Může za konec sucha v Česku uzemnění letadel? Experti tuto teorii vyvrací

V Česku se šíří nová konspirační teorie související s vydatnými srážkami a bouřkami. Někteří lidé jsou totiž přesvědčení, že existuje kauzální vztah mezi útlumem letecké dopravy, který přinesl boj s koronavirem, a dešti. Odborníci to ale vylučují.

„Uznávám, že to asi bude náhoda, ale není pozoruhodné, že na cca dva měsíce se vypnou fabriky a přestanou létat letadla a v dlouhodobě vyprahlém Česku najednou skoro pořád prší?“, napsal podle informací serveru irozhlas.cz na sociálních sítích muž jménem Tomm Kowacs. 

„Cirkulace vzduchu je komplexní záležitost a změny neproběhnou okamžitě. Když letadla přestala létat v březnu, není možné změny v ovzduší pozorovat hned v červnu,“ vyjádřila se k tomu meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu Augustinová.

Na to, aby došlo ke změně klimatu v důsledku absence letadel, by musel útlum trvat dlouhodobě. Z tohoto důvodu meteoroložka nevěří, že by příčina většího množství srážek spočívala v tomto. 

„Bylo by fajn, pokud by to tímto způsobem fungovalo. A lidé by omezili létání, aby nebylo sucho. Ale takto jednoduché to bohužel není,“ konstatovala Augustinová smutnou pravdu.

Její kolegyně Martina Kimlová si taktéž nemyslí, že by letecká doprava mohla mít vliv na počasí. „Z mého pohledu je to nesmysl. Neexistuje tam přímá úměra,“ vysvětlila.

Změny v atmosféře

Podle meteorologů se teorie o významném vlivu letecké dopravy na počasí sice nezakládají na pravdě, ale zároveň by se neměla podceňovat skutečnost, že letadla vypouštějí do ovzduší zplodiny, které pak klima skutečně ovlivňují. 

„Když se před třiceti lety rozšířila ozónová díra, přišlo se na to, že některé plyny, které vypouští letadla, mají vliv na ozón. Proto se letadlům zakázalo létat v té vrstvě, kde ozón mohou ovlivnit,“ vysvětlila klimatoložka Miroslava Starostová. „Nicméně si myslím, že je to v našem měřítku tak minimální stopa, že nehraje zásadní roli,“ dořekla.

Vydatné deště

Ačkoliv nemají letadla vliv na počasí, nelze vyvrátit, že by Česko nezažilo v posledních dnech vydatné deště. Přitom ještě v květnu varovali odborníci před nejhorším suchem za posledních 500 let. Jako na objednávku pak přišly srážky, které měly na krajinu výrazně pozitivní vliv. „Bylo dobře, že srážky byly postupné. Poměrně hodně srážek se vsáklo,“ řekla Kimlová.

Od minulého týdne se Česko potýká s permanentními dešti, přičemž o víkendu došlo i k rozvodnění některých řek a potoků. „V minulém týdnu spadlo v České republice v průměru 49 mm srážek. Jedná se o 248 % průměrných srážek za stejné období v minulých letech,“ připomněla meteoroložka.

„Nejvíce srážek spadlo od čtvrtka do neděle v oblastech severovýchodu Čech. Například na Frýdlantsku spadlo téměř 190 mm srážek za 72 hodin,“dodala.

Podle jejího názoru navíc nemůžeme momentálně mluvit o hydrologickém suchu. Toky jsou v souladu s daty Českého hydrometeorologického ústavu nadprůměrně plné.

I když ale zemský povrch není zasažený suchem, s podzemními vodami to příliš růžově nevypadá. „Situace podzemních vod není jednoduchá a bude potřebovat více času na pozorování. Určitě došlo ke zlepšení, ale vyhodnocení ještě nemáme,“ upozornila Kimlová.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví Klimatické změny Déšť

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy