Východní Africe hrozí druhá vlna náletu kobylek, zemědělci jsou v pohotovosti

Organizace spojených národů varovala, že nové roje pouštních kobylek ohrožují živobytí milionů lidí v oblasti Afrického rohu a Jemenu. Ideální podmínky pro rozmnožení kobylek v tuto chvíli panují v několika zemích v blízkosti Rudého moře, píše BBC News. Příčinou jsou vydatné deště i nepokoje v regionu.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Zejména v případě Keni je hrozba bezprostřední a nálety by mohly nastat kdykoliv," uvedl Keith Cressman z Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO). Místní zemědělci jsou však podle FAO na druhou vlnu výrazně lépe připraveni, než byli na tu první. Všichni jsou v pohotovosti a připraveni na postřik pesticidy ze země i z letadel, píše BBC News.

V letošním roce již došlo k nejhorší invazi rojů kobylek do východní Afriky za posledních 70 let. Od ledna do srpna zničil hmyz velkou část úrody v regionu, uhynula i zvířata, která se neměla na čem pást.

zdroj: YouTube

Nadprůměrné množství srážek v období dešťů od září do listopadu vedlo k bujnému růstu vegetace a vytvořilo tak ideální podmínky pro rozmnožování kobylek. Situaci zhoršil také cyklón Gati, kdy v listopadu během dvou dnů v Somálsku napršelo tolik, co jindy za dva roky. Mokrá bahnitá půda se pak stala ideálním místem pro vajíčka kobylek.

Tam, kde má FAO své pozorovatele, jde situaci do jisté míry kontrolovat, ale v některých afrických oblastech jsou nepokoje a mezinárodní síly se do nich nedostanou. Jedním z důsledků je i nemožnost zasáhnout proti množícím se kobylkám.

Podle odhadů FAO preventivní akce v regionu předešly ztrátě 2,7 milionu tun obilí v ceně téměř 800 milionů dolarů (17 miliard korun). FAO přesto varuje, že v pěti nejhůře zasažených zemích je hladem ohroženo 35 milionů lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama