Bouře Gloria pustoší Španělsko. Obří vlny, město zaplavila mořská pěna, čtyři mrtví

Čtyři mrtvé a několik desítek zraněných si už vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Nejhorší je situace na východním pobřeží země, kde v neděli v regionu Valencie naměřili rekordní vlny. Kvůli bouři bylo také od neděle po 40 hodin uzavřeno mezinárodní letiště v Alicante, jehož provoz byl obnoven podle agentury EFE teprve dnes ráno.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Velké vlny
doporučujeme

Kvůli sněhovým přeháňkám, jež bouře přinesla v oblasti Pyrenejí, byla dnes dopoledne několik hodin uzavřena dálnice AP-7 na severovýchodě Španělska u hranic s Francií. Také francouzský region na druhé straně hranice se kvůli bouři dnes potýká s výpadky proudu a dopravními problémy.

V důsledku bouře Gloria se zejména v některých oblastech Španělska výrazně zvýšily hladiny řek, vysoké mořské vlny poničily pobřežní promenády a popadané stromy přerušily provoz na silnicích. Vysoké vlny vytvořily v některých místech obrovské množství mořské pěny, která například v obci Tossa de Mar zaplavila ulice.

Krizová je stejně jako v pondělí i dnes situace v Katalánsku, kde byly podle místních úřadů zraněny asi čtyři desítky lidí, mnozí z nich skončili v nemocnici. Ráno tam bylo bez proudu na 220.000 domácností, po několika hodinách byly dodávky obnoveny. Zavřeny zůstaly dnes v Katalánsku i některé školy, což se dotklo více než 100.000 žáků. Přeložena byla na středu i dnešní schůze regionálního parlamentu.

Kvůli bouři Gloria a obrovským vlnám byly dnes z preventivních důvodů uzavřeny katalánské přístavy, už v pondělí byl přerušen provoz v přístavu v Barceloně, kde byly podle deníku El Periódico až sedmimetrové vlny. Uzavírky jsou na řadě silnic i v regionu Valencie, zpoždění nabíraly v řadě oblastí i vlaky.

Právě u pobřeží Valencie naměřili v neděli večer rekordní výši mořských vln 8,44 metru, což je o dva metry více než regionální rekord z ledna 2017. Tamní přístroje ale neměří nejvyšší vlnu, nýbrž zaznamenávají průměr za více minut. Nejvyšší vlna tak podle odhadu vládního úřadu pro přístavy měla dokonce asi 13,5 metru. Rekordní byly i vlny na Mallorce, kde v noci z neděle na pondělí naměřili vlnu 14,2 metru, nejvyšší od roku 2006.

Vlny zaplavily pobřežní promenády v turisticky oblíbených lokalitách a poničily bary a restaurace na pobřeží. "Nikdy jsem nic takového nezažila. Je to neuvěřitelné, tak vysoké vlny jsem ještě neviděla," řekla deníku El País žena v městečku Olivia u Valencie.

Podle meteorologů se bude východ Španělska a Baleárské ostrovy s bouří Gloria potýkat zřejmě až do čtvrtka, kdy by měla bouře slábnout. Nejvyšší rychlost větru během této bouře zaznamenali dnes v katalánské obci Montseny, kde naměřili 144,4 kilometru za hodinu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, lidé mají dýchací potíže

24.02.2020 14:16 Kanárské ostrovy zahalila písečná bouře ze Sahary, kvůli naoranžovělému prachu a silnému větru…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Stoletá voda. Anglii a Wales dál sužují záplavy, mají první potvrzenou oběť

18.02.2020 14:46 Záplavy vyvolané bouří Dennis nadále ohrožují životy a majetek lidí na západě Británie. Stovky…

Británii devastují povodně, jde o život. Bouře Dennis zasáhla i Francii

17.02.2020 16:53 Aktualizováno Británie se druhý den potýká se záplavami a komplikacemi v dopravě po vydatných deštích, které v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama