SpaceX dnes cíleně zničí raketu Falcon 9. Z dobrého důvodu

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX dnes chystá ostrou zkoušku nouzového přerušení letu pilotované kosmické lodi Crew Dragon, při které cíleně zničí nosnou raketu Falcon 9.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

SpaceX odstartovala
doporučujeme

Pokud systém, jehož úkolem je záchrana astronautů v případě havárie během startu, zafunguje správně, bude moci SpaceX zahájit lety s posádkou. SpaceX již loni úspěšně podnikla demonstrační let s Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), tehdy to ale bylo bez posádky.

Při zkoušce odstartuje z kosmodromu na floridském mysu Canaveral plně natankovaná raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon jako v případě běžného orbitálního letu. Jakmile nosič dosáhne maximálního dynamického tlaku, což je okamžik, kdy je vystaven největšímu mechanickému namáhání, aktivuje se systém nouzového přerušení letu. Znamená to, že se zastaví tah motorů rakety a aktivuje se osm motorů SuperDraco, které jsou součástí lodi Crew Dragon. S jejich pomocí se loď odpoutá od nosiče, odletí od něj do bezpečné vzdálenosti a poté na padácích dosedne na hladinu Atlantického oceánu.

K lodi po přistání v Atlantiku vypluje záchranné plavidlo jako v případě skutečné havárie. SpaceX má pro takovou mimořádnou událost vlastní loď s přistávací plochou pro vrtulník. Pomáhat se záchranou bude i letectvo Spojených států.

SpaceX již v minulosti únikový systém otestoval při dílčích zkouškách, dnes to ale bude poprvé, co se tak stane při plnohodnotném letu.

Start z kosmodromu na Floridě je plánován na 14:00 SEČ. Aktivace systému nastane po zhruba minutě a půl, poznamenal portál The Verge. Pro případný odklad startu má SpaceX k dispozici čtyřhodinové letové okno. Let i zkoušku bude možné sledovat živě na internetu a vyloučeno není, že test bude viditelný i z okolí kosmodromu.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus, veze zásoby a sladkosti

16.02.2020 11:36 K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) odstartovala v sobotu po několika odkladech nákladní loď…

Jak zabránit znečištění moře? Do boje s plasty vyrazil Interceptor

12.02.2020 07:45 Velký říční nákladní člun vybavený prapodivnou zahnutou bariérou zachycuje odpad v ústí malajské…

Solar Orbiter vyrazil na misi ke Slunci. Veze přístroje, které vyvíjeli i…

10.02.2020 17:26 Aktualizováno Raketa Atlas V 411 vynesla z Mysu Canaveral do vesmíru sondu Evropské kosmické agentury (ESA) Solar…

Čeští vědci s napětím sledují misi Solar Orbiter. Zásadní moment teprve…

10.02.2020 16:16 Účast na misi Solar Orbiter, zaměřené na blízké zkoumání Slunce, byla pro Česko velká příležitost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama