Zkoumá se, jak získat kolektivní imunitu proti covidu-19. Vědci přišli s novým číslem

Nové výzkumy dávají jisté naděje zastáncům promoření a vytvoření si kolektivní imunity na nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Ač se původně očekávala víceméně nutnost postupné nákazy téměř celého obyvatelstva, nemusí tomu tak být.

Informace, které přinesla ČT24, totiž potvrzují, že oním "zázračným" číslem by mohlo být 43 % infikovaných. S novým matematickým modelem nastiňujícím potenciální možnost vytvoření si skupinové imunity vůči covidu-19 přišli vědci z univerzity v anglickém Nottinghamu ve spolupráci se svými švédskými kolegy ve Stockholmu. Jeho specifikum spočívá v tom, že se společnost rozdělí do různých kategorií v závislosti na věku a sociálních aktivit.

Zpočátku se předpokládalo, že ke vzniku hromadné imunity je potřeba nejméně 60 % lidí, kteří si už nemocí prošli. Nyní se tato hodnota snížila na 43 %. Je ale zapotřebí zmínit, že se jedná o pouze o teorii, nikoliv ověřenou praxi. U žádné země se totiž ještě nedá hovořit o kolektivní obranyschopnosti.

Skupinová imunita je jedním z nástrojů zdolávání epidemií. Na rozdíl od preventivních opatření spočívá v tom, že se nakazí značné množství lidí, vytvoří si imunitu, a díky tomu se pak nemoc už nemůže dál šířit. Další variantou je očkování. Virus pak totiž nemůže dohledat hostitelské buňky, a to se mu poté stane osudným.

V případě covid-19 se sice mluví o 60 %, ale ta vycházejí ze zkušeností s chřipkou, na níž už existuje vakcína. V případě zmiňovaného setkání s koronavirem jsou ale čísla jiná. „Více společensky aktivní lidé se nakazí snadněji než ti méně aktivní. A v důsledku toho je potřebná nižší skupinová imunita u šíření nemoci, než když vzniká z očkování,“ vysvětlil profesor Frank Balla onen rozdíl.

Nové poznatky by tak mohly mít vliv na modelování dalšího vývoje pandemie, včetně následných doporučení politikům. Aby se ale neusínalo na vavřínech, je potřeba zmínit, že se vědci dosud nevěnovali dlouhodobosti imunity na nový typ koronaviru, která by lidem s prodělanou nemocí měla vydržet pouze několik měsíců. Případy opětovné nákazy už zaznamenány byly. 

Tak jako tak se lidský organismus může spoléhat například na buněčnou paměť, která dokáže jeho obranyschopnost posílit, setká-li se s už se známým virem. Z těchto důvodů proto také vědci doporučují další zkoumání viru a jeho chování a varují před ukvapenými závěry. 

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.

Více souvisejících

imunita zdraví nemoci věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy