Bouře Gloria pustoší Španělsko. Obří vlny, město zaplavila mořská pěna, čtyři mrtví

Čtyři mrtvé a několik desítek zraněných si už vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Nejhorší je situace na východním pobřeží země, kde v neděli v regionu Valencie naměřili rekordní vlny. Kvůli bouři bylo také od neděle po 40 hodin uzavřeno mezinárodní letiště v Alicante, jehož provoz byl obnoven podle agentury EFE teprve dnes ráno.

Kvůli sněhovým přeháňkám, jež bouře přinesla v oblasti Pyrenejí, byla dnes dopoledne několik hodin uzavřena dálnice AP-7 na severovýchodě Španělska u hranic s Francií. Také francouzský region na druhé straně hranice se kvůli bouři dnes potýká s výpadky proudu a dopravními problémy.

V důsledku bouře Gloria se zejména v některých oblastech Španělska výrazně zvýšily hladiny řek, vysoké mořské vlny poničily pobřežní promenády a popadané stromy přerušily provoz na silnicích. Vysoké vlny vytvořily v některých místech obrovské množství mořské pěny, která například v obci Tossa de Mar zaplavila ulice.

La borrasca #Gloria levanta un espectacular manto blanco de espuma marina que ha cubierto las calles en Tossa de Mar, Girona.Este fenómeno se genera por el choque continuo de las olas contra la costa.https://t.co/knfo9tpnZC? Imágenes cedidas por @silviaragolta pic.twitter.com/J8KNdqW71y

— La Vanguardia (@LaVanguardia) January 21, 2020

Krizová je stejně jako v pondělí i dnes situace v Katalánsku, kde byly podle místních úřadů zraněny asi čtyři desítky lidí, mnozí z nich skončili v nemocnici. Ráno tam bylo bez proudu na 220.000 domácností, po několika hodinách byly dodávky obnoveny. Zavřeny zůstaly dnes v Katalánsku i některé školy, což se dotklo více než 100.000 žáků. Přeložena byla na středu i dnešní schůze regionálního parlamentu.

Kvůli bouři Gloria a obrovským vlnám byly dnes z preventivních důvodů uzavřeny katalánské přístavy, už v pondělí byl přerušen provoz v přístavu v Barceloně, kde byly podle deníku El Periódico až sedmimetrové vlny. Uzavírky jsou na řadě silnic i v regionu Valencie, zpoždění nabíraly v řadě oblastí i vlaky.

Právě u pobřeží Valencie naměřili v neděli večer rekordní výši mořských vln 8,44 metru, což je o dva metry více než regionální rekord z ledna 2017. Tamní přístroje ale neměří nejvyšší vlnu, nýbrž zaznamenávají průměr za více minut. Nejvyšší vlna tak podle odhadu vládního úřadu pro přístavy měla dokonce asi 13,5 metru. Rekordní byly i vlny na Mallorce, kde v noci z neděle na pondělí naměřili vlnu 14,2 metru, nejvyšší od roku 2006.

Olas récords de más de 8 metros, imágenes espeluznantes de las playas y paseo del #Cabanyal y #Malvarrosa inundadas, playas del sur en #Pinedo y el #Saler tragadas por el agua. La #EmergenciaClimática era esto y lo estamos comprobando en toda su crudeza. Y no sabe a #Gloria?? pic.twitter.com/E8V4MRW29s

— Grezzi CompromísVLC (@giuseppegrezzi) January 21, 2020

Vlny zaplavily pobřežní promenády v turisticky oblíbených lokalitách a poničily bary a restaurace na pobřeží. "Nikdy jsem nic takového nezažila. Je to neuvěřitelné, tak vysoké vlny jsem ještě neviděla," řekla deníku El País žena v městečku Olivia u Valencie.

Podle meteorologů se bude východ Španělska a Baleárské ostrovy s bouří Gloria potýkat zřejmě až do čtvrtka, kdy by měla bouře slábnout. Nejvyšší rychlost větru během této bouře zaznamenali dnes v katalánské obci Montseny, kde naměřili 144,4 kilometru za hodinu.

Související

Více souvisejících

Bouře Počasí Španělsko Katalánsko

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy