Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná, tvrdí Amnesty

Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze záchytných táborů. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes o situaci uprchlíků v Libyi vydala organizace Amnesty International (AI). Podle ní běženci zmizeli z táborů, které spravují milice podporující vládu v Tripolisu.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

V dokumentu stojí, že od začátku roku do 14. září bylo na moři zachyceno 8500 uprchlíků včetně žen a dětí, od roku 2016 pak až 60.000 lidí. Byli přinuceni vrátit se do Libye, odkud jejich čluny vypluly.

Zástupkyně šéfa AI pro daný region Diana Eltahawyová obvinila Evropskou unii, že svou politikou vystavuje desítky tisíc "mužů, žen a dětí začarovanému kruhu týrání a projevuje tím bezohlednou lhostejnost k lidským životům a lidské důstojnosti".

AI svou zprávu vydala krátce po zveřejnění návrhu Evropské komise o novém azylovém a migračním systému. Kromě jiného má návrh urychlit návrat migrantů do místa jejich původu.

Jak napsala agentura AP, lidé vrácení z moře letos byli většinou umístěni do neoficiálních zadržovacích center v západní Libyi, jež spravují milice věrné vládě v Tripolisu. Uprchlíkům tam ale hrozí únosy, kterých se dopouštějí nejenom milice, ale také další ozbrojené skupiny i převaděči. Podle zprávy mají běženci minimální naději žít na bezpečném místě, mnozí projdou znásilněním a mučením a za jejich propuštění musejí rodiny zaplatit výkupné. Další v centrech následkem mučení a nedostatku zdravotní péče zemřou.

Eltahawyová vyzvala EU, aby zásadním způsobem přehodnotila spolupráci s libyjskými úřady a jakoukoli další pomoc podmínila skoncováním s týráním uprchlíků.

Běženci jsou násilím vyhošťováni také ve východní Libyi, již spravuje jiná vláda. Letos tam bylo pod záminkou, že jde o nositele nakažlivých nemocí, vyhoštěno na 5000 lidí.

EU ve snaze zastavit uprchlickou vlnu v roce 2015 uzavřela dohodu s Tureckem, což zbrzdilo příliv uprchlíků do Řecka, a začala pak poskytovat pomoc libyjské pobřežní stráži, aby pomohla při zadržení uprchlíků u libyjských břehů. Zpráva AI upozorňuje, že Libye zůstává nestabilní zemí od roku 2011 a pro uprchlíky není bezpečná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egyptský prezident se v televizním projevu ohradil proti karikaturám…

28.10.2020 16:10 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve…

Prezident JAR je v karanténě po večeři s nakaženým

28.10.2020 13:12 Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa nastoupil karanténu poté, co se nákaza koronavirem…

Klimatické změny jsou rostoucí hrozba pro Afriku, varuje OSN

26.10.2020 17:18 I když průměrné teploty se na africkém kontinentu zvyšují podobným tempem jako v jiných částech…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama