních…

05.05.2022 14:55 Putinovo agresivní a dobyvačnou válkou posedlé Rusko má utrum. Tedy alespoň nyní co se dovozu ropy…

ROZHOVOR: Macronovská Francie bude víc počítat s Českem, její politika…

02.05.2022 12:52 Francouzský prezident Emmanuel Macron obhájil svůj mandát, když ve volbách získal přes 58 procent…

Související:

Právě se děje

reklama