Ondra dal do obtížnosti vše co mohl, medaile ale z toho nakonec není

Ve čtvrtek je na programu očekávané finále ve sportovním lezení i s českým reprezentantem Adamem Ondrou, od kterého se čeká, že by se mohl vyšvihnout v celkovém pořadí hodně vysoko vzhledem k tomu, jakým fenoménem ve svém sportu je. Aktuálně je finále ve fázi, kdy je po dvou ze třech disciplínách. V té první se lezlo na rychlost a přestože se jedná o nejvíce neoblbíbenou disciplínu pro Adama Ondru, tak tento Čech po něm figuroval na velice slušné čtvrté pozici poté, co zaznamenal osobní rekord. Následoval bouldering, po kterém ale český olympionik nakonec skončil pro zatím až na šestém místě.

Osmadvacetiletý český reprezentant Adam Ondra se před finále zúčastnil vyřazovací části v lezení na rychlost, kde se nakonec představil sám a proti nikomu tedy nelezl, neboť jeho původní soupeř Francouz Bassa Mawem si během úterního semifinále natrhl biceps, musel tak tedy opustit Tokio a podrobit se operaci.

Během tohoto sólo lezení na rychlost zaznamenal Ondra čas 7,44, díky čemuž tak o dvě setiny vylepšil svůj dosavadní osobní rekord. Ten pak vylepšil ještě o dalších 41 setin v následném semifinále, ovšem Ginés byl ještě o půl sekundy rychlejší. Následovalo lezení proti Mickaëlu Mawemovi, ve kterém se mu podařilo poprvé v kariéře v této disciplně stlačit výsledný čas po sedm sekund (konkrétně zaznamenal čas 6.86 sekundy) a i když byl tehdy ve finále vyřazovací části jeho francouzský soupeř o 39 setin rychlejší, na Ondrovi byla i tak vidět spokojenost.

Následovala tedy druhá finálová disciplína a to bouldering. V něm světový šampion z roku 2014 a držitel dvou stříbrných z MS Adam Ondra první ze tří boulderů "topoval", ovšem až na druhý pokus. Na druhém boulderu se mu jako jedinému závodníkovi z finálové sedmičky nepodařilo dostat na zónu, na závěrečném třetím boulderu si pak naopak zónu zapsali všichni, ale nikomu se tehdynezadařilo, stejně jako v tom druhém boulderu, "zatopovat".

Ondra je tak po dvou disciplínách ve finále průběžně až šestý a měl ideálně v té poslední, tedy v lezení na obtížnost, triumfovat, aby mohl pomýšlet na medaili.

V oné lezení na obtížnost předvedl Adam Ondra výtečný výko, který ale nakonec k vytouženému úspěchu bohužel nestačil. Dosáhl v ní totiž na kótu 42+ a ideálně ho nesměl nikdo ze soupeřů překonat, aby mohl pomýšlet na cenný kov. Což se dlouho dělo, ale na závěr přišel na řadu Schubert a tomu se českého závodníka překonat nakonec podařilo, čímž tak trojnásobného světového šampiona z obtížnosti odsunul mimo medailové pozice.

Do té doby totiž Ondra figuroval na skvělém průběžném druhém místě a sahal i po zlatu,kdyby ho nikdo další nepřekonal. Takhle nakonec jeho součin činil konečných 48, což stačilo pouze na šesté místo.

Letní olympijské hry v Tokiu - sportovní lezení (5.8.2021):

Muži:

1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4)2. Coleman (USA) 30 (6x1x5)3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1)4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6)5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7)6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2)7. Duffy (USA) 60 (5x4x3)8. B. Mawem - nenastoupil

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy