Prezident Spojených států Donald Trump opět čelí kritice za šíření dezinformací, když během středečního setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o údajné „genocidě“ bílých farmářů v Jihoafrické republice. Tato tvrzení však neodpovídají realitě a dlouhodobě je podle CNN šíří zejména bělošské nacionalistické skupiny.
V Jihoafrické republice sice panuje vysoká míra násilné kriminality, nic však nenasvědčuje tomu, že by docházelo k cílenému vyhlazování bílé farmářské populace. Oficiální údaje jihoafrické vlády uvádějí, že mezi dubnem a prosincem 2024 došlo v zemi k 19 696 vraždám, přičemž pouze 36 z těchto případů – tedy asi 0,2 % – souviselo s útoky na farmách nebo menších zemědělských usedlostech.
Z těchto 36 obětí bylo jen sedm farmářů. Zbývající byli zaměstnanci na farmách, přičemž většinu tvořili černoši. I data organizací zastupujících farmáře potvrzují, že počet vražd v zemědělském sektoru dosahuje pouze několika desítek ročně, což je vzhledem k celkové kriminalitě v zemi zanedbatelné číslo.
Trumpova tvrzení jsou v rozporu s definicí genocidy, kterou stanovuje OSN. Podle této definice se jedná o činy jako vraždy nebo způsobování vážné fyzické či psychické újmy, jejichž cílem je zničení určité národní, etnické, rasové nebo náboženské skupiny. Jižní Afrika – jejímž ministrem zemědělství je navíc běloch – žádný takový úmysl neprojevila.
Přesto Trump během společného vystoupení s Ramaphosou opakoval svou představu o perzekuci bělochů a vyzdvihl údajný nárůst žádostí o azyl ze strany bílých Jihoafričanů. „Obdrželi jsme velké množství žádostí, většinou od bílých farmářů, kteří prchají z Jižní Afriky,“ prohlásil. Během setkání dokonce ukázal tištěné materiály o údajných útocích a promítl Ramaphosovi video s bílými kříži symbolizujícími zavražděné farmáře – které však Trump mylně označil za hromadná pohřebiště.
Podle expertů však útoky na farmy většinou souvisejí s loupežemi. Již v roce 2003 vládní komise dospěla k závěru, že motivem těchto činů bývá převážně majetkový prospěch. Tento závěr letos potvrdili i další odborníci. Anthony Kaziboni z Univerzity v Johannesburgu uvedl, že „označovat útoky na farmy za genocidu je vážné zkreslení reality.“ Dodal, že jde spíše o výsledek geografické izolace farem a socioekonomických podmínek než o rasově motivované násilí.
Někteří bělošští farmáři navíc letos sami přiznali, že nejsou terčem systematického vyvražďování, ale spíše snadným cílem kvůli odlehlosti jejich usedlostí. I ministerstvo zahraničí USA v době Trumpova prvního mandátu v roce 2020 uvedlo, že mnozí odborníci v Jihoafrické republice považují násilí na farmách za součást celkového nárůstu kriminality, nikoliv za rasově motivované útoky.
Trump svá tvrzení podpořil i zmínkou o nové expropriační legislativě, kterou Ramaphosa letos podepsal. Tento zákon má čelit historickým nerovnostem v držbě půdy, které přetrvávají od dob apartheidu. Podle údajů z roku 2017 vlastnili běloši 72 % soukromé zemědělské půdy. Zákon umožňuje vyvlastnění bez náhrady pouze ve výjimečných případech, například u opuštěné půdy nebo v případě, že její tržní hodnota nepřesahuje státní investice do ní vložené.
Trump však na setkání tvrdil, že „když vláda vezme půdu, zabije bělošského farmáře“, přestože dosud nebyl zaznamenán jediný případ, kdy by k vyvlastnění bez kompenzace skutečně došlo. Jihoafrická asociace farmářů opakovaně zdůraznila, že zákon je pouze rámcem pro možné zásahy v zájmu veřejnosti a že jakékoli rozhodnutí podléhá přísnému přezkumu.
Související

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
Donald Trump , Cyril Ramaphosa
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí do Česka přinese příští týden tropy
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera
Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák