Pokus s nečekaným výsledkem: Vědci naučili papoušky telefonovat, před přáteli se chlubili i učili

Vědci z Northeastern University ve spolupráci s kolegy z MIT a University of Glasgow zkoumali, co by se stalo, kdyby se skupina domestikovaných papoušků naučila telefeonovat přes tablety a chytré telefony. Zjistili, že ptákům se videokonferenční hovory líbí a činí je šťastnými.

Vědci na webu Northeastern University popisují, jak pokus probíhal. Nejprve ukázali skupině papoušků a jejich pečovatelům, jak používat tablety a chytré telefony a jak si navzájem zavolat přes aplikaci Messenger.

Poté tři měsíce pozorovali, jak ptáci tuto nově objevenou schopnost využívali. Sami se se ptali: Kdyby měli ptáci na výběr, volali by si? Jak se ukázalo, tak ano. "Začala se objevovat silná sociální dynamika," tvrdí vědci.

Nejen, že si ptáci sami vybírali, s kým budou telefonovat, ale sami hovory iniciovali a podle všeho dokonce chápali, že na druhém konci telefonu je další skutečný papoušek. Ošetřovatelé navíc v drtivé většině případů hlásili, že hovory mají pro jejich papoušky pozitivní přínos.

Někteří ošetřovatelé dokonce pozorovali, jak se jejich papoušci učí od svých přátel skrze webkameru nové dovednosti, jako hledání potravy či létání. Jiní ptáci společně usínali, zatímco další dokonce odletěli pro nějaký předmět, který pak na webkameře ukazovali svému kamarádovi.

Vědci podotýkají, že pozitivní efekt videohovorů na papoušky chované u pečovatelů je očividný, často jim totiž chybí komunikace s dalšími jedinci svého druhu. V takovém případě se pak nudí a jsou osamělí. Naopak při této formě interakce si dokonce vytvořili jakýsi sociální systém, kdy papoušci měli své oblíbence, kterým chtěli volat častěji.

Související

Více souvisejících

Vědci papoušci

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy