Silný vítr v Evropě zabíjel a zkomplikoval dopravu

Několik obětí, dopravní komplikace i výpadky elektřiny napříč Evropou způsobil silný vítr a bouře, které zasáhly sever a střed kontinentu. Místní záplavy ohlásilo Dánsko či německý Hamburk. Prudký vichr má jednu oběť i v Česku, kde narušil zejména železniční dopravu včetně vlakového spojení se Slovenskem.

Dánsko, Kodaň

Tři lidské životy si větrné počasí vyžádalo v sobotu a v noci na dnešek ve Skotsku a Dánsku. Bouře na severu Evropy ničila také domy a auta, přinesla záplavy a způsobila komplikace v dopravě. Ve Skotsku a ve Švédsku jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností, Dánsko hlásilo místní záplavy a dopravní uzavírky, včetně silničního a železničního spojení mezi Kodaní a švédským Malmö. Poškozené domy, lodě i auta hlásí rovněž Norsko.

Tlaková níže Nadia přinesla silný vítr na sever Německa, kde vichr dosahoval rychlosti i více než 125 kilometrů v hodině. V Německu si nepříznivé počasí vyžádalo jeden život a několik zraněných. Hamburk ohlásil lokální záplavy, hasiči ve městě a v dalších severoněmeckých spolkových zemích museli podniknout stovky výjezdů. Přerušena byla železniční doprava.

S orkánem Nadia bojují od noci na dnešek i na severu Polska, kde vichr připravil o elektřinu statisíce domácností. Jeden člověk kvůli silnému větru přišel o život, když na jeho auto spadl strom, pět dalších lidí je zraněných. Na pobřeží Baltského moře vítr dosahoval rychlosti až 120 kilometrů v hodině, pro přímořskou Gdyni platí varování před záplavami. Ve Velkopolském vojvodství silný vítr poškodil střechu drůbežárny, kde uhynula část z 28.000 kuřat, která se tam nacházela.

Na západě Slovenska a pod Tatrami je bouřlivý vítr dosahující místy rychlosti až 105 kilometrů za hodinu, v Nitře vichřice a v horských oblastech sněžení a závěje, vyplývá z dat Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Slovenští železničáři hlásili přerušené vlakové spojení s Českem, konkrétně mezi slovenskými Kúty a českým Lanžhotem. Problémy zaznamenala i silniční doprava a v centru Spišské Belé na severu země podle slovenských médií vítr strhl střechu z jednoho domu.

V České republice vichr postihl velkou část území, od severozápadu po jih. Kromě četných narušení silniční a vlakové dopravy si vyžádal i jednu oběť; na Kladensku na muže silné poryvy shodily zeď.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Související:

Právě se děje

reklama