Počasí s výstrahou. Hrozí ledovka, chodníky a silnice mohou klouzat

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační foto

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů.

Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Horská služba v Krkonoších dnes vydala varování před ledovkou a náledím. Výstraha platí pro celé Krkonoše. V nejvyšších českých horách stále platí první, tedy nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice, vyplynulo z dopoledního hlášení krkonošské horské služby.

Dnes dopoledne bylo na hřebenech Krkonoš slunečno, teploty se pohybovaly několik stupňů Celsia nad nulou. I na Sněžce se teplota držela těsně nad bodem mrazu a podle hlášení polské horské služby ji pokrývalo 16 centimetrů sněhu. Výrazně chladněji bylo v níže položených lokalitách, například v Trutnově byly dopoledne při zatažené obloze tři stupně pod nulou.

Na hřebenech Krkonoš nyní leží 20 až 50 centimetrů sněhu. "Za poslední sněžení napadlo na ledovou krustu pět centimetrů sněhu. Sníh padal za severního až severozápadního větru a na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství. Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu," uvedl lavinový specialista Robert Dlouhý. Uvolnění laviny je podle něj možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu.

Předpověď na pondělí (00-24):
Zataženo až oblačno a ojediněle slabé sněžení nebo déšť, i mrznoucí, postupně v polohách nad 800 m sněžení. Místy, postupně ojediněle mlhy, i mrznoucí. Během dne místy přechodně polojasno. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, při slabším větru kolem 1 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s, na Moravě slabý jižní vítr do 4 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, v polohách nad 800 m, postupně od severozápadu nad 400 m srážky sněhové. Později od severozápadu ubývání oblačnosti a srážky jen ojediněle, zejména na horách. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, při slabším větru a na východě kolem -2 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, při slabším větru a na východě kolem 2 °C. Zpočátku slabý jižní vítr, od západu postupně mírný západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Převážně oblačno, od západu místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v polohách pod 300 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný, během dne přechodně čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na Moravě zpočátku vítr slabý jižní do 4 m/s.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Na horách ojediněle tvorba sněhových jazyků.

Vedra dnes ukončí silné bouřky. Předpověď počasí ale slibuje další tropy

20.06.2021 21:52 Aktualizováno Už dnes by se Českem měla přehnat vlna bouřek, která ukončí tropické dny. Přesto během dne…

Počasí dnes rekordy netrhalo. Nejteplejším dnem tohoto roku zatím zůstane…

20.06.2021 18:47 Nejteplejším dnem letošního roku zůstává sobota 19. června a zřejmě jím zůstane i v nejbližší době.…

Předpověď počasí na víkend: Přijdou ještě větší vedra, než dosud

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Česko v posledních dnech zažívá letní teploty. Dnes a zítra by ale podle Českého…

Česko zažilo supertropické počasí. V neděli bude ještě větší vedro

19.06.2021 18:41 Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů…

Meteorologové varují před vysokými teplotami. Předpověď počasí slibuje až…

18.06.2021 22:02 Aktualizováno Třicetistupňové vedro zůstane v Česku minimálně do víkendu. V pátek bude na většině území přes 31…

V Česku druhým dnem panují tropy, rekordů ale mnoho nepadlo

18.06.2021 18:15 Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo…

Počasí v Česku lámalo rekordy. Bylo přes 33 stupňů

17.06.2021 17:50 Teploty v Česku se dnes dostaly nad tropických 30 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci,…

Předpověď počasí s varováním: Česko dnes potrápí vysoké teploty

17.06.2021 07:00 Meteorologové na dnešní odpoledne vydali varování před vysokými teplotami. Ty zasáhnou většinu Čech…

Předpověď počasí do začátku prázdnin: Kdy nás čekají největší vedra?

16.06.2021 22:05 Aktualizováno Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může…

Tropické počasí vystřídá teplotní propad, ukazuje předpověď

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Už tento týden se Česko dočká prvních letošních tropů. Třicítky ale vydrží jen pár dní, pak se…

Související:

Právě se děje