Vědci odhalili detaily ze života dávných vlků, díky 50 tisíc let staré mumii

Více než 50.000 let stará "mumie" vlčího mláděte, objevená před několika lety v kanadském teritoriu Yukon, poskytla vědcům informace o životě dávných vlků. O svém zjištění informovali v odborném časopise Current Biology.

Vlk arktický
doporučujeme

Šestitýdenní vlče podle všeho zahynulo náhle, když se na něj zbortila nora v písčité půdě, která ho pak na desítky tisíce let spolu s mrazem zakonzervovala před působením vlhkosti a vzduchu. Mršinu před čtyřmi lety v oblasti Klondike v tajícím permafrostu objevil hledač zlata. Jde prý "o nejstaršího nejlépe dochovaného vlka". Má prakticky všechnu kůži, srst i měkké tkáně a pouhým okem jde poznat, že šlo o mladou vlčici. Má stisknuté zuby, takže působí, jako by vrčela.

Kanadští a američtí vědci při použití mnoha metod zjistili, že vlčice žila před 56.000 až 57.000 lety v mírnějším období, kdy ledovce ustoupily a v oblasti teklo mnoho řek a potoků.

"Žila v době hojnosti," řekla CNN paleontoložka Julie Maechenová z Univerzity v Des Moines v americkém státu Iowa. Vlci se tehdy živili hlavně vodními živočichy, jako jsou třeba lososi nebo ptáci žijící na pobřeží. Tato samička dostala jméno Zhur, což v jazyce místních domorodých obyvatel znamená Vlk. V momentě, kdy uhynula, byla dostatečně nakrmená a celkově v dobré kondici. Osud její matky nebo dalších členů smečky není známý.

Výzkum DNA mláděte ukázal, že šlo o stejný druh jako současný vlk obecný, nešlo však o jeho přímého předka, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Vlci stejně jako lidé přicházeli z Eurasie v různých vlnách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodiny posledního soudu dál ukazují 100 vteřin do půlnoci

27.01.2021 20:39 Podle správců symbolických hodin posledního soudu (Doomsday Clock) svět po loňském roce zůstal 100…

Čeští vědci úspěšně otestovali látku, která brání viru, aby si vytvořil…

26.01.2021 11:50 Vědci v Česku úspěšně otestovali protilátku na covid-19, která v budoucnu může pomoci prevenci i…

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

25.01.2021 12:42 Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém…

Vědec: Novým mutacím viru by bránila urychlená vakcinace

19.01.2021 14:37 Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama