Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Má to pomoci v boji proti COVID-19

Společnost Google začne ode dneška ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom, jak se vyvíjí návštěvnost veřejných míst. Údaje mají posloužit zdravotníkům v boji proti koronaviru. Google začne přehledy zveřejňovat nejprve na úrovni států a regionů, v dalších týdnech bude pracovat na možnosti zobrazit data za menší územní celky.

Přidejte svůj názor

Logo společnosti Google
doporučujeme

V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin. Google to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Pro místa jako jsou pracoviště, obchody, lékárny, parky nebo nádraží, bude Google čerpat z anonymních dat. Ta by měla v kombinaci s dalšími statistikami posloužit zdravotníkům po celém světě při rozhodování o strategiích boje s pandemií.

Přehledy podle firmy pomohou získat další údaje o tom, jak se projevuje uzavírání škol, karantény a další opatření směřující ke zploštění křivky epidemie. Přehledy, které jsou volně ke stažení na google.com/covid19/mobility, poskytují například statistiky o tom, jak se v čase mění charakter nezbytných pochůzek obyvatelstva, což může posloužit jako podklad k rozhodování o ideálních otevíracích dobách. Informace o frekventovanosti nádraží může být zase podkladem pro přidání spojů či vagonů tak, aby vozy nebyly přelidněné.

Google Mapy již dlouho zobrazují informace o tom, kdy jsou určitá místa nejrušnější. Využívají k tomu anonymizovaná data, z nichž nelze vystopovat konkrétní uživatele. S tím, jak státy a komunity po celém světě bojují s pandemií COVID-19, roste potřeba dat a statistik, na jejichž základě by mohli zdravotníci rozhodovat o nejvhodnějších opatřeních zpomalujících rychlost přenosu onemocnění.

Přehledy čerpají z anonymních dat od uživatelů, kteří si sami zapnuli funkci "Historie polohy", která je ve výchozím nastavení pro všechny uživatele vypnutá. Používají též techniku ochrany soukromí, která přidává k datům "matematický šum" tak, aby nebylo možné vystopovat individuálního uživatele. Google proto nebude zobrazovat ani absolutní číslo návštěv jednotlivých lokalit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohutný výpadek operátora Vodafone. Co bylo příčinou?

29.05.2020 14:22 Rozsáhlý výpadek služeb mobilního operátora Vodafone ve čtvrtek způsobily technické chyby. Mobilní…

Tři čtvrtiny Čechů se snažily z internetu smazat svá osobní data

28.05.2020 16:43 Tři čtvrtiny Čechů se již někdy pokusily odstranit své osobní informace z internetových stránek…

Výzkumníci z ČVUT vyvinuli zařízení pro kontrolu mobilních sítí

28.05.2020 11:50 Vlastní řešení pro kontrolu pokrytí mobilními sítěmi vyvinuli výzkumníci z ČVUT. Připravili systém…

Twitter poprvé označil Trumpovy tweety za nepřesné, prezident hrozí…

27.05.2020 15:31 Aktualizováno Společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, poprvé označila tweety amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy