Armáda zkoumá účinnost vakcín na mutaci koronaviru. Další mutace se šíří přes půl roku

Vědci z Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda zkoumají, jestli může být nová mutace koronaviru VUI - 202012/01 šířící se především ve Velké Británii rezistentní vůči novým vakcínám. Podle lékaře Nelsona Michaela pracují na podobném výzkumu vědci z celého světa. Experti také upozorňují, že i současný virus, který se více než půl roku dominantně šíří nejen Evropou, je vlastně mutací původního koronaviru SARS-CoV-2.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Tým vědců z amerického armádního institutu začal zkoumat novou mutaci koronaviru ve čtvrtek. Experti očekávají, že budou narůstat obavy z možné nefunkčnosti vakcín na tuto mutaci. Zatím ale nedokáží říct, jestli jsou oprávněné či nikoliv.

Předpokládají, že současné vakcíny by proti mutaci měly fungovat, bez důkladných testů to ale potvrdit nelze. "Musíme být pilní a pátrat," tvrdí podle BBC lékař a ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí na Armádním výzkumném institutu Waltera Reeda Nelson Michael.

"Počítačová analýza nám umožní posoudit, jaké velké obavy bychom měli mít. Tuto analýzu provádějí také další týmy po celém světě," dodal s tím, že pokud se obavy potvrdí, bude třeba provést studii v laboratoři a následně na zvířatech, aby bylo možné co nejpřesněji určit, jestli a která vakcína bude na mutaci fungovat.

Podle britské vlády ale není důvod k obavám. "Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že vakcína bude proti nové mutaci o něco méně účinná," uvedl premiér Boris Johnson s tím, že odborníci chtějí co nejdříve zjistit podrobnosti o vztahu mezi mutací a vakcínou.

"Současný předpoklad vědců je, že odpověď na vakcínu by měla být pro tento virus adekvátní," doplnil hlavní vědecký poradce vlády Spojeného království Patrick Vallance.

Vědci rovněž upozorňují, že jakákoliv mutace nutně neznamená automatické zvýšení nebezpečí. Naopak některé mutace mohou virus utlumit. Navíc nejde o první mutaci, dosud jich vědci zaregistrovali několik tisíc.

Ostatně už srpnu vědci z institutu Waltera Reeda zveřejnil studii, která ukazuje, že vakcíny fungují i proti několika dalším mutacím koronaviru. Varianta nemoci, která se dominantně šíří napříč Evropou a Amerikou, je ostatně také zmutovaná.

Vědci o ní hovoří jako o mutaci D614G, která byla v únoru objevena v západní Evropě a Severní Americe. D614G se přitom podobně jako VUI - 202012/01 také šíří snadněji a rovněž nezpůsobuje větší komplikace. Od původní varianty viru se ale liší. Přesto na ni vakcíny fungují.

"Vakcíny jsou stále užitečné. Viry neustále mutují, ale obvykle ne takovým způsobem, který by učinil vakcínu zbytečnou," uvedl William Schaffner, profesor medicíny a poradce amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"I při mutacích zůstává virus v podstatě stejný. Je to podobné jako u lidí. Mohu vyměnit svůj hnědý kabát za šedý, ale pořád jsem Bill Schaffner. Něco se sice změnilo, ale pořád jsem stejný člověk," vysvětlil lékař.

Nová mutace obsahuje 23 změn oproti původnímu typu koronaviru a poprvé se objevila v polovině září na jihu Británie. Laboratorně zachycena byla v říjnu a první analýzy ukazují, že může být až o 70 procent nakažlivější. 

I to je ale pro vědce a lékaře znepokojivé. Ačkoliv průběh nemoci vyvolané mutací koronaviru nemusí být závažnější, existuje riziko nakažení většího množství pacientů. I při zachování současného poměru lidí bez příznaků či s lehkými příznaky a vážně nemocných pacientů vyžadujících hospitalizaci může dojít k rychlejšímu naplnění kapacit nemocnic.

Podle lékařky Susan Hopkinsové z britské vládní agentury Public Health England (PHE) sice nelze přesně určit, o kolik je mutace nakažlivější, a zmíněných 70 % bere s rezervou, data z nemocnic ale ukazují, že se skutečně šíří napříč celou Británií. Vyjma Severního Irska už byla nalezena ve všech částech země.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama