Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná, tvrdí Amnesty

Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze záchytných táborů. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes o situaci uprchlíků v Libyi vydala organizace Amnesty International (AI). Podle ní běženci zmizeli z táborů, které spravují milice podporující vládu v Tripolisu.

V dokumentu stojí, že od začátku roku do 14. září bylo na moři zachyceno 8500 uprchlíků včetně žen a dětí, od roku 2016 pak až 60.000 lidí. Byli přinuceni vrátit se do Libye, odkud jejich čluny vypluly.

Zástupkyně šéfa AI pro daný region Diana Eltahawyová obvinila Evropskou unii, že svou politikou vystavuje desítky tisíc "mužů, žen a dětí začarovanému kruhu týrání a projevuje tím bezohlednou lhostejnost k lidským životům a lidské důstojnosti".

AI svou zprávu vydala krátce po zveřejnění návrhu Evropské komise o novém azylovém a migračním systému. Kromě jiného má návrh urychlit návrat migrantů do místa jejich původu.

Jak napsala agentura AP, lidé vrácení z moře letos byli většinou umístěni do neoficiálních zadržovacích center v západní Libyi, jež spravují milice věrné vládě v Tripolisu. Uprchlíkům tam ale hrozí únosy, kterých se dopouštějí nejenom milice, ale také další ozbrojené skupiny i převaděči. Podle zprávy mají běženci minimální naději žít na bezpečném místě, mnozí projdou znásilněním a mučením a za jejich propuštění musejí rodiny zaplatit výkupné. Další v centrech následkem mučení a nedostatku zdravotní péče zemřou.

Eltahawyová vyzvala EU, aby zásadním způsobem přehodnotila spolupráci s libyjskými úřady a jakoukoli další pomoc podmínila skoncováním s týráním uprchlíků.

Běženci jsou násilím vyhošťováni také ve východní Libyi, již spravuje jiná vláda. Letos tam bylo pod záminkou, že jde o nositele nakažlivých nemocí, vyhoštěno na 5000 lidí.

EU ve snaze zastavit uprchlickou vlnu v roce 2015 uzavřela dohodu s Tureckem, což zbrzdilo příliv uprchlíků do Řecka, a začala pak poskytovat pomoc libyjské pobřežní stráži, aby pomohla při zadržení uprchlíků u libyjských břehů. Zpráva AI upozorňuje, že Libye zůstává nestabilní zemí od roku 2011 a pro uprchlíky není bezpečná.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Libye amnesty international EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy