Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

Americké a další spojenecké jednotky potřebují minimalizovat čas cestování a maximalizovat dobu, po kterou mohou zůstat v předsunutých oblastech. Ty se nacházejí kromě Japonska třeba na Filipínách, v Jižní Koreji nebo na Guamu. Všechny jsou v podobné vzdálenosti od východního pobřeží USA jako Iwakuni.

Washington potřebuje udržovat řadu základen v dobrém stavu, vojáky zásobené vybavením, palivem a zbraněmi. I když se Američané přesouvají z Austrálie, čeká je téměř devět tisíc kilometrů dlouhá cesta přes Indonésii, Filipíny a Tchajwanský průliv. Všechno musí být předem připravené a rozmístěné, ať už jde o palivo, munici či jiné zásoby.

Zatímco čínské rakety jsou v této chvíli schopné zasáhnout ostrovní řetězec zahrnující Japonsko, Tchaj-wan, Filipíny nebo Malajsii. Vedle nich jde i o množství tichomořských ostrovů, některé z nich tři tisíce kilometrů daleko od Číny. „Pro Spojené státy a jejich spojence je nejznepokojivější, že to Číně dodává odvahu k agresivnímu jednání v Tichomoří, protože to poskytuje ochranu jejím vojenským silám,“ píše odborný zpravodajský server Foreign Policy.

Doporučené články

Číňanům stačí k vyřazení z provozu jen 53 raket. Experti počítají s tím, že v případě masivnějšího útoku by tamní protivzdušná obrana zvládla sestřelit zhruba třetinu všech raket vypálených z čínského pobřeží či lodí. „Stacionární protivzdušnou obranu a letadla lze zaměřit a zničit jen několika přesně naváděnými střelami,“ zdůrazňuje server.

Pokud bude muset americká pěchota v čele s velmi dobře známými mariňáky směřovat k čínskému pobřeží, musí operovat v dosahu raket. Nová koncepce Force Design 2030 tak počítá s distribuovaným předsunutým operačním systémem. Počítá s rozdělením sil námořní pěchoty na menší prvky, rozmisťuje je na více místech a předsunuté operace udržuje pomocí předem rozmístěných zásob.

Ale i tento nový systém podle serveru Foreign Policy čelí „hrozivým prognózám válečných her“. Válka o Tchaj-wan by podle takovýchto her, které provádějí experti a mají bezpočet výstupů, dopadla strašlivě pro čínskou i americkou stranu.

Doporučené články

Spojené státy by podle „nejpravděpodobnějšího základního scénáře“ přišly až o 400 letadel, několik ponorek a dvacet hladinových lodí, včetně dvou letadlových. U Číny by šlo o 160 letadel a 140 hladinových lodí.

Zásoby raket dlouhého doletu by obě strany zcela vyčerpaly. Americké ztráty na lidských životech jdou za těchto předpokladů do vyšších tisíců, čínské by se měly pohybovat okolo 40 tisíc mužů. Tyto hry rovněž počítají s tím, že Američané do dvou týdnů bojů vystřílí všechny námořní a pozemní rakety.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy