Nošení dvou těsných roušek může výrazně snížit riziko nákazy, tvrdí vědci

Riziko koronavirové nákazy se pravděpodobně výrazně snižuje, pokud rouška těsně přiléhá k obličeji a dotyčný nosí dvě místo jedné. Vyplývá to z experimentů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Jeho vědci v laboratoři zkoumali riziko nákazy při dvoumetrovém odstupu. Zjistili, že jedna chirurgická nebo látková rouška při výdechu zablokuje asi 40 procent aerosolu mířícího k hlavě osoby, jež se nadechuje. Nasazením látkové roušky přes chirurgickou se tato účinnost zdvojnásobila. Pokud měli dvě roušky oba, byl podle vědců účinnost více než 95procentní.

Ilustrační foto
doporučujeme

"První výzvou je přimět co nejvíce lidí, aby nosili roušky. Poté zajistit těm, kteří ji nosí, aby z toho měli co největší užitek," uvedl John Brooks z CDC.

Studie měla určitá úskalí. Výzkumníci použili chirurgické roušky od jednoho výrobce a jen jeden typ látkové roušky. Zda by výsledky byly stejné u jiných roušek, tak není jasné. Závěry CDC nicméně potvrzují některé dřívější studie, podle nichž mohou být dvě roušky účinnější než jedna. "Funguje to," prohlásil Brooks.

CDC aktualizovala svá doporučení a uvádí, že správné nošení látkové roušky přes chirurgickou může utěsnit mezery mezi rouškou a obličejem, skrze které by jinak mohly pronikat virové částice.

Někteří Američané již dvě roušky nosí. Podle expertů je to částečně kvůli novým nakažlivějším variantám koronaviru. Doporučení CDC se přitom v průběhu pandemie měnila, připomíná agentura AP. Zatímco nošení roušek bylo už před pandemií v období chřipek běžné zejména v částech Asii, v Americe nikoli. Na začátku koronavirové krize začaly roušky mizet z regálů amerických obchodů. Představitelé amerického zdravotnictví poté začali veřejnost vyzývat, aby je nenosila. "Vážně lidi - přestaňte kupovat roušky!" napsal skoro před rokem na twitteru tehdejší šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams. O dva měsíce později, když začalo být jasné, že šířit nákazu mohou i lidé bez příznaků, začala CDC nošení roušek na veřejnosti doporučovat.

V částech USA se počet lidí s rouškami zvýšil a někde byla také zavedena povinnost je nosit. Podle nedávného průzkumu Kalifornské univerzity roušku při těsném kontaktu s druhou osobou mimo domov ale nosí jen asi polovina dospělých Američanů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování plodnost neovlivní, přesto se ho některé ženy bojí

06.03.2021 09:05 Amy Taylorová si s kamarádkami povídala přes videoaplikaci Zoom, když jejich rozhovor nabral…

Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama