AfD, FPÖ, Fidesz a Babišovo ANO se mohou dostat z politické izolace

Německá krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) se díky nové alianci Patrioti pro Evropu, kterou představily Svobodná strana Rakouska (FPÖ), maďarský Fidesz a české hnutí ANO, může dostat z politické izolace. Informovaly o tom portály Euractiv.de.

Alianci oznámili v neděli lídři ANO, Fideszu a FPÖ. Tato aliance má být základem pro novou politickou frakci v Evropském parlamentu (EP). Uvedené strany a hnutí vyhrály ve svých domovských zemích červnové eurovolby.

Pro vytvoření nové frakce je však potřeba 23 europoslanců ze sedmi různých zemí. ANO získalo sedm mandátů, Fidesz má 10 a FPÖ šest. Podle médií se k alianci přidá také portugalská strana Chega (Dost) a další strany.

Spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová uvedla v pondělí, že oznámení o vytvoření aliance znamená pro AfD nové možnosti spolupráce s jinými stranami. Zdůraznila, že euroskeptické politické skupiny Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a Identita a demokracie (ID) procházejí změnami.

AfD je již několik týdnů v politické izolaci, protože ji vyloučili z ID. Přestože připojení AfD k alianci "patriotů" je nepravděpodobné, změny v krajně pravicové části politického spektra by mohly otevřít německé straně nové možnosti spolupráce, píše Euractiv.cz.

Uvnitř ID se objevily zprávy, že její dosud největší delegace, francouzské Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou, by mohla frakci opustit. Pokud by se podařilo vytvořit frakci Patrioti pro Evropu, opustila by ID i rakouská FPÖ. Frakce by tak v EP čelila riziku rozpuštění kvůli nedostatečnému zastoupení národních delegací.

Dosavadní či nové frakce v europarlamentu musí svůj název a složení oznámit do 15. července. Ustavující plenární zasedání EP, kde si europoslanci zvolí předsedu a 14 místopředsedů, kvestorů, předsedů a místopředsedů výborů a delegací, se bude konat od 16. do 19. července ve Štrasburku.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Alternativa pro Německo (AfD) Hnutí ANO

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy