Na Děčínsku a Liberecku hrozí povodeň, hasiči odklízejí popadané stromy

Meteorologové varují před vydatnými srážkami na některých místech v Ústeckém kraji. Na toku Mandava ve Varnsdorfu platí první stupeň povodňové aktivity, hladina přesáhla 90 centimetrů. Ve Šluknovském výběžku a v Děčíně platí výstraha před velmi vydatným deštěm s úhrny srážek až 80 milimetrů, hrozí další rozvodnění toků a řek. Hasiči od rána vyjeli k 11 událostem, šlo převážně o popadané stromy.

Srážky s úhrny kolem 40 milimetrů dnes očekávají meteorologové v Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Chomutově a v Kadani. Místy nad 700 metry nad mořem by mohlo napadnout deset centimetrů mokrého sněhu. Na hřebenech hor může spadnout až 20 centimetrů sněhu. Těžký mokrý sníh může lámat stromy, uvedli meteorologové.

"Od 4:48 do 7:46 vyjely jednotky v Ústeckém kraji na 11 míst, kde spadly stromy," řekl Marvan a doplnil, že v devíti případech popadaly stromy na vozovku. "V jednom případě spadl strom na telefonní kabel a v jednom na zaparkované osobní auto," uvedl mluvčí. V Ústí nad Labem v ulici Jindřicha Plachty čerpali hasiči vodu z ulice.

Ranní zásahy jednotek v Ústeckém kraji. https://t.co/DbDpGaJX4B pic.twitter.com/KV3upD5qb7

— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) October 14, 2020

Vydatné srážky zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na třetím stupni je řeka Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici III. třídy z Boleslavi do Černous. "Zatím je jinak řeka rozlitá do polí," řekl ČTK po 12:00 velitel dobrovolných hasičů z Višňové Lubomír Erban. Na druhém stupni je Jizera na Semilsku a řeka Nisa v Liberci.

"Monitorujeme jednotlivé toky. Na některých místech jsou zaplavané sklepy a zahrady, řešili jsme i ucpané propustky a kanalizaci," uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Podle ní za noc a dopoledne měli hasiči kolem 35 výjezdů. V noci vyjížděli hasiči hlavně k popadaným stromům, dopoledne jsou výjezdy spojené se vzestupem toků. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. V noci poprvé od jara v kraji na vrcholcích hor sněžilo, silnice jsou ale mokré. Sníh leží například na Lysé hoře nad krkonošskou Rokytnicí nad Jizerou.

V kraji nejvíce prší v Jizerských horách, od úterního odpoledne tam místy napršelo už téměř 100 milimetrů. To se výrazně projevuje na vzestupu toků ve Frýdlantském výběžku. Smědá je na třetím stupni ve Višňové a v Předláncích, za dopoledne řeka vystoupala o dva metry. V Předláncích byla v poledne na 252 centimetrech, extrémní povodeň nastává při 335 centimetrech, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Na třetím stupni je i Řasnice ve Frýdlantu. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu tam byla v poledne hladina na 122 centimetrech, což je dva centimetry nad hranicí pro třetí povodňový stupeň.

Zvedá se také Jizera na druhé straně Jizerských hor. Ve 12:00 byla v Jablonci nad Jizerou na 200 centimetrech, což je deset centimetrů pod třetím stupněm. Na prvním stupni je Jizera v Dolní Sytové a Železném Brodě. Nisa v Liberci se v posledních hodinách drží stabilně kolem 90 centimetrů, což značí také bdělost. Druhý stupeň nastává při 125 centimetrech.

Do této chvíle hasiči v Libereckém kraji vyjeli k cca 30 událostem spojeným s výstrahou @CHMUCHMI. Profesionální a dobrovolné jednotky intenzivně pracují na odstranění následků způsobené vydatným deštěm. #vystraha pic.twitter.com/hoKlfYev1V

— HZS LIBERECKÉHO KRAJE (@hzs_lk) October 14, 2020

Komplikace působil hlavně v noci i silný vítr. Kromě popadaných stromů nejezdí od rána ani kabinová lanovka na Ještěd. "V noci foukalo nahoře kolem 30 metrů (108 kilometrů v hodině), ráno kolem 25 metrů (90 km/h)," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Přípustných pro provoz lanovky je 58 kilometrů za hodinu, pak už je nebezpečný.

Související

Více souvisejících

Povodně Ústecký kraj Počasí Liberecký kraj řeky Ještěd Lanovky

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 35 minutami

před 45 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy