Cyklón Bulbul zdevastoval část Bangladéše, zabil 14 lidí

Silný cyklón Bulbul, který v noci ze soboty na dnešek zasáhl východní Indii a Bengálsko, si vyžádal nejméně 14 mrtvých a další zranil. Dva miliony Bangladéšanů kvůli němu muselo opustit domovy. S odvoláním na dnešní sdělení úřadů o tom informovala agentura AFP. Bouři, která přinesla vytrvalý déšť, doprovázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a poryvy větru dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Když se začal cyklón pohybovat po jihozápadním pobřeží Bangladéše, postupně začal slábnout.

Cyklón Bulbul
doporučujeme

V Bangladéši mnoho životů zachránila hlavně rychlá sobotní evakuace. Pro občany hlavně pobřežních oblastí bylo připraveno přes 5500 provizorních přístřešků. Cyklon v této nížinné zemi, kde žijí také tisíce uprchlíků ze sousední Barmy, poškodil okolo 4000 převážně hliněných či plechových domků.

O život přišel šedesátiletý rybář, který odmítal opustit svůj příbytek a následně zemřel, když na jeho dům se slaměnou střechou spadl strom. Zemřela také dvaapadesátiletá žena, která sice noc strávila v přístřešku s ostatními evakuovanými, ale ráno se vrátila domů a také na ní spadl strom.

Kvůli cyklónu zemřeli další čtyři lidé, úřady ohlásily nejméně 20 zraněných. Pět lidí, s nimiž se potopil rybářský člun v deltě Gangy, se stále pohřešuje. Podle agentury Reuters se není k nalezení také 36 rybářů, kteří byli na moři a nedaří se s nimi spojit.

Nyní cyklon zeslábl. "Proměnil se v oblast velké tlakové níže, která způsobila silné srážky," citovala AFP zástupce bangladéšského meteorologického úřadu.

Asi 1500 převážně místních turistů zůstalo podle úřadů uvězněno na bangladéšském ostrově Svatého Martina. Všichni budou ale zachráněni, jelikož bouře zeslábla, uvedl představitel úřadu pro krizové situace Enamur Rahmán.

Živel již v sobotu odpoledne zasáhl východ Indie. Desítky tisíc lidí tam úřady evakuovaly, o život přišlo osm lidí, oznámily dnes úřady. Dva zemřeli po pádu stromu ve státě Západní Bengálsko, jeden přišel o život v hlavním městě regionu Kalkatě. Na dalšího člověka se ve státě Urísa zřítila zeď.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve výšce do deseti metrů nad mořem, cyklóny zasahují často v období mezi dubnem a prosincem. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech výrazně zlepšily přípravu a při loňském silném cyklónu Fani tak zemřelo jen deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně 3000 obětí na životech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a úterý 1. prosince

30.11.2020 12:56 Z Německa postoupí do Čech okluzní fronta, která se bude rozpadat, uvedl portal.chmi.cz.

V Krkonoších napadlo přes 10 cm sněhu, teploty mrazivé

30.11.2020 09:36 V Královéhradeckém kraji v neděli a v noci na dnešek v Krkonoších a v Orlických horách sněžilo. Na…

V noci až -8, ve dne nanejvýš 3 stupně, ukazuje předpověď počasí

30.11.2020 07:50 Následující dny budou v Česku studené až mrazivé. Zatímco během dne teploty nepřekročí v maximech…

Mrazivé počasí na Vánoce nepřijde, ukazuje předpověď počasí

29.11.2020 18:17 Aktualizováno Prosinec bude podle meteorologů teplotně i srážkově průměrný. Maximální teploty přes den se budou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama