ROZHOVOR | Rusko si připravuje problémy pro budoucí existenci, válka mu přináší kritiku, zhnusení a ztrátu kreditu, říká sociolog Sekot pro EZ

Ruská vojenská agrese na Ukrajinu byla dlouho připravovaná, mezinárodním společenstvím tušená a jasně monitorovaná. Jak přibližuje sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity v Brně během rozhovoru pro EuroZprávy.cz, zahájení invaze zřejmě nezapůsobilo ani šokově, jako spíše ohromením z brutality historicky známého imperiálního agresora. „Rok války, bez ohledu na její budoucí výsledky, tak přinesl i pro nás utěšující zjištění, že ruský imperiální apetit není rozhodně sycen odpovídající schopností ‚dobýt svět‘,“ hodnotí v rozhovoru profesor. 

Jak vnímáte proměny ve společnosti od začátku ruské invaze až do této chvíle? Původně byli Češi velice angažovaní v pomoci válečným uprchlíkům i ukrajinské armádě jako takové, s postupem času však dochází k jistému otupění vůči situaci a silné kritice Kyjeva i Ukrajinců. Je to přirozený proces, nebo to značí něco jiného? 
 
Politický, ekonomický, kulturní a v nejširším smyslu hodnotový vývoj naší společnosti, její zjevné, skryté či jen tušené proměny v právě završeném roce trvání válečné expanze Ruska do Ukrajiny se nejen v českém prostředí projevily velmi výrazně.  
 
V prvních momentech zjevné ruské agrese se vzedmula obrovská, snad netušená vlna solidarity s ukrajinským obyvatelstvem nejen v morálním či politickém smyslu. Nebývale rychle následně i v konkrétní, efektivní a mnohdy i dojemně spontánní podpoře obyvatel, společenských organizací, státu.  
 
Velmi rychle jsme si uvědomili, že nejde jen o okamžitou a naléhavou charitativní pomoc krutě zkoušenému ukrajinskému obyvatelstvu, ale že nastalá válečné situace vyžaduje i odpovídající trvalou pomoc vojenskou ve formě vojenského materiálu, výzbroje a výstroje.  
 
To postupem času v řádu měsíců vyvolalo v našich neevropsky kulturně orientovaných politických kruzích a občanech změnu přístupu a odpovídající rétoriky: pomáhejme postiženým lidem, ale nepodporujme válečné aktivity.  
 
Tento politický apel postupně oslovil zejména ty, kteří uvažují v perspektivě krátkodobého, a tedy mnohdy sobeckého, individuálního materiálního kalkulu před morálně nejvyšším nezpochybnitelným principem svobody a národní suverenity.  
 
Takže dobrá příležitost pro populisty? 
 
„Myslete předně na naše lidi“ se pro zejména sociálně slabší občany stalo důvodem postupného slábnutí nejen podpory ukrajinských běženců, ale i nechuti či přímo odporu k posílení a podpoře vojenského potenciálu Ukrajiny, bránící nejen svoji územní celistvost, ale také, a to nutno brát s plnou vážností, i celou ruským imperiálním apetitem zjevně ohrožovanou evropskou kulturu, naši civilizaci.  
 
Motiv soustředění se na prosperitu každodennosti, živený s válkou související ekonomickou stagnací a energetickou krizí, je tak populisty živenou půdou pro vytváření lhostejného či dokonce negativního vztahu k Ukrajině a tím následně ke smířlivému či přátelskému postoji k Rusku.  
 
Stále silněji tak populistická demagogie zdůrazňovala a tím zneužívala kategorii „mír“ a tím k sobě názorově poutala – a stále poutá – především ty, kteří se stavějí nepřátelsky k ideově zásadové a ekonomicky silné Evropě.  
 
„Jistota“ ruských surovinových zdrojů je tak nadřazována nad státní suverenitu a energetickou nezávislost. Stejně aktuálně zdeformované bezobsažné předvolební volání typu „mír, nikoli válku“ se stalo v prezidentském klání nakonec cestou nikoli k volebnímu vítězství, jako spíše k formování zkarikovaného myšlenkově prázdného populistického hesla a následnému politickému fiasku.  
 
Co vás po vpádu ruských vojsk napadlo jako první? Pamatujete si nějak živě okamžik, kdy jste se to dozvěděl? Někteří lidé totiž ten pocit přirovnávají k tomu, který měli při teroristickém útoku na Dvojčata ze září 2001. 
 
Velice živě si vzpomínám na teroristický útok islamistů na dominantu New Yorku, velice rychle zprostředkovaný i TV přenosem. Ten politicky a morálně právě cestou „šokové terapie“ znamenal pro spíše arogantně sebevědomou americkou společnost bezprostřední ekonomické, ideologické, a politické dopady.  
 
Pro celou globální společnost, je stále živé nejen memento praktické brutality terorismu jako politického vlivového nástroje, ale i běžně praktikované, ekonomicky a organizačně náročné, stejně jako spíše neefektivní, bezpečnostní praktiky či rituály typu osobních letištních kontrol. Na akci „Dvojčata 2001“ nebyl nikdo připraven. Ani jinak dobře informovaný občan. A bohužel ani nejmocnější země na světě s nejsilnější armádou připravenou chránit zemi, její občany a majetky.  
 
Ruská vojenská agrese na Ukrajinu oproti tomu byla dlouho připravovaná, mezinárodním společenstvím tušená a jasně monitorovaná. Proto ani její zahájení zřejmě šokově nezapůsobilo svojí existencí, jako spíše tušeným ohromením z brutality nám tak dobře a historicky tragicky známého imperiálního agresora.  
 
Byli jsme postupně šokování brutálně diletantským neprofesionálním vedením celé válečné operace, s možná skrytě tušeným rezultátem, že Rusko dlouhá desetiletí spíše než skutečnou ekonomickou a vojenskou sílu stavělo na obdiv světu svoje odhodlání stát se skutečnou respektovanou světovou velmocí.  
 
Rok války, bez ohledu na její budoucí výsledky, tak přinesl i pro nás utěšující zjištění, že ruský imperiální apetit není rozhodně sycen odpovídající schopností „dobýt svět“. Spíše si střednědobě a dlouhodobě připravuje touto brutální válkou nekonečnou paletu problémů pro svoji budoucí existenci, pro každodenní život svých dosud překvapivě loajálních občanů. Těch, kteří tuto strašlivou a nebývale zbytečnou válku přežijí. Pro naši civilizaci to však přineslo, za cenu strašlivých lidských a materiálních ztrát a obětí, snad trvalé posílení Evropy a euroatlantické sounáležitosti.  
 
Vypadá to, že se rusko-ukrajinská válka ještě nějakou dobu potáhne. Zvládneme Ukrajincům dlouhodobě pomáhat nebo to postupně odezní? 
 
Skutečně racionálně vzato, není jasné a zaručené ukončení války na Ukrajině v dohledné době představitelné. Jakkoli si to přejeme, půjde zejména mnohem silnějšímu Rusku, při neschopnosti jednoznačně rozhodnout válečný střet ve svůj prospěch, o to materiálně a také lidsky vyčerpat Ukrajinu a poté se prohlásit „hrdinným vítězem“.  
 
Souběžně s tím se také přirozeně aktualizuje pomoc a podpora naší země nejen válkou zmítané zemi, ale i neméně náročná podpora běženců, která v řádu set tisíců přináší přirozeně četné organizační a ekonomické problémy. Ty jsme, až překvapivě, s novou vládou zvládali dosud velmi chvalitebně. 
 
Nároky s tím spojené jsou však ale živnou půdou pro zde již zmíněné nenávistné postoje a projevy populistických či dokonce jasně proruských politiků či „influencerů“, kterým je síření negativních sentimentů vůči Ukrajincům prostředkem ke zviditelnění skrytých či zjevných politických ambicí.  
 
Právě v těchto dnech je oficiálně zveřejněna zpráva o míře pracovní angažovanosti „našich“ Ukrajinců. Přibližně 100 tisíc zaměstnaných a uplatněných na našem trhu práce, tedy polovina z těch, co u nás našli dočasný či trvalý azyl, může být dobrou vizitkou země pro schopnost integrace imigrantů. Pro jiné důvodem halasného „vlasteneckého“ lamentování nad zabíráním pracovních příležitostí pro „naše lidi“. A na to politicky skutečně řada lidí, našich lidí, slyší. 
 
Brzy nastoupí nový prezident. Dokáže sjednocovat společnost v těchto záležitostech? 
 
Je pouze několik týdnů po zvolení nového prezidenta. Troufám si tvrdit, že tato skutečnost v osobnosti Petra Pavla pozvolna mění válečné ozvuky a předvolební klima naší nepochybně mnohorozměrně rozdělené společnosti. Samotný fakt jednoznačnosti volebního výsledku a úleva nad koncem nekonečně trapné a samotný obsah pojmu mír zneužívající rétoriky typu „mír ne válku“ přinesl spíše rozpačité očekávání o povolebních krocích, projevech a chování nového prezidenta.  
 
Že si zejména svým jasně čitelným, klidným, rozhodným, nestranným a chlapsky impozantním chováním zřejmě získává další přívržence, je patrné. Již tím velkou, proevropsky orientovanou, demokraticky ukotvenou a životním stylem zodpovědnou občanskou společnost do značné míry sjednocuje. Přirozeně vzdor programově nenávistným hlasatelům a vyznavačům vulgárního demagogického populismu.  
 
Snad nejpřesvědčivěji nejen směrem k našim občanům, ale zejména k představitelům evropské společnosti zazněl jeho hlas v diskuzích o podpoře Ukrajiny tím, když impozantně „vybočil“ z oficiálních hlasů podpory ukrajinského vítězství vysoce promyšleným volně interpretovaným názorem: k vítězství Ukrajiny napřeme veškeré síly a podporu, buďme však připraveni i na jiné možnosti vývoje situace.  
 
Promluvil moudrý muž, voják, strategicky uvažující osobnost. Jsme tak i prestižně blíže hlavnímu proudu evropské civilizace, blíže k hodnotovému jednotícímu, nikoli jednotnému, chápání světa kolem nás. A to snad opravňuje i víru v trvalost široce pojímané podpory Ukrajiny na válečném poli. A věřme i na brzké poválečné mírové obnově. 
 
Dokáže být Evropská unie jednotná v reakci na pomoc Ukrajině z dlouhodobého hlediska? Přece jen, některých národů se válka až tolik netýká a nemusejí cítit tak urgentní potřebu být napadené zemi po boku. 

Evropská unie je v kontextu evropského válečného konfliktu, kdy výjimku tvoří proruské Maďarsko silou vlivu autoritářského vůdce Orbána, již z čistě utilitárních bezpečnostních důvodů dnes poměrně jednotná. Tato skutečnost je umocňována i apely Spojených států amerických k neutuchající pomoci napadené zemi ve jménu obrany naší civilizace.  
 
Evropa si fakticky poprvé velmi konkrétně a naléhavě uvědomuje, že materiální sobecky pěstovaný blahobyt může být ohrožen cizí bezskrupulózní agresí. A proto lze předpokládat, že i přes tušený vnitřní odpor či „skřípání zubů“ budou všechny evropské země v podpoře obdivuhodné obrany Ukrajiny a demokracie jednotné a vytrvalé. 
 
Co pro válčící národ může znamenat taková podpora demokratického světa? Myslím tím zejména úroveň sebevědomí, pocit sounáležitosti a samotný pocit bezpečí. 

Válčícími stranami je agresor Rusko a napadená země Ukrajina. Dosavadní vývoj války a zejména naprosto brutální a přímo ideově sebedestruktivní rétorika Ruska ústy jeho představitelů a „mluvčích“ přináší této zemi všeobecnou kritiku, zhnusení a naprostou ztrátu kreditu celé země. To je svým způsobem pro nás výhoda. Ale jak velice trefně a prozíravě připomíná pan prezident Petr Pavel – nekontrolovaná destrukce a zkáza Ruska s sebou nese reálné nebezpečí možnosti jakkoli smysluplně a konstruktivně jednat s poraženou zemí.

A pro Ukrajinu na druhé straně je za cenu jejích nesmírných lidských a materiálních obětí solidarita Západu přínosem a příslibem pro další mírový vývoj. Právě podporou Evropy a USA, jako suverénního, nezávislého, sebevědomého a spolehlivého partnera. A to je i pro naši zemi dobrá a nadějná perspektiva. 

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.
Ulrik Pram Gad Rozhovor

Dánský expert pro EZ odhalil, proč chce Trump obsadit Grónsko

Nedávný výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o možné anexi Grónska vyvolal bouřlivé reakce na mezinárodní scéně. O strategickém významu dánského autonomního území, jeho budoucím politickém směřování a možných ambicích prezidenta Trumpa pro EuroZprávy.cz exkluzivně promluvil Ulrik Pram Gad, expert z Dánského institutu pro mezinárodní studie.

Více souvisejících

rozhovor Aleš Sekot válka na Ukrajině Rusko Ukrajina Česká republika EU (Evropská unie) NATO 11. září 2001 Petr Pavel uprchlíci politika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 43 minutami

Tomáš Řepa

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí se v průběhu týdne změní, potvrzuje předpověď

Na dva časové úseky rozdělili meteorologové svou předpověď počasí pro tento týden. Zprvu bude v Česku tepleji, zároveň se očekává více srážek. Pak sice častěji vykoukne sluníčko, zároveň se ale vrátí mrazy a na hory i sněžení. 

včera

HC Sparta Praha zdolala Třinec a je v semifinále! Prohlédněte si galerii

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále

Po šesti letech končí nadvláda Třince v hokejové extralize. Oceláři tentokrát nedokázali projít přes čtvrtfinále, kde jejich cestu ukončila suverénní Sparta. Pražané rozhodli sérii v pěti zápasech a v tom posledním zvítězili 3:2. Klíčový moment přinesla 46. minuta, kdy obránce Aaron Irving proměnil trestné střílení a poslal svůj tým do semifinále.

včera

včera

včera

Dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

RECENZE: Praho, otevři oči. Dokument Veřejně prospěšné práce je ekvivalentem vzdoru

Bydlení v hlavním městě se stalo luxusem, většina mladých nemá šanci dosáhnout na vlastní byt. Prahu si podmanila řada developerů, podnikatelé veřejný prostor zaplavili vizuálním smogem. Na festivalu Jeden svět uvedený a teď i do distribuce vstupující dokument Veřejně prospěšné práce je apelativním zachycením vzdoru a otevírá diskusi ohledně důležité problematiky.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Moment, který může otočit sérii. Sudí uznali gól Hradce proti Boleslavi po odpískání

Fanoušek obecně bývá kolikrát překvapen, co všechno sport přináší, a i když si myslí, že už viděl všechno, přichází stále něco nového a nečekaného. Platí to i v hokeji, kde se jeden takový nečekaný moment udál ve čtvrtek během třetího zápasu čtvrtfinálové série extraligového play-off mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové. Ten dlouho směřoval ke klidnému závěru, jenže tři a půl minuty před koncem základní hrací doby sudí René Hradil a Roman Mrkva k překvapení mladoboleslavských fanoušků i hokejistů po shlédnutí u videa hradecký gól na 3:3 uznali i přesto, že padl po odpískání. Zápas nakonec i díky tomu Hradec Králové otočil, když v prodloužení vyhrál 4:3 a snížil stav série na 1:2.

včera

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.

včera

včera

V Brně proběhla evakuace kvůli nevybuchlé letecké pumě. (24.3.2025) Prohlédněte si galerii

V Brně evakuovali přes tisícovku lidí. Našla se nevybuchlá puma

Druhou březnovou evakuaci nařídily v pondělí záchranné složky v Brně kvůli nevybuchlé pumě. Proběhla v brzkých odpoledních hodinách a týkala se více než tisícovky lidí. Pyrotechnici pumu naložili a odvezli pryč k bezpečné likvidaci. 

včera

včera

včera

včera

Trump chce přetvořit USA k obrazu svému. Podřídí si vládu, právo, média, zdraví, školství i kulturu, varuje analýza

Prezident Donald Trump stupňuje svůj útok na elity, využívá prezidentskou moc k tomu, aby si podřídil vládu, právo, média, veřejné zdraví, zahraniční politiku, školství a dokonce i umění, varuje ve své analýze server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy