"Kolik času nám zbývá?" táže se editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník připomíná, že tento čtvrtek oznámí technický časopis Bulletin of the Atomic Scientists aktualizovaný čas na Hodinách posledního soudu, přičemž loni byl posunut o 30 vteřin dopředu, na za dvě minuty dvanáct, což představovalo nejhorší výsledek za posledních pětašedesát let.
Trump prohlubuje existující problémy
Od loňska se sice zmenšilo bezprostřední nebezpeční obsažené v hrozbách amerického prezidenta Donalda Trumpa "ohněm a hněvem" adresovaným Severní Koreji, ale šéf Bílého domu by si podle prestižního deníku neměl přisvojovat úspěch za pozastavení krize, kterou z velké části sám vyvolal.
Jsou to totiž Trumpovy kroky, co prohlubuje existující problémy nejen na Korejském poloostrově, deklaruje The Guardian. Dodává, že již jako prezidentský kandidát se Trump údajně tázal, proč Spojené státy nemohou použít své jaderné zbraně, a tak by nemělo překvapit, že lehkomyslnost projevuje i v úřadě.
Minulý týden Trumpova administrativa oznámila, že příští měsíc odstoupí od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu z roku 1987, přičemž prezident zároveň žádá miliardy dolarů na vývoj protiraketové obrany, poukazuje editorial. Zmiňuje varování expertů na kontrolu zbrojení, že takový krok - a především Trumpova rétorika - mohou vyprovokovat závod ve zbrojení a přimět Čínu s Ruskem, které již dnes představují destabilizační faktor, k posílení vlastních kapacit.
"Mezitím Trump oznámil, že se koncem příštího měsíce setká s Kim Čong-unem na druhém summitu. Po singapurské schůzce, kde učinil značné ústupky a téměř nic nezískal, Trump oznámil, že jaderná hrozba Severní Koreje již neexistuje," pokračuje renomovaný server. Podotýká, že nedávná americká vládní zpráva přitom varuje, že tato hrozba je "mimořádná" a kontrast mezi ležérním roztrháním smlouvy o raketách středního dosahu, která po 30 let držela jaderné zbraně mimo Evropu, a Trumpovým postojem ke KLDR je značně vypovídající.
Dosažení podobných dohod a jejich udržování při životě je bolestivá a titěrná práce, která si žádá hluboce netrumpovský přístup, především vytrvalou, strategickou, informovanou diplomacii zaměřenou na pozvolné úspěchy, nikoliv pompézní události a bombastická prohlášení vycházející z rozmarů, vrtochů, doporučení jestřábích poradců a čas od času i ze snahy odvést pozornost od vyšetřování, které v Trumpově okolí vede Robert Mueller, uvádí The Guardian.
Takový postup předpokládá konsistentní přístup vůči oslovovaným protivníkům, nikoliv souběžný románek s Kimem a odstoupení od dohody o íránském jaderném programu, kritizuje editorial. Doplňuje, že úspěch závisí také na těsné spolupráci se spojenci, zatímco Trump loni údajně debatoval o možnosti vystoupení USA z NATO.
Volné ruce pro všechny
Spojené státy příliš nesnažily najít řešení porušování smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu Ruskem a raději zvolily přístup "volné ruce pro všechny", konstatuje britský deník. Obává se, že pozornost se nyní přesouvá k smlouvě New START, která omezuje počty amerických a ruských jaderných hlavic, ale v roce 2021 vyprší.
Rusko sice navrhuje prodloužení smlouvy o 5 let, avšak Trump to označuje za "špatnou dohodu", poukazuje prestižní server. Připomíná, že pokud by se nepodařilo smlouvu prodloužit, poprvé od roku 1972 nebude existovat žádný právně závazný limit pro největší jaderné arzenály světa.
"Spojenci a části americké vlády občas obcházejí Trumpa, především v diplomatických akcích proti Rusku," pokračuje The Guardian. Zmiňuje i naději některý lidí, že Trumpa lze vmanévrovat do podpory nové smlouvě, pokud bude vylíčena jako vítězství velkého vyjednavače.
I kdyby byl takový postup ve složité otázce odzbrojovacích dohod možný, Trumpa nyní obklopují jestřábi, varuje renomovaný deník. Připomíná, že zatímco ministr obrany James Mattis nedávno rezignoval a Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton je znám pro zanícené odmítání jakéhokoliv omezování amerických kapacit a jeho zástupce Charles Kupperman kdysi dokonce hovořil o možnosti zvítězit v jaderné válce.
"Jaderné zbraně jsou zpět v sedle," cituje editorial loňskou zprávu Nuclear Posture Review. Konstatuje, že nové protiraketová obrana si žádá masivní investice do sporné technologie a zbývají jen dvě naděje: Tou první je možnost, že americký Kongres se zalekne této obří sumy, druhou pak varianta, že zoufalá snaha Evropy udržet nad hladinou dohodu o íránském jaderném programu navzdory rostoucímu tlaku i lobování ve prospěch prodloužení či reorganizaci smlouvy New START se nakonec vyplatí. Američtí spojenci budou muset tak jako tak nasadit veškerou svou důmyslnost a snahu, aby se jim podařil zadržet ručičku na Hodinách posledního soudu, varuje závěrem The Guardian.
Aktualizováno před 4 hodinami
Související
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
Jaderné zbraně , Donald Trump , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 42 minutami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 1 hodinou
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 1 hodinou
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 2 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 4 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Aktualizováno před 4 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 4 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 6 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů.
Zdroj: Libor Novák