Tigrajci tvrdí, že etiopské armádě zničili mechanizovanou divizi. Vlád to popírá

Jednotky, které čelí vládní ofenzívě v severoetiopské provincii Tigraj, zcela zničily 21. mechanizovanou divizi etiopské armády. Oznámil to dnes mluvčí tigrajských sil. Etiopská vláda to ale zakrátko popřela.

Abiy Ahmed
doporučujeme

Agentura Reuters upozornila, že vzhledem k přerušenému telefonickému a internetovému spojení ji ani nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Boje v Tigraji trvají od 4. listopadu a podle rovněž neověřitelných informací v nich padly stovky lidí. Na 40.000 osob uprchlo do sousedního Súdánu. USA v pondělí vyzvaly ke zprostředkování smírčích rozhovorů mezi bojujícími stranami. Dnes měla o konfliktu poprvé jednat Rada bezpečnosti OSN, ale schůze byla podle diplomatů zrušena.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dnes vyjádřil znepokojení nad zprávami o posilování pozic armádních tanků a dělostřelectva kolem Mekele, tedy půlmilionového střediska Tigraje, k němuž směřují vládní jednotky. Vysoká komisařka Michelle Bacheletová vyzvala obě strany, aby vojákům daly zřetelný rozkaz ušetřit civilisty.

Addis Abeba dala v neděli protivníkům 72 hodin na složení zbraní, ale vedení regionu v pondělí ultimátum odmítlo. Vláda tvrdí, že její vojáci brzo obklíčí středisko Tigraje, město Mekele, a že se stále více vojáků protistrany vzdává.

Bacheletová upozornila, že jednotky Tigrajců zaujímají pozice mezi civilisty, cože ale podle ní etiopské armádě nedává právo použít těžké dělostřelectvo proti hustě obydleným místům. Boje se neomezují jen na Tigraj, v pondělí tamní jednotky přiznaly raketový útok na sousední provincii Amharsko. Šlo o třetí útok na tamní letiště.

Agentura Reuters dnes přinesla zprávu etiopské komise pro lidská práva, která vyšetřovala masakr z 9. listopadu. Podle komise tehdy převážně mladí tigrajci brutálně zabili přibližně 600 příslušníků jiného etnika. V tigrajském městě Mai-Kadra byli lidé ubodáni, uškrceni či ubiti holemi. O incidentu už dříve informovala Amnesty International, která získala fotografie.

Etiopská komise dnes zveřejnila detaily, avšak, jak připomíná Reuters, její informace nelze nezávisle ověřit. Mai-Kadra leží na jihu Tigraje a 9. listopadu ráno tam začali policisté kontrolovat lidem doklady, aby odlišili Tigrajce od ostatních. Odpoledne skupina mládeže spolu s policisty a milicionáři vešla do čtvrti, kde žijí příslušníci jiných etnik. Komise nyní následné řádění označila za masakr.

Konflikt má jádro ve sporech mezi hlavní politickou silou Tigraje -Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF) a centrální vládou. Tigrajci jsou sice menšinovým etnikem, ale po desetiletí kontrolovali etiopský politický i bezpečnostní aparát. Vliv ztrácejí do roku 2018, kdy se vlády ujal premiér Abiy Ahmed, který patří k jinému etniku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Soud osvobodil dvě Egypťanky uvězněné kvůli "nemravným" videím

12.01.2021 21:49 Egyptský odvolací soud dnes zprostil viny dvě studentky, které byly v minulém roce uvězněny kvůli…

Počet Tunisanů, kteří přepluli moře do Itálie, se zpětinásobil

12.01.2021 19:09 Počet Tunisanů, kteří v loňském roce připluli do Itálie, se ve srovnání s rokem 2019 téměř…

Ozbrojenci zabili v Kongu dalších šest strážců parku s gorilami

10.01.2021 19:26 Neznámí ozbrojenci dnes zabili šest strážců národního parku Virunga v Kongu, v němž žije polovina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama