FAČR se dohodla na nové smlouvě s LFA. Obě asociace spolu řešili i prodej televizních prá

V zákulisí tuzemského fotbalu se udál klíčový okamžik. Alespoň tak hovoří šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek o dohodě na nové Rámcové smlouvě s Ligovou fotbalovou asociací (LFA), tedy se zřizovatelem tuzemských profesionálních soutěží. Smlouva mezi oběma asociacemi, která je uzavřena na období mezi 1. červencem 2024 a 30. červnem 2028, aktualizuje dosavadní Rámcovou smlouvu z roku 2016, zaručuje LFA, že bude mít právě až do konce června roku 2028 pod svou kuratelou první dvě české nejvyšší fotbalové soutěže. Obě strany se taktéž domluvili na opčním právu s možností prodloužit tuto smlouvu až do roku 2032. Představitelé obou asociací Petr Fousek a Dušan Svoboda se pak také pobavili o budoucnosti prodeje televizních a marketingových práv. 

„Podpis smlouvy se dá považovat za klíčový okamžik. Stávající smlouva z roku 2016 zastarala v mnoha ohledech, proto se nastartovalo jednání. Obě strany měly své vyjednávací týmy, ne vždy to bylo jednoduché, ale korektní," uvedl šéf českého fotbalu Fousek na páteční tiskové konferenci představující novou Rámcovou smlouvu, která je tak uzavřena na dalších osm let, pokud se tedy využije zmiňovaná opce. „Máme vzájemné vztahy zakotveny smluvně, ne všechny svazy to tak mají. Někde to řeší memorandem. Myslím, že smlouva je po všech směrech vyvážená," pokračoval Fousek. 

Šéf LFA Dušan Svoboda pak nechodil kolem horké kaše a na úvod hned uvedl, že vše se točí kolem peněz. „Žádné tajemství, že všechno je o penězích. Došli jsme ke správné rovnováze v příslušných parametrech. Navazujeme na starou smlouvu, která ještě platí do konce června 2023," řekl Svoboda a prozradil tak následně, jak budou parametry nově nastaveny. „LFA bude přispívat FAČR každý rok částkou sedm milionů korun, a k tomu 5% podílem z výnosu LFA z částky nad 250 milionů korun za sezonu. Naopak liga získá podíl 10 % z výsledků reprezentačního A týmu v Lize národů a 15 % z bonusu za postup na EURO a mistrovství světa. To znamená, že z komerčního úspěchu LFA bude profitovat FAČR, a ze sportovního úspěchu seniorské fotbalové reprezentace bude profitovat LFA. V zájmu všech ligových klubů tak bude maximálně vycházet vstříc reprezentačním potřebám." 

Kromě Rámcové smlouvy se pak obě strany dotkly při svých jednáních i o budoucnosti prodeje televizních a marketingových práv, přičemž nejbližší ostře sledovaný tendr na televizní práva se bude týkat obdobím počínaje sezónou 2024/25 a bude vypsán v nejbližších týdnech. Už jen do konce června příštího roku totiž má tato práva ve svém držení společnost Pragosport, která za ně ročně platí kolem 150 milionů korun. „Další krok bude příští týden podpis se společností Deloitte, která bude mít poradenský mandát. Naším cílem je, abychom do konce září měli tendr uzavřený a vyhlášený," sdělil k tomu další plány Svoboda a pokračoval: „S hodnotou mediálních práv nemůžeme být spokojeni. Každopádně když nebude hodnota minimálně dvojnásobná proti dnešku, budu to považovat za velký neúspěch. Věřím, že to bude více." 

Nový vlastník televizních a marketingových práv by pak měl být nápomocen i při vývoji tolik potřebné kalibrované čáry při posuzování těsných ofsajdů. „Naším cílem je kalibrovanou čáru do ligy přivést. Potřebujeme i součinnost technologických zajišťovatelů přenosů, ale jak přesně to bude, zatím není popsáno. Naším cílem musí být, aby nejpozději od sezony 2024/25 kalibrovaná čára byla," přeje si Svoboda. 

Dodejme, že LFA, která nejenže řídí první dvě nejvyšší fotbalové soutěže, ale má pod sebou i disciplinární komisi, bude od sezóny 2024/25 nově řídit i český fotbalový pohár, který tak převezme z rukou FAČR. 

Související

Daniel Křetínský

Do kabiny rozhodčích si to o poločase zápasu Sparty namířil Křetínský. Teď mu hrozí trest

Když fotbalová Sparta ovládla nedělní ligový duel s Brnem, nad kterým na Letné vyhrála 3:1 a vyrovnala tak bodově v tabulce vedoucí Slavii, vypadalo to, že se bude fotbalová veřejnost bavit pouze o dalším slušném výkonu letenského klubu. Jenže vše nakonec přebila kontroverzní poločasová návštěva majitele Pražanů Daniela Křetínského u rozhodčích, která dala vzpomenout na praktiky šéfa Jablonce Miroslava Pelty. 

Více souvisejících

FAČR Fotbal

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 53 minutami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 1 hodinou

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

Alois Hadamczik

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

včera

včera

Senát ČR

Senát: Summit NATO by mohl nabídnout harmonogram začlenění Ukrajiny. Dlužníkům na sociálních odvodech stát odpustí penále

Červencový summit NATO v Litvě by měl podle Senátu potvrdit závazek ohledně začlenění Ukrajiny do aliance, k němuž by mělo dojít v nejbližším možném termínu. Mohl by také nabídnout harmonogram přičlenění. Vláda by měla prohlubovat integraci Ukrajiny do struktur a procesů NATO ještě před formálním zahájením procesu jejího vstupu do aliance. Senát k tomu dnes vyzval kabinet na podnět svého výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.

včera

Brazilský prezident si postěžoval papežovi na konflikt na Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili spolu o válce na Ukrajině i ochraně životního prostředí. Uvedl to server US News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy