Varovná studie: Svět čelí syndemii chronických nemocí a covidu-19

Svět se nyní potýká s rostoucím počtem lidí s chronickými onemocněními a přetrvávajícími infekčními chorobami, což v kombinaci se selháním zdravotních systému v prevenci a znečištěním vzduchu zvyšuje bilanci úmrtí s koronavirem. Uvádí to nová studie publikovaná ve vědeckém časopisu The Lancet.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Studie Globální zátěže nemocí (GBD) analyzuje 286 příčin úmrtí, 369 nemocí a zranění a 87 rizikových faktorů ve 204 zemích s cílem poskytnout podrobný pohled na zdraví světové populace a dopad covidu-19.

Podle šéfredaktora The Lancet Richarda Hortona představuje koronavirová pandemie v kombinaci s vysokou celosvětovou mírou obezity, cukrovky a dalších chronických nemocí "syndemii".

Agentura Reuters studii označuje za nejkomplexnější svého druhu. Podle studie jsou celosvětově hlavními příčinami zdravotních problémů u lidí ve věku 50 let a více ischemická choroba srdeční, mrtvice a cukrovka. U mladších lidí ve věku 10-49 let to naopak jsou dopravní nehody, HIV/AIDS, bolesti dolní části zad a deprese.

Studie také uvádí, že pro globální populaci představuje zdravotní krize, jakou je pandemie covidu-19, větší ohrožení i kvůli tomu, že rostou počty lidí s chronickými nemocemi a zdravotní systémy mnohdy selhávají v boji s rizikovými faktory, kterým lze předcházet.

Podle Hortona je proto nutné nejen léčit nemocné, ale zaměřit se také na sociální nerovnosti, které k rozvinutí zdravotních problémů přispívají. Vysoký krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi, obezita a vysoký cholesterol, což jsou zdravotní potíže, kterými trpí miliony lidí po celém světě, podle Hortona sehrály rozhodující roli v tom, že s koronavirem zemřel celosvětově již více než milion lidí. Tyto zdravotní problémy, k nimž přispívá nezdravá strava a nedostatek pohybu, se budou nadále podepisovat na zdraví občanů všech zemí i po skončení pandemie, uvedl Horton.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povzbudivá zpráva: Covidová vakcína vyvolává u dospělých reakci imunity,…

26.10.2020 13:09 Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou vyvolává podobnou imunitní reakci u…

Opatření nestačí, zavírat hranice nelze. Je vůbec možné dostat covid pod…

26.10.2020 12:45 Svět zasáhla druhá vlna nového typu koronaviru, která v mnoha státech překonává rekordy dosažené na…

Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta

25.10.2020 16:16 Tání ledovců v Antarktidě může ohrozit města, jako je New York, Tokio či Londýn. Simulace vědců z…

Covid zřejmě nevymýtíme, z pandemie se stane endemická nemoc, předpokládá…

22.10.2020 22:23 Aktualizováno Holandský profesor epidemiologie Hans Heesterbeek se domnívá, že covid-19 se pravděpodobně stane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama