Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

Americké a další spojenecké jednotky potřebují minimalizovat čas cestování a maximalizovat dobu, po kterou mohou zůstat v předsunutých oblastech. Ty se nacházejí kromě Japonska třeba na Filipínách, v Jižní Koreji nebo na Guamu. Všechny jsou v podobné vzdálenosti od východního pobřeží USA jako Iwakuni.

Washington potřebuje udržovat řadu základen v dobrém stavu, vojáky zásobené vybavením, palivem a zbraněmi. I když se Američané přesouvají z Austrálie, čeká je téměř devět tisíc kilometrů dlouhá cesta přes Indonésii, Filipíny a Tchajwanský průliv. Všechno musí být předem připravené a rozmístěné, ať už jde o palivo, munici či jiné zásoby.

Zatímco čínské rakety jsou v této chvíli schopné zasáhnout ostrovní řetězec zahrnující Japonsko, Tchaj-wan, Filipíny nebo Malajsii. Vedle nich jde i o množství tichomořských ostrovů, některé z nich tři tisíce kilometrů daleko od Číny. „Pro Spojené státy a jejich spojence je nejznepokojivější, že to Číně dodává odvahu k agresivnímu jednání v Tichomoří, protože to poskytuje ochranu jejím vojenským silám,“ píše odborný zpravodajský server Foreign Policy.

Doporučené články

Číňanům stačí k vyřazení z provozu jen 53 raket. Experti počítají s tím, že v případě masivnějšího útoku by tamní protivzdušná obrana zvládla sestřelit zhruba třetinu všech raket vypálených z čínského pobřeží či lodí. „Stacionární protivzdušnou obranu a letadla lze zaměřit a zničit jen několika přesně naváděnými střelami,“ zdůrazňuje server.

Pokud bude muset americká pěchota v čele s velmi dobře známými mariňáky směřovat k čínskému pobřeží, musí operovat v dosahu raket. Nová koncepce Force Design 2030 tak počítá s distribuovaným předsunutým operačním systémem. Počítá s rozdělením sil námořní pěchoty na menší prvky, rozmisťuje je na více místech a předsunuté operace udržuje pomocí předem rozmístěných zásob.

Ale i tento nový systém podle serveru Foreign Policy čelí „hrozivým prognózám válečných her“. Válka o Tchaj-wan by podle takovýchto her, které provádějí experti a mají bezpočet výstupů, dopadla strašlivě pro čínskou i americkou stranu.

Doporučené články

Spojené státy by podle „nejpravděpodobnějšího základního scénáře“ přišly až o 400 letadel, několik ponorek a dvacet hladinových lodí, včetně dvou letadlových. U Číny by šlo o 160 letadel a 140 hladinových lodí.

Zásoby raket dlouhého doletu by obě strany zcela vyčerpaly. Americké ztráty na lidských životech jdou za těchto předpokladů do vyšších tisíců, čínské by se měly pohybovat okolo 40 tisíc mužů. Tyto hry rovněž počítají s tím, že Američané do dvou týdnů bojů vystřílí všechny námořní a pozemní rakety.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 49 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy