Vědci: Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná, účinnost je v průměru 70,4 %

Vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci farmaceutické firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity má průměrnou účinnost 70,4 procenta. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v prestižním medicínském časopise The Lancet. Podle agentury DPA se jedná o první vědecký článek o některé z covidových vakcín. Z velké části potvrzuje data, která AstraZeneca a Oxfordská univerzita zveřejnily již v listopadu.

AstraZeneca
doporučujeme

Vakcína AZD1222 se podle článku v časopise The Lancet zatím ukázala být bezpečnou. Jen u tří z téměř 24.000 účastníků klinických testů se po zhruba třech měsících objevily vážné zdravotní problémy. Není přitom jasné, zda s vakcínou přímo souvisely. Všichni tři se uzdravili nebo se brzy uzdraví, uvádí se v článku.

Data k účinnosti vakcíny se vztahují ke kontrolní skupině 11.600 účastníků studie. Ochrana, kterou očkovací látka poskytuje, souvisí přitom podle článku ve vědeckém časopise na dávkování. Ze 4440 očkovaných, kteří dostali dvě plné dávky, onemocnělo covidem-19 jen 27 lidí, tedy 0,5 procenta. Ve zhruba stejné kontrolní skupině, která covidovou vakcínu nedostala, to bylo 71 lidí, tedy 1,6 procenta. Z toho podle vědců vyplývá, že účinnost vakcíny je 62 procent.

U menší podskupiny účastníků studie, kteří dostali neplánovaně poprvé jen poloviční a až podruhé celou dávku, byla účinnost 90procentní. V této skupině ovšem nebyl žádný člověk starší 55 let. Vědci v článku uvádějí, že bude třeba ještě dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost ve skupině starších lidí, kteří jsou přitom covidem-19 obzvlášť ohrožení.

Ochranu před nákazou virem SARS-CoV-2, který nemoc covid-19 způsobuje, neposkytuje vakcína příliš vysokou. Infekce se prokázala u 29 z 3300 očkovaných účastníků studie (0,9 procenta). U zhruba stejně velké kontrolní skupiny neočkovaných se nakazilo 40 lidí (1,2 procenta). Účinnost vakcíny ve vztahu k infekci koronavirem je tak pouhých 27 procent. Když se nepodaly dvě plné dávky, ale jen poloviční a plná, zvýšila se účinnost přípravku na 59 procent.

Vakcíny firem Moderna a Pfizer/BioNTech mají podle výrobců účinnost vyšší než 90 procent. Očkovací látka druhé z firem se dnes začala podávat v Británii, která ji nouzově povolila jako první země na světě.

Agentura Reuters upozornila, že se vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou považuje za klíčovou pro boj s covidem-19 v rozvojovém světě. Ve srovnání s přípravky firem Moderna a Pfizer/BioNTech je totiž výrazně levnější a lze ji lépe distribuovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci se bojí o indonéský Jurský park a komodské draky

17.01.2021 12:42 Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která…

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

17.01.2021 09:13 Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit…

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama