Každý rok vědci přicházejí s celou řadou objevů a zjištění. některé jen potvrzují to, co si experti už mysleli, některé nálezy ale naprosto překonávají až dosud zažité představy. Podívejte se spolu s námi, co na poli vědy přinesl rok 2018.
V Austrálii draví ptáci úmyslně způsobují lesní požáry. Tito „pyromani“ ve svých zobácích nosí hořící klacky. Domorodí lidé o nich již nějakou dobu věděli, nyní ale existuje také vědecký výzkum, který tento úžasný fenomén popisuje.
Vědci také letos zjistili, že mitochondriální DNA může být předávána muži. Konvenční názor až dosud byl, že tato mitochondriální DNA (nebo mtDNA) je dědičná pouze od matek, ale nové důkazy naznačují, že to tak není.
Vědci objevili neuvěřitelnou metodu, jak vyvolat déšť na Sahaře. Tvrdí, že solární a větrné elektrárny by mohly přinést srážky a zeleň do této pouště.
Viry na nás doslova neustále prší z nebe. Stovky milionů virů jsou podle nových zjištění uloženy nad nejnižší vrstvou atmosféry. „Každý den se ukládá více než 800 milionů virů na metr čtvereční nad planetární hraniční vrstvu - to je 25 virů pro každou osobu v Kanadě," uvedla viroložka University of British Columbia Curtis Suttleová .
Do výčtu, který připravil server Science Alert, se dostala i Česká republika. V Evropě letos v létě vypukla vlna veder, kvůli které v Česku vysychala koryta řek. Díky tomu bylo odhaleno hrozivé varování z roku 1616 vytesané do „hladových kamenů" objevených v Labi. „Uvidíš-li mne, zapláčeš.“ To hlásá nápis na hladovém kameni v Děčíně.
Vědci také přišli na to, že je možné vytvořit zařízení, které vytváří kvazičástice se „zápornou hmotností“. Tyto bizarní částice se nazývají polaritony.
V lidském imunitním systému se nachází mikroorganismus, o němž jsme předtím nevěděli. Nachází se v horní části lymfatických uzlin. Zdá se, že tenké, ploché struktury fungují jako biologické ústředí pro plánování protiútoku proti infekci.
Letos vědci také poprvé zachytili jeden z mechanismů, které mikroby používají pro tento rychlý vývoj. Zjistili, že bakterie Vibrio cholerae - patogen zodpovědný za choleru – doslova harpunují kus DNA umírající bakterie stejného druhu a přenáší ji do svého těla. I proto je pak mnohem obtížnější s nemocí bojovat.
Neurovědci už také umí spojit mozky tří lidí a umožnit jim sdílet myšlenky. Tento divoký, průkopnický experiment potvrdil to, co si vědci už dříve mysleli. Výzkumníci nový systém nazvali BrainNet a tvrdí, že by nakonec mohl být použít k propojení mnoha různých myslí dohromady, a to i přes internet.
Ptáci mohou cítit magnetické pole - jak jinak by mohli migrovat do teplých krajin? Nyní už víme, že to vše umožňuje specifická bílkovina v jejich očích.
Jedny z nejběžnějších antidepresiv mohou být líhní antibiotické rezistence. Jde o lék Fluoxetin, který je po celém světě znám pod obchodní značkou Prozac.
Lidská DNA není jen dvojitá šroubovice. Začátkem tohoto roku vědci identifikovali strukturu DNA, která až dosud nebyla nikdy pozorována v živých buňkách. Popsali ji jako "zkroucený uzel". Tento tvar byl předtím pozorován pouze v laboratoři.
Blesk uvnitř rekordního hurikánu Patricia v roce 2015 byl tak intenzivní, že Zemi zasáhl paprsek antihmoty .
Pro určení pohlaví dítěte není důležitý jen chromozom X a Y. Vědci objevili nový genetický regulátor, který hraje velkou roli při určování toho, zda se dítě narodí jako muž nebo žena.
Vědci také letos zjistili, že nejhorší rok v lidských dějinách byl rok 536. Díky analýzám vzorků ledovce ze švýcarských Alp vědci potvrdili, že v tomto roce způsobila silná erupce sopky na Islandu obrovský pokles teplot, neúrodu, hladomor, hospodářskou stagnaci a epidemie chorob.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , Vědci , zajímavosti
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 41 minutami
Šestý díl třinácté řady StarDance odstartoval. Kdo soutěž opustí dnes?
před 49 minutami
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 2 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 3 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 4 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 5 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 6 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 7 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 8 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 9 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 10 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 11 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 12 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 13 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 14 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.
Zdroj: Libor Novák