Lijáky sužují Česko. Nejvyšší povodňový stupeň ve třech obcích na Pardubicku

V Dolní Rovni na Lodrantce a Dolních Ředicích na Ředickém potoku na Pardubicku byl vyhlášen třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Ředický potok se vylil z břehů. V Dolních Ředicích byla na žádost místostarostky Ivany Pokorné vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo varování, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Déšť
doporučujeme

V Dolní Rovni se lidé snaží před velkou vodou chránit. "V noci byl přívalový déšť, ohrožená je velká část obce vodou z polí i zaneseným potokem Lodrantka. Zahrady a dvory jsou už téměř všude zaplavené, naplnili jsme skoro 2000 pytlů a chráníme lidem obytné části domů," řekla ČTK starostka Dolních Rovně Iva Vinařová. Zatopené jsou už sklepy.

Voda natekla do suterénu níže položených budov také v Dolních Ředicích, zaplavené jsou i nově budované domy. Evakuovat se zatím nikdo nemusel. Obec hlídá průchodnost mostů a rozváží pytle na ochranu před záplavami. "Rozdali jsme jich víc než 1000, další dostaneme ze skladu ze Skutče, naváží se znovu písek," uvedla místostarostka Pokorná.

Kvůli silným dešťům měli hasiči v Pardubickém kraji do 8:00 desítky výjezdů, jen v Holicích a okolí 12 kvůli rozvodněným říčkám. Odčerpávají vodu ze zatopených sklepů rodinných domů. Ze skutečské základny logistiky auta přivezla pro zasaženou oblast 10.000 pytlů.

Třetí povodňový stupeň dosáhla Novohradka v Luži, druhý Loučná v Cerekvici a Novohradka v Úhřeticích. "V Luži zatím kritický stav není. Vážnější je situace v místních částech Bělá a Radim, kde se vylil Anenský potok. Je tam i uzavřená silnice, jsou vyplavené některé sklepy, garáže a zahrady," řekla ČTK starostka Luže Veronika Pešinová.

Nejnižší stupeň platí na Loučné v Dašicích, Tiché Orlici v Lichkově a Třebovce v Ústí nad Orlicí. Podle Povodí Labe jsou přehrady Pastviny na Divoké Orlici a Seč a Křižanovice na Chrudimce téměř nebo zcela plné. Zvýšení odtoku během dneška podnik nepředpokládá.

Hladina řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou po silných nočních deštích vystoupala dopoledne na druhý povodňový stupeň. První povodňový stupeň dnes po 13:00 platil v Královéhradeckém kraji na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a v Kostelci nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Vyplývá to z dat hradeckého ústředí Povodí Labe.

Dispečink Povodí Labe dnes ráno uvedl, že kvůli pokračujícímu dešti se dnes čekají vzestupy na řekách v povodí horního Labe a Orlice. V noci v regionu napršelo do 45 až 50 litrů vody na metr čtvereční. Přes den by mohlo napršet dalších 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční, ojediněle i více. Například v Častolovicích na Rychnovsku za posledních 24 hodin napršelo přes 60 litrů vody na metr čtvereční. Po minulých deštích je území nasycené vodou.

Kněžná v Rychnově nad Kněžnou hranici prvního povodňového stupně ve výši 100 centimetrů překročila dnes v 06:00, v 10:00 překonala hranici druhého stupně. Po 13:00 byla na úrovni 151 centimetrů, což byla hodnota průtoku pro dvouletou vodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příští týden se ochladí. Teploty spadnou i pod 20 stupňů, ukazuje…

12.07.2020 20:14 Aktualizováno Česko se s tropickými teplotami minimálně na týden rozloučí. Předpověď počasí ukazuje, že žhavý…

Předpověď na noc a pondělí 13. července

12.07.2020 11:40 Od západu postoupí do střední Evropy oblast vyššího tlaku vzduchu, informuje portal.chmi.cz.

Meteorologové s horkým létem nepočítají. Bude chladné počasí, dovolené…

11.07.2020 17:57 Aktualizováno Do poloviny srpna se budou v Česku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské…

Letošní červen se nevydařil. V Klementinu byl nejchladnější za pět let

11.07.2020 16:52 Letošní červen byl v pražském Klementinu nejchladnější za posledních pět let. Z dlouhodobého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy