Vědci spočítali, do kdy může trvat pandemie koronaviru

Jednorázová opatření, která přijala vlády mnoha zemí světa, mohou šíření koronaviru omezit, ale nezastaví jej. Podle vědců je třeba, aby některé restrikce trvaly do roku 2022. Pokud ale nebude vyvinuta vakcína, koronavirus SARS-CoV-2 se může vracet ve vlnách do roku 2024.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to ze studie vědců zveřejněné v časopise Science. Experti na infekční choroby z Harvardské univerzity modelovali, jak se může onemocnění covid-19 chovat po současném vrcholu pandemie.

Zjistili, že pokud nebude vyvinuta vakcína nebo léky, nemoc se může vracet opakovaně do roku 2024. Vědci proto doporučují, aby příslušné orgány zavedly opatření minimálně do roku 2022.

Vědci také zjišťují, že šíření koronaviru pravděpodobně nezastaví ani příchod léta. "Jednorázová opatření týkající se sociálního odstupu pravděpodobně nepostačují na stabilizaci počtu případů nákazy virem," uvedl Stephen Kissler, hlavní autor studie.

Podle něj by dodržování odstupu mezi lidmi, tedy takzvaný sociální distanc, mohlo být klíčem ke snížení počtu infikovaných osob. Sociální distanc je prevence, opatření zaměřené na zastavení hromadění lidí na jednom místě, které by umožnilo šíření infekce napříč populací. A jako takový může trvat i několik let.

Je tomu tak proto, že jednorázové sociální distancování může posunout vrcholnou fázi šíření až na konec roku, zároveň je ale pravděpodobné, že právě ke konci roku dojde k opětovnému výskytu nemoci, pokud se u viru projeví sezónní výkyvy. 

"Sociální distanc je způsob, jak vytvořit bariéru fyzické vzdálenosti mezi dvěma nebo více lidmi, aby bylo možné zabránit přenosu viru nebo jej zastavit," uvedl pro BBC Arindam Basu, docent epidemiologie na University of Canterbury na Novém Zélandu.

Pro snížení reprodukčního čísla ve Wu-chanu, potažmo v celém regionu Hubei, bylo klíčové právě zavedení sociálního distancování. Experti dospěli k závěru, že čím dříve je epicentrum ohniska odříznuto od světa i samo od sebe, tím méně se nemoc šíří.

Jedním z hlavních cílů sociálního distancování je snaha o zmírnění nemoci. Nejde o zastavení nákazy, ale o umělé prodlužování šíření viru tak, aby se k lidem dostával postupně. Grafy ukazující počet nakažených by bez sociálního distancování stoupaly mnohem rychleji, což by v praxi znamenalo, že se během krátké chvíle nakazí velké množství lidí.

Díky zpřetrhání sociálních vazeb je křivka mnohem plošší, což znamená, že v každém okamžiku je určitý počet infikovaných lidí, který by měl být tak velký, jak dostatečné jsou kapacity lékařů a zdravotnických zařízení v dané zemi. V praxi jde o to bojovat s nemocí delší dobu, ale postupně, tak, aby počet infikovaných nepřevýšil lékařské kapacity každého státu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

03.06.2020 22:03 Aktualizováno Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy