Zjistíme někdy, co se děje v černé díře? Neunikne z ní ani světlo, ignoruje fyzikální zákony

Otázku, jak to vypadá v černé díře, si vědci kladou dlouhá desetiletí. Zřejmě na to ale nikdy nepřijdeme. Žádná světelná částice se z ní totiž nedostane, takže naše oko nemá na co reagovat – a tedy nemůže nic vidět. Podle různých teorií v ní zanikají i zákony nám známé fyziky. 

Otázka: „Co je uvnitř černé díry?“ zaměstnává hlavy nejen vědců již od té doby, co byla v roce 1964 objevena první z nich – Cygnus X-1. „Astronomové spatřili první známky černé díry v roce 1964 prostřednictvím plynu, který nasála z těsně obíhající modré superhvězdy,“ líčí server Space.com. První objevená černá díra leží asi šest nebo sedm tisíc světelných let od naší planety. Nachází se přímo v naší galaxii Mléčné dráze.

Vědkyně z NASA Regina Caputová popsala, proč je tak obtížné černé díry studovat. „Na Zemi nemůžeme vytvořit nic podobného černé díře, abychom ji mohli studovat,“ uvedla. „(Černé díry) opravdu nechtějí věci nasávat, ale přitahují je, protože tak funguje gravitace. Věci, které mají hmotnost, se navzájem přitahují,“ dodala.

Jak vznikají černé díry?

Černé díry vznikají většinou z těch největších hvězd. Ty spalují palivo velmi rychle, a protože mají větší gravitaci, jejich středy jsou žhavější a hustší. „Mohou tedy uskutečnit mnohem více jaderných reakcí a spálit je opravdu rychle,“ poznamenal další vědec, Jeremy Schnittman.

Ve středu hvězdy pak vzniká „velká hromada popela“, který je ve skutečnosti prostým železem. „To železo neprovádí jaderné spalování, takže nevyzařuje, prostě tam sedí extra teplo a zvětšuje se a zvětšuje a zvětšuje,“ vysvětlil Schnittman.

Dvě síly proti sobě bojují: jedna pochází z paliva, co ještě zbývá ke spálení; druhá z gravitace železa, které vše táhne dovnitř. „A nakonec vám dojde teplo, dojde vám tlak, který drží střed hvězdy, a gravitace se stále zvětšuje a tlak zůstává víceméně stejný. A pak gravitace zvítězí, a když gravitace zvítězí... všechno se začne hroutit,“ vysvětlil vědec.

Podle jiného vědce, Padiho Boyda, se v tu chvíli stanou dvě věci. „Nějaká hvězdná hmota je vystřelena do vesmíru a způsobuje světelnou show, které říkáme supernovy. A zbytek se zkondenzuje do jednoho bodu, singularity. A tak vzniká hvězdná černá díra. Říká se jí hvězdná, protože vznikla z hvězdy,“ doplnil.

Černá díra nikdy nemůže vzniknout například z našeho Slunce, protože má příliš málo hmoty na to, aby dokázalo vytvořit masivní zásobu železa. „V určitém okamžiku života našeho Slunce se však přehoupne do fáze červeného obra. A tak bude opravdu, opravdu, opravdu velké. Budoucí lidé se s tím budou muset vypořádat, ale to je velmi, velmi vzdálená budoucnost,“ pousmála se Caputová.

Extrémně bolestivá smrt

Černou díru tedy máme, ale co se děje okolo – a hlavně – v ní?

Jakmile se určitý objekt vyskytne příliš blízko černé díry, postupně se dostane až k pověstnému „bodu, odkud není návratu“ – horizontu událostí. Aby částice tomuto bodu unikla, musí se pohybovat rychleji než světlo, což je ale pro jakýkoli kousek hmoty nemožné.

To znamená, že částice se dostane do takzvané singularity; tedy do místa v černé díře, které všechno rozdrtí. „Někteří lidé o ní mluví jako o bodu s nekonečnou hustotou ve středu černé díry, ale to je pravděpodobně špatně – pravda, to, co nám říká klasická fyzika, tam je, ale singularita je také místo, kde se klasická fyzika rozpadá, takže bychom neměli věřit tomu, co zde říká,“ líčí server Sky and Telescope.

Jiní pak tvrdí, že singularita není bod, ale prstenec – nebo rovnou celá plocha uvnitř horizontu událostí. Také ale je možné, že v černých dírách singularity neexistují vůbec.

A pokud bychom se k černé díře dostali příliš blízko, zemřeme ještě dávno před dosažením horizontu událostí. „To proto, že pokud si černou díru představíte jako jámu, má černá díra s hvězdnou hmotností strmější stěny než supermasivní černá díra. Slapové síly jsou příliš silné na to, abyste přežili až k horizontu událostí, což má za následek vaši špagetifikaci,“ vylíčil dále server.

Pokud by se někdo stal (ideálně velmi vzdáleným) svědkem takto hrozivé události, sledoval by, jak náš „obraz“ zpomaluje a rudne, eventuelně černá. Prakticky bychom prostě zmizeli, protože fotony ztrácejí energii na to, aby z gravitačního pole vystoupily.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Vesmír: Černá díra

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 47 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší

Krajský soud v Liberci ve středu odsoudil pachatele úmyslně založeného požáru, k němuž v lednu došlo v baru v centru města. Čtyřiatřicetiletý muž dostal osmnáctiletý trest odnětí svobody, přičemž mu hrozilo až doživotí. Proti rozsudku se na místě odvolal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy