Na Děčínsku a Liberecku hrozí povodeň, hasiči odklízejí popadané stromy

Meteorologové varují před vydatnými srážkami na některých místech v Ústeckém kraji. Na toku Mandava ve Varnsdorfu platí první stupeň povodňové aktivity, hladina přesáhla 90 centimetrů. Ve Šluknovském výběžku a v Děčíně platí výstraha před velmi vydatným deštěm s úhrny srážek až 80 milimetrů, hrozí další rozvodnění toků a řek. Hasiči od rána vyjeli k 11 událostem, šlo převážně o popadané stromy.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Srážky s úhrny kolem 40 milimetrů dnes očekávají meteorologové v Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Chomutově a v Kadani. Místy nad 700 metry nad mořem by mohlo napadnout deset centimetrů mokrého sněhu. Na hřebenech hor může spadnout až 20 centimetrů sněhu. Těžký mokrý sníh může lámat stromy, uvedli meteorologové.

"Od 4:48 do 7:46 vyjely jednotky v Ústeckém kraji na 11 míst, kde spadly stromy," řekl Marvan a doplnil, že v devíti případech popadaly stromy na vozovku. "V jednom případě spadl strom na telefonní kabel a v jednom na zaparkované osobní auto," uvedl mluvčí. V Ústí nad Labem v ulici Jindřicha Plachty čerpali hasiči vodu z ulice.

Vydatné srážky zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na třetím stupni je řeka Smědá a Řasnice ve Frýdlantském výběžku a voda tam zaplavila silnici III. třídy z Boleslavi do Černous. "Zatím je jinak řeka rozlitá do polí," řekl ČTK po 12:00 velitel dobrovolných hasičů z Višňové Lubomír Erban. Na druhém stupni je Jizera na Semilsku a řeka Nisa v Liberci.

"Monitorujeme jednotlivé toky. Na některých místech jsou zaplavané sklepy a zahrady, řešili jsme i ucpané propustky a kanalizaci," uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Podle ní za noc a dopoledne měli hasiči kolem 35 výjezdů. V noci vyjížděli hasiči hlavně k popadaným stromům, dopoledne jsou výjezdy spojené se vzestupem toků. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. V noci poprvé od jara v kraji na vrcholcích hor sněžilo, silnice jsou ale mokré. Sníh leží například na Lysé hoře nad krkonošskou Rokytnicí nad Jizerou.

V kraji nejvíce prší v Jizerských horách, od úterního odpoledne tam místy napršelo už téměř 100 milimetrů. To se výrazně projevuje na vzestupu toků ve Frýdlantském výběžku. Smědá je na třetím stupni ve Višňové a v Předláncích, za dopoledne řeka vystoupala o dva metry. V Předláncích byla v poledne na 252 centimetrech, extrémní povodeň nastává při 335 centimetrech, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Na třetím stupni je i Řasnice ve Frýdlantu. Podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu tam byla v poledne hladina na 122 centimetrech, což je dva centimetry nad hranicí pro třetí povodňový stupeň.

Zvedá se také Jizera na druhé straně Jizerských hor. Ve 12:00 byla v Jablonci nad Jizerou na 200 centimetrech, což je deset centimetrů pod třetím stupněm. Na prvním stupni je Jizera v Dolní Sytové a Železném Brodě. Nisa v Liberci se v posledních hodinách drží stabilně kolem 90 centimetrů, což značí také bdělost. Druhý stupeň nastává při 125 centimetrech.

Komplikace působil hlavně v noci i silný vítr. Kromě popadaných stromů nejezdí od rána ani kabinová lanovka na Ještěd. "V noci foukalo nahoře kolem 30 metrů (108 kilometrů v hodině), ráno kolem 25 metrů (90 km/h)," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Přípustných pro provoz lanovky je 58 kilometrů za hodinu, pak už je nebezpečný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na listopad: Hrozí až nezvyklé teplo

27.10.2020 08:24 Letošní listopad by se měl ještě obejít bez výraznějšího sněžení. To by podle meteorologů mělo…

Počasí: Česko čeká teplý týden. V noci ale teploty výrazně klesnou

26.10.2020 10:01 Aktualizováno Příští týden bude v Česku ještě relativně teplo. V noci sice klesnou teploty až na 1 stupeň, během…

Předpověď na noc a úterý 27. října

26.10.2020 09:37 Zvlněná studená fronta bude postupovat přes naše území k východu. Za ní se k nám přechodně rozšíří…

Změna v předpovědi počasí: Bude chladněji, než se očekávalo

23.10.2020 22:00 Aktualizováno Víkendová předpověď počasí původně slibovala teploty dosahující až 20 stupňů. Nově ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama