Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

Americké a další spojenecké jednotky potřebují minimalizovat čas cestování a maximalizovat dobu, po kterou mohou zůstat v předsunutých oblastech. Ty se nacházejí kromě Japonska třeba na Filipínách, v Jižní Koreji nebo na Guamu. Všechny jsou v podobné vzdálenosti od východního pobřeží USA jako Iwakuni.

Washington potřebuje udržovat řadu základen v dobrém stavu, vojáky zásobené vybavením, palivem a zbraněmi. I když se Američané přesouvají z Austrálie, čeká je téměř devět tisíc kilometrů dlouhá cesta přes Indonésii, Filipíny a Tchajwanský průliv. Všechno musí být předem připravené a rozmístěné, ať už jde o palivo, munici či jiné zásoby.

Zatímco čínské rakety jsou v této chvíli schopné zasáhnout ostrovní řetězec zahrnující Japonsko, Tchaj-wan, Filipíny nebo Malajsii. Vedle nich jde i o množství tichomořských ostrovů, některé z nich tři tisíce kilometrů daleko od Číny. „Pro Spojené státy a jejich spojence je nejznepokojivější, že to Číně dodává odvahu k agresivnímu jednání v Tichomoří, protože to poskytuje ochranu jejím vojenským silám,“ píše odborný zpravodajský server Foreign Policy.

Doporučené články

Číňanům stačí k vyřazení z provozu jen 53 raket. Experti počítají s tím, že v případě masivnějšího útoku by tamní protivzdušná obrana zvládla sestřelit zhruba třetinu všech raket vypálených z čínského pobřeží či lodí. „Stacionární protivzdušnou obranu a letadla lze zaměřit a zničit jen několika přesně naváděnými střelami,“ zdůrazňuje server.

Pokud bude muset americká pěchota v čele s velmi dobře známými mariňáky směřovat k čínskému pobřeží, musí operovat v dosahu raket. Nová koncepce Force Design 2030 tak počítá s distribuovaným předsunutým operačním systémem. Počítá s rozdělením sil námořní pěchoty na menší prvky, rozmisťuje je na více místech a předsunuté operace udržuje pomocí předem rozmístěných zásob.

Ale i tento nový systém podle serveru Foreign Policy čelí „hrozivým prognózám válečných her“. Válka o Tchaj-wan by podle takovýchto her, které provádějí experti a mají bezpočet výstupů, dopadla strašlivě pro čínskou i americkou stranu.

Doporučené články

Spojené státy by podle „nejpravděpodobnějšího základního scénáře“ přišly až o 400 letadel, několik ponorek a dvacet hladinových lodí, včetně dvou letadlových. U Číny by šlo o 160 letadel a 140 hladinových lodí.

Zásoby raket dlouhého doletu by obě strany zcela vyčerpaly. Americké ztráty na lidských životech jdou za těchto předpokladů do vyšších tisíců, čínské by se měly pohybovat okolo 40 tisíc mužů. Tyto hry rovněž počítají s tím, že Američané do dvou týdnů bojů vystřílí všechny námořní a pozemní rakety.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy