Každý rok vědci přicházejí s celou řadou objevů a zjištění. některé jen potvrzují to, co si experti už mysleli, některé nálezy ale naprosto překonávají až dosud zažité představy. Podívejte se spolu s námi, co na poli vědy přinesl rok 2018.
V Austrálii draví ptáci úmyslně způsobují lesní požáry. Tito „pyromani“ ve svých zobácích nosí hořící klacky. Domorodí lidé o nich již nějakou dobu věděli, nyní ale existuje také vědecký výzkum, který tento úžasný fenomén popisuje.
Vědci také letos zjistili, že mitochondriální DNA může být předávána muži. Konvenční názor až dosud byl, že tato mitochondriální DNA (nebo mtDNA) je dědičná pouze od matek, ale nové důkazy naznačují, že to tak není.
Vědci objevili neuvěřitelnou metodu, jak vyvolat déšť na Sahaře. Tvrdí, že solární a větrné elektrárny by mohly přinést srážky a zeleň do této pouště.
Viry na nás doslova neustále prší z nebe. Stovky milionů virů jsou podle nových zjištění uloženy nad nejnižší vrstvou atmosféry. „Každý den se ukládá více než 800 milionů virů na metr čtvereční nad planetární hraniční vrstvu - to je 25 virů pro každou osobu v Kanadě," uvedla viroložka University of British Columbia Curtis Suttleová .
Do výčtu, který připravil server Science Alert, se dostala i Česká republika. V Evropě letos v létě vypukla vlna veder, kvůli které v Česku vysychala koryta řek. Díky tomu bylo odhaleno hrozivé varování z roku 1616 vytesané do „hladových kamenů" objevených v Labi. „Uvidíš-li mne, zapláčeš.“ To hlásá nápis na hladovém kameni v Děčíně.
Vědci také přišli na to, že je možné vytvořit zařízení, které vytváří kvazičástice se „zápornou hmotností“. Tyto bizarní částice se nazývají polaritony.
V lidském imunitním systému se nachází mikroorganismus, o němž jsme předtím nevěděli. Nachází se v horní části lymfatických uzlin. Zdá se, že tenké, ploché struktury fungují jako biologické ústředí pro plánování protiútoku proti infekci.
Letos vědci také poprvé zachytili jeden z mechanismů, které mikroby používají pro tento rychlý vývoj. Zjistili, že bakterie Vibrio cholerae - patogen zodpovědný za choleru – doslova harpunují kus DNA umírající bakterie stejného druhu a přenáší ji do svého těla. I proto je pak mnohem obtížnější s nemocí bojovat.
Neurovědci už také umí spojit mozky tří lidí a umožnit jim sdílet myšlenky. Tento divoký, průkopnický experiment potvrdil to, co si vědci už dříve mysleli. Výzkumníci nový systém nazvali BrainNet a tvrdí, že by nakonec mohl být použít k propojení mnoha různých myslí dohromady, a to i přes internet.
Ptáci mohou cítit magnetické pole - jak jinak by mohli migrovat do teplých krajin? Nyní už víme, že to vše umožňuje specifická bílkovina v jejich očích.
Jedny z nejběžnějších antidepresiv mohou být líhní antibiotické rezistence. Jde o lék Fluoxetin, který je po celém světě znám pod obchodní značkou Prozac.
Lidská DNA není jen dvojitá šroubovice. Začátkem tohoto roku vědci identifikovali strukturu DNA, která až dosud nebyla nikdy pozorována v živých buňkách. Popsali ji jako "zkroucený uzel". Tento tvar byl předtím pozorován pouze v laboratoři.
Blesk uvnitř rekordního hurikánu Patricia v roce 2015 byl tak intenzivní, že Zemi zasáhl paprsek antihmoty .
Pro určení pohlaví dítěte není důležitý jen chromozom X a Y. Vědci objevili nový genetický regulátor, který hraje velkou roli při určování toho, zda se dítě narodí jako muž nebo žena.
Vědci také letos zjistili, že nejhorší rok v lidských dějinách byl rok 536. Díky analýzám vzorků ledovce ze švýcarských Alp vědci potvrdili, že v tomto roce způsobila silná erupce sopky na Islandu obrovský pokles teplot, neúrodu, hladomor, hospodářskou stagnaci a epidemie chorob.
Související

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
věda , Vědci , zajímavosti
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 1 hodinou

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 1 hodinou

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 1 hodinou

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 1 hodinou

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 2 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 3 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 5 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 6 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 7 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 8 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 9 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 10 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera
80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
Na konci dubna roku 1945 již bylo jasné, že nacistické Německo vyjde z druhé světové války jako poražené a diktátor i jeho stoupenci budou potrestáni. Posledního dubnového dne toho roku proto Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Spolu s ním si vzala život i jeho milenka Eva Braunová. Kdo byla tato žena?
Zdroj: Lucie Žáková