ROZHOVOR | Korespondenční volba je správný a bezpečný krok, říká poslankyně Decroix pro EZ

Mají opoziční obstrukce v parlamentu nad tématem korespondenční volby smysl? Jak těžké je takové volby zmanipulovat a je projednávaná změna vůbec potřebná? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly poslankyně Evy Decroix (ODS). Korespondenční volba je totiž na programu středeční schůze Poslanecké sněmovny a čeká se tuhý boj koalice s opozicí.

Opozice mluví o tom, že se tímhle krokem vláda snaží zvrátit příští prohrané volby, případně mluví rovnou o ohrožení demokracie. Jak vnímáte korespondenční volbu vy a proč ji Česká republika potřebuje? 

Pokud Češi žijící v zahraničí mají zájem se podílet na tom, jak funguje a kam se bude ubírat v České republice veřejný život, měli bychom jim to umožnit. Tady jen podotýkám, že to, že někdo v době voleb žije v zahraničí, nemusí vždy znamenat, že už nemá žádné vazby na Českou republiku, neplatí daně a tak podobně, co slýcháme od opozice. Sama jsem v zahraničí několik let žila a chtěla jsem být nadále součástí toho, co se zde děje. Jenomže nyní je velmi složité se ze zahraničí účastnit voleb. 

Představte si, že byste k volbám museli jet několik hodin, přes půl Ameriky nebo celou Austrálii. To vždy není pro lidi žijící v zahraničí možné – mají rodiny, nemohou odjet, nemají na takovou cestu prostředky a tak dále. Cílem korespondenční volby tedy je umožnit Čechům žijícím v zahraničí dostupnou cestu účastnit se voleb na dálku a současně nabídnout takový nástroj, který bude dostatečně bezpečný pro celý volební systém. Jsem přesvědčena, že předložený návrh korespondenční volby je správným nástrojem.

Jak bude zajištěna bezpečnost korespondenční volby?

Zákon je technicky poměrně detailní. Logika korespondenční volby stojí na principu, že v zahraničí formou korespondenční volby mohou volit pouze Češi, kteří jsou zapsáni ve zvláštním volebním okrsku. K zápisu do tohoto okrsku, který je veden u zastupitelského úřadu je nutné doložit bydliště v zahraničí. Toto je první bezpečnostní pojistka, aby systém byl využíván jen těmi, pro které je určen. Samotná volba je založena na žádosti voliče o korespondenční volbu, která musí být podána v dostatečné lhůtě před konáním voleb. Volič následně obdrží dvě obálky a pokyny, jak s nimi nakládat. Hlasovací lístky si vytiskne z internetu. Zákon upravuje velmi detailně, jakým způsobem je následně s obálkami nakládáno při sčítání. Zákonu i těmto technickým parametrům jsem se s kolegy poměrně detailně věnovala, věřím, že jsou nastaveny tak, aby opravdu bezpečnost a s ní související důvěryhodnost voleb zajištěny byly.

Přestože statistiky z jiných států o tom nesvědčí, mluví se o tom, že touto cestou dojde k posílení množství voličů, jak by tedy vlastně korespondenční volba mohla ovlivnit volební účast?

Hovoříme o tom, že v zahraničí by touto cestou mohlo volit několik stovek tisíc Čechů. V rámci celkového počtu voličů se nejedná o zcela zásadní číslo. I proto si myslím, že obviňování opozice, že korespondenční volba je činěna z nějakých důvodů předpokladů vlastního volebního zisku aktuální koalice, je tak trošku lichá.  Na straně druhé je správné lidem, kteří volit chtějí, umožnit tak způsobem, který odpovídá dnešnímu způsobu života a mobilitě obyvatelstva. Dlouhodobě se stejně jako mnoho dalších evropských států potýkáme s klesajícím zájmem veřejnosti o zapojení se do politického života, proto je korespondenční volba správný krok, který odstraní překážky v tomto zapojení, které se jeví jako zbytečné.

Ve chvíli, kdy ČR řeší korespondenční volbu, už mnohé státy fungují s online volbami. Nebylo by spíš na místě zavést hlasování přes internet? 

Nemyslím si, že máme dnes státní správu natolik digitalizovanou, aby bylo možné považovat digitální volbu za bezpečnou. Korespondenční volba se tak jeví jako určitý kompromis umožňující jak dálkovou účast ve volbách, tak principiální bezpečnost.  Osobně znám od manžela Francouze digitální způsob volby a jistě je to nástroj, o kterém bychom mohli přemýšlet do budoucna.

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.
Ulrik Pram Gad Rozhovor

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Nedávný výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o možné anexi Grónska vyvolal bouřlivé reakce na mezinárodní scéně. O strategickém významu dánského autonomního území, jeho budoucím politickém směřování a možných ambicích prezidenta Trumpa pro EuroZprávy.cz exkluzivně promluvil Ulrik Pram Gad, expert z Dánského institutu pro mezinárodní studie.

Více souvisejících

rozhovor Eva Decroix korespondenční volba Volby ODS Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy